Středověk
Dnes je: 19. 01. 2022  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Sociální sítě a ostatní
  České dějiny

  * Vyvraždění Slavníkovců (28. 9. 995)

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 29. 08. 2005 (47822 přečtení)

  V tomto článku se vrátím k události českých dějin. Vyvraždění rodu Slavníkovců byl jeden z největších a nejstarších masakrů českých dějin. Proč se tak stalo? Vímě, že Slavníkovci vlastnili rozsáhlá území v Čechách, razili vlastní mince a byli velcí konkurenti vládnoucích Přemyslovců. Byl toto jediný důvod k zabití celého rodu včetně žen, dětí i starců? Jistě ne. Důvodů bylo hned několik.

  Zastaralý článek

  Slavníkovský denárNejdříve je nutné osvětlit situaci v tehdejších knížecích Čechách. Po smrti svatého Václava se vlády ujal jeho bratr Boleslav I. Tím začala éra vzestupu knížectví. Boleslav se dokázal vymanit z područí říše, stal se jejím partnerem ("pomoc" v bitvě u Lechu 955). Český stát se stal významnou mocností střední Evropy, poté co se podařilo obsadit Slezsko, Krakovsko a proniknout až k nynějším hranicím Běloruska. V těchto oblastech dával kníže "chytat" obyvatelstvo, které později bylo prodáváno jako otroci v Praze. Navíc tudy vedla dálková kupecká stezka a její kontrolou Přemyslovci získávali také zisky. Většinu peněz z prodeje dostalo knížecí vojsko. Jeho lidé po celém území knížectví. Jak se později ukázalo, systém nebyl příliš stabilní.
  Obě - Slavníkovci. Vzestup rodu začal v druhé polovině století. Před masakrem jim patřila oblast ve východních Čechách. Jejich centrum byl hrad v Libici nad Cidlinou. Blíže neznámý sňatek potvrzuje sepětí se saskou císařskou dynastií. Dá se předpokládat, že saská dynastie chtěla mít ve Slavníkovcích českou protiváhu Přemyslovcům. Slavníkovci jistě nebyli proti. Podařilo se jim prosadit do úřadu pražského biskupa Vojtěcha. Tehdy se už časy měnily. Knížetem byl Boleslavův stejnojmený syn - Boleslav II. Za něj vzniklo pražské biskupství, jejimž prvním biskupem se stal Sas znalý českých poměrů - Dětmar. Druhým biskupem se stal z diplomatických důvodů Slavníkovec Vojtěch. Znepřátelit si Slavníkovce by se Přemyslovcům mohlo krutě nevyplatit.
  Násilný akt proběhl v roce 995. Tehdy byl Vojtěch po neshodách s knížetem už rok pryč z Čech. Napětí mezi vládnoucími Přemyslovci a ambiciozními Slavníkovci sílilo. Tato "kokurence" nebyla jediným důvodem.
  V Čechách se začínala projevovat krize. Knížectví začalo ztrácet své državy nabyté před generací. Ztratilo Malopolsko, Krakov a okolo roku 990 (Polští badatelé předpokládají předchozí desetiletí) Slezsko. Klesaly tak knížecí příjmy, které poté (ne)dostávali vojáci. Vojáci, kterým se podařilo uniknout ze Slezska situaci také nezlepšili. Slabá ekonomika, založená na podmaněných územích, knížecí vojsko nemohlo vyživit. Morálka byla také špatná. Drastický čin mohl zlepšit pochroumanou morálku družiny a přinést peníze ze slavníkovského území. Dalším důvodem byly mocenské ambice dalšího rodu, tentokrát Vršovců.
  Šedesátiletý, těžce nemocný vládce nemohl požadavkům své družiny dlouho čelit. Kvůli nemoci měl vážné psychické problémy, náhlý vztek a ztrátu intelektu. Proto se nedá divit, že vydal rozkaz ke zničení Slavníkovců. Každopádně dokonale využil situace.
  Libice - základy kostela a paláceNěmecký císař připravoval výpravu proti pohanským Obodritům. Češi poslali dva kontingenty. Jeden Přemyslovci, vedl je syn knížete - Boleslav Ryšavý (později kníže Boleslav III.). Druhý (Slavníkovský) vedl nejstarší syn Slavníka, Soběbor. Sídlo Slavníkovců - Libice, bylo bez zkušených bojovníků jen s malou posádkou. Ta byla vedena čtyřmi bratry Soběslava. Byly to: Spytimír, Dobraslav, Porej, Čáslav.
  27. 9. 995 začal pod vedením Vršovců útok na Libici. Družina rozprášila okolní lid a oblehla Libici. Obránci chtěli den před svátkem svatého Václava nebojovat, ale útočníci jim to nedovolili. Začal tuhý boj ve kterém, i přes svoji odvahu, obránci neměli šanci. Museli se uchýlit do kostela. Útočníci jim dali naději, že je nechají naživu. Jakmile vyšli z kostela, byli všichni pobiti včetně žen a dětí.
  Jediní dva Slavníkovci, kteří přežili - Vojtěch a Soběbor, dožili v Polsku v azylu Boleslava Chrabrého. Libice byla věnována Vršovcům, ty ale v roce 1108 stihl stejný osud. Byli také vyvražděni. Smrtí Boleslava II. (999) začala v knížectví krize, při níž se několikrát vystřídal panovník. Moravu dobyl polský panovník Boleslav Chrabrý (na chvíli se stal i knížetem Čech), držel ji do roku 1019.

  Ve stručnosti uvádím ještě teorii pana Třeštíka o příčinách vyvraždění Slavníkovců. 22.1.06
  Biskup Vojtěch poskytl v klášteře sv. Jiří poskytl azyl nevěrné ženě urozeného původu a zastal se ji před příbuznými manžela, kteří se dožadovali jejího vydání. Mstitelé mu nedopřáli mučednickou smrt, za to mu zabijí jeho příbuzné včetně žen a dětí. Cizoložnice byla nakonec zavražděna. Podle domácího práva měla být nevěrná žena zavražděna, podle církevního měla právo na azyl. Mezi tímto činem a samotným masakrem v Libici vidí pan Třeštík přímou souvislost, podle práva krevní msty. Vojtěch poté v Římě uvádí, že vyvraždění je činem celého národa, aby se zbavil nutnosti spravovat svoji diecézy (v minulosti utíkal od povinností). Ještě před ochodem z Čech dává Vojtěch klatbu na rod Vršovců. Zcela selhal kníže Boleslav, přesto, že Slavníkovcům slíbil ochranu, krevní mstě, tradiční součásti práva „barbarské“ části Evropy, nezabránil.

  Použitá literatura: Josef Žemlička: Čechy v době knížecí; časopis Historická revue; časopis Dějiny a součastnost
  Diskuse: Vyvraždění Slavníkovců speak up спик ап

  Celý článek | Komentáře: 15 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha