Páni z Krumlova

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak ty majetky krumlovských Vítkovců, zejména s přihlédnutím k tomu, kde stál či nestál kostel:

Pánové z Krumlova drželi, ve středních Čechách východně od Vltavy, Načeradec, Chvalov, Březí, Veletín a Miskov. V okolí Tábora Sepekov, Radětice, Zběšice, Popovice (Popovec), Podboří, Zalší, Držkrajov, Božetice, Hodušín, Vlksice, Vratišov, Mlčkov, Bečov, Soběnov, Rašovice (Raškov ?), Nosetín, Hodětín, Chyšku, Krychov, Podolí, Pikov, Stadlec a hrad Skalici. Ledenice u Budějovic a Strunkovice u Vodňan. Dále Krumlov a několik vesnic v okolí, Vítkův Kámen a jeho blízké okolí, Světlík, Jílovici, Strašeň, Záboř, Kladné, Bobovec, Svachovu Lhotku a některé další vsi v kraji krumlovském. (většina toho vyplývá z listiny RBM II. č. 2070, s. 893-894, přemýšlím (a neumím si to ani představit) jak obrovská musela být drzost Závišova zetě, Hynka Krušiny z Lichtemburka, když si dovolil tvrdit, že dal Záviš své dceři jako věno prastarý základ vítkovského panství.)
Hledání, kde už v té době stál kostel, bude pokračovat, zatím jsem našla jen několik, kde prokazatelně byl a několik, kde prokazatelně nebyl.

Kde kostel byl:
V Hodušíně (ves byla až do roku 1291 majetkem Vítkovců, kteří asi založili i zdejší kostel. Dokládala by to vytesaná pětilistá růže na svorníku nad oltářem) a ve Světlíku ( patronátní právo k němu odevzdal Vítek z Krumlova, protože listinou CDB V-1 č. 157, s. 249 Jan z Dražic klášteru ve Schläglu na žádost Vítka z Krumlova potvrzuje držbu kostela ve Světlíku, kterou jim (Vítek) přenechal. (pro damnis illatis et remedio anime), v Nechanicích u Nového Bydžova (Z tvrze se nezachovalo nic, jen místo kde stávala je vyznačeno dosud zřetelnými valy. Kostel Nanebevzetí P. Marie z doby před rokem 1228) v Načeradci u Vlašimi (Ves je poprvé připomínána roku 1184 (viz níže) a její název lze vykládat jako Načeratův dvůr. Pravděpodobne již ve 13. století se stala městečkem. V letech 1252 a 1272 se po Načeradci psal Vítek z Krumlova. Po něm jej patrně drželi i jeho synové. Románská část kostela sv. Petra a Pavla je asi z r. 1120 a první písemná zpráva o chrámu se nachází v kronice kláštera Želivského ze dne 19. února 1184, kdy byla v kostele v Načeradci vystavena rakev opata Želivského – Gotšalka. Vedle kostela stojí jako pozůstatek opevnění kostela stará bašta z r. 1278, která je proměněna ve zvonici).

Kde kostel v jejich době nebyl:
Ve Skalice u Sepekova(Hrádek nebo tvrz stával patrně na vysokém skalnatém, nyní zalesněném, ostrohu nad rybníkem Chobotem u Sepekova. Bylo zde rozpoznáno velké obdélné místo, kde měl stát palác, kulatá a obdélníková prohluběň, kde měly stát věže nebo snad i studna. Prohlubně mohou být považovány také za propadlé sklepy. Ještě August Sedláček zde nalezl zbytky zdí, které považoval za základy (paláce, čtverhranné a okrouhlé věže). Sídlo bylo snad obehnáno pouze dřevěnými ploty z kůlů. Z hradu nezbylo vůbec nic, kromě uvedených prohlubní. K místu údajného hradu nevede žádná cesta. Hrad asi měl stát nalevo od červené značky nad hlubokou roklí nad ryníkem.Opevnění A. Sedláček nenalezl, pravděpodobně byla využívána terénní konfigurace. Víme, že Budivoj se v letech 1260 a 1264 píše v šesti listinách „ze Skalice”. Pravděpodobně po jeho smrti (kolem roku 1272) asi přestala být obývána. Je ale možné, že zde sídlili ještě jeho mladší synové.
Za pustošení biskupských statků v době Závišova věznění přešla Skalice do majetků pražského biskupa Tobiáše. 26.července 1307 ji biskup Jan IV. z Dražic vyměnil za jiné s Jindřichem z Rožmberka. Neobývaná tvrz zcela zpustla a s ostatními statky byla připojena k příběnickému panství.), v Sepekově u Milevska(V letech 1243 a 1251 se po ní nazývá Vítek (později z Načeradce a Krumlova) a v letech 1265 a 1268 jeho bratr Budivoj z rodu pánů z Krumlova. Kde a jaké sídlo zde měli se již asi nedá zjistit. Lze předpokládat, že stávalo poblíž gotického kostela sv. Mikuláše, který byl založen kolem roku 1321.)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ještě jsem tam měla Přídolí u Českého Krumlova (Ves doložená roku 1220 /latinsky Predol/ první známý, dochovaný doklad, kupní smlouva, kdy Vítka z Prčice ohledně vsi Kojetín, kd je jako svědek je uváděn farář Bohuslav Vitus de Predol.V dalším dokladu se uvádí, že ves Predol /Přídolí/ patří Vítkovi, nobili viro z Čech /rok 1231/ a téhož roku bylo určeno Přídolí za ležení pasovských vojsk.V té době stával na vrchu Strážném dřevěný hrádek, ku strážným účelům. Ten byl majetkem Vítkovců. Rovněž roku 1231 se Přídolí stává důležitou obchodní stanicí a je zde založen i solný sklad. Dle zápisu z farní pamětní knihy byla r. 1259 přídolská fara, jejímž zakladatelem byl buď Vítek starší nebo jeho bratr Vítek mladší, s kostelem a pozemky, darována nově založenému klášteru Vyšebrodskému. – / Jenže podle č. 186 s. 295 Jan z Dražic klášteru ve Vyšáku na žádost Voka z Rožmberka potvrzuje darování kostelů v Rožmitále (an šumavě) a Přídolí, takže kostel vlastnili Rožmberkové, takže Vítek ml./)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Některý den ještě přidám nějaké ucelené info o Budivojovi, prošla jsem jeho listiny atp. a mám ve srovnání s ostatními Vítkovci nějakou představu jaký byl - věrný králi, spolehlivý (Vok na něj v závěti klade požadavky, které jsou Budivojem vyplněny), nezachovaly se info, že by nějak škodil církvi (což např. Kalhoch z F. nebo Vítek z Krumlova prokazatelně činili, o Vokovi z Rožmberka ani nemluvě :D ), takže si nemusel žádnými dary nic kupovat, žádné remedium animae (spásu duše) apod, nebyl ctižádostivý (nedržel úřad ani se o to nijak zvlášť nesnažil). Škoda, že neuměl zařídit, aby to tak fungovalo i za jeho potomků... :lol:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:Tak ty majetky krumlovských Vítkovců, zejména s přihlédnutím k tomu, kde stál či nestál kostel:
Pánové z Krumlova drželi, ve středních Čechách východně od Vltavy, Načeradec, Chvalov, Březí, Veletín a Miskov. V okolí Tábora Sepekov, Radětice, Zběšice, Popovice (Popovec), Podboří, Zalší, Držkrajov, Božetice, Hodušín, Vlksice, Vratišov, Mlčkov, Bečov, Soběnov, Rašovice (Raškov ?), Nosetín, Hodětín, Chyšku, Krychov, Podolí, Pikov, Stadlec a hrad Skalici. Ledenice u Budějovic a Strunkovice u Vodňan. Dále Krumlov a několik vesnic v okolí, Vítkův Kámen a jeho blízké okolí, Světlík, Jílovici, Strašeň, Záboř, Kladné, Bobovec, Svachovu Lhotku a některé další vsi v kraji krumlovském. (většina toho vyplývá z listiny RBM II. č. 2070, s. 893-894, přemýšlím (a neumím si to ani představit) jak obrovská musela být drzost Závišova zetě, Hynka Krušiny z Lichtemburka, když si dovolil tvrdit, že dal Záviš své dceři jako věno prastarý základ vítkovského panství.)
Hledání, kde už v té době stál kostel, bude pokračovat, zatím jsem našla jen několik, kde prokazatelně byl a několik, kde prokazatelně nebyl.
del
.. :lol:
Asi necituji dobře, vymazal jsem toho víc. Strunkovice nad Blanicí jsou blízko Heřmaně, kde je kostel sv. Jiljí, čili velmi starobylé zasvěcení, a na zdi hřitova je velmi pěkná rožmberská růže. Poznat jestli je krumlovská neumím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Zany »

jen upřesním, že jde o druhotně osazené torzo gotického sanktuaria. Kostel náležel vyšehradské kapitule (=klíče), růže pravděpodobně Vilému z Landštejna, který byl vyšehradským proboštem v letech 1358-59.
Tolik J. Varhaník a J. Noll v monografickém článku o heřmaňském kostele v Průzkumech památek 1997/I
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Václave, cituješ velmi dobře. A děkuju. Růže asi sice krumlovská nebude, ale kostel by tam v době, kdy byla v držení Krumlovskými stát mohl. Zany, ví se něco o založení zdějšího kostela?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Zany »

no, rozebírají to tam dost podrobně především na základě slohové analýzy, v úvodu stojí "Heřmaň spojuje J. V. Šimák se zmínkou písemných pramenů o „Wcistimira wesci“ v listině k roku 1227, kdy část vesnice patřila klášteru sv. Jiří na Pražském hradě.4) Kostel v Heřmani se výslovně připomíná v roce 1254".5)
4) J. V. Šimák: České dějiny I/5, Středověká kolonizace v zemích českých, Praha 1938, s. 1016; CDB II, č. 378, s. 422.
5) CDB V/I, č. 27, s. 66
Slohovou analýzou pak kostel datují až do 40. let 13. století
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:no, rozebírají to tam dost podrobně především na základě slohové analýzy, v úvodu stojí "Heřmaň spojuje J. V. Šimák se zmínkou písemných pramenů o „Wcistimira wesci“ v listině k roku 1227, kdy část vesnice patřila klášteru sv. Jiří na Pražském hradě.4) Kostel v Heřmani se výslovně připomíná v roce 1254".5)
4) J. V. Šimák: České dějiny I/5, Středověká kolonizace v zemích českých, Praha 1938, s. 1016; CDB II, č. 378, s. 422.
5) CDB V/I, č. 27, s. 66
Slohovou analýzou pak kostel datují až do 40. let 13. století
Děkuju.

V CDB V-1, č. 27, s. 66 Papež Inocenc IV. dovoluje Alvicovi, rektorovi kostela v Heřmani, aby kostely v Heřmani a Miroticích, které obdržel, mohl podržet.

CDB II. doplním zítra (tj. 1.11.2012)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Erby pánů z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Ptajíc se s Nerudou kam s ním, dala jsem to sem. Popis pečetí krumlovských Vítkovců:
III. Dějiny erbovního práva s. 3 http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 35-042.pdf
štítonoši_2.JPG
XVI. ozdobné kusy heraldické s. 3 http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 63-279.pdf
štítonoši.JPG
Přehodila-li jsem to dejte vědět, doufám, že se staročeštinou si poradíme... :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:no, rozebírají to tam dost podrobně především na základě slohové analýzy, v úvodu stojí "Heřmaň spojuje J. V. Šimák se zmínkou písemných pramenů o „Wcistimira wesci“ v listině k roku 1227, kdy část vesnice patřila klášteru sv. Jiří na Pražském hradě.4) Kostel v Heřmani se výslovně připomíná v roce 1254".5)
4) J. V. Šimák: České dějiny I/5, Středověká kolonizace v zemích českých, Praha 1938, s. 1016; CDB II, č. 378, s. 422.
5) CDB V/I, č. 27, s. 66
Slohovou analýzou pak kostel datují až do 40. let 13. století
Yes, poslední oprava ovšem zaznamenala při odbourání novodobého vstupu na kůr stařší zdivo v základech na severní straně. Patrocinium Aegidius je také indicií staršího založení. Bez písemných zpráv. Abychom viděli, připojuji fotku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ještě přidávám tu severní část, kde se našly starší základy. Byl tam přístavek schodiště, kterým se chodilo na kůr. Ten se zboural a odhalilo to starší zdivo v základech kostela. Ztotožnit ho s přesnějšími roky nelze, ale na patrocinium Aegidius - Jiljí to vypadá starší, než říká Zany. To odpovídá dnešnímu skeletu, protože uvnitř je to ještě zbarokované. Což znám dobře, od raného mládí jsem tam ministroval každé prázdniny :-) je to rodiště mého otce, kromě toho ještě Jana Čarka, básníka, a Václava Kršky, režizéra. Ti byli s tátou kamarádi. Táta psal a provozoval Krškovi scénickou muziku k jeho divadelním představením s pražskými herci. Např. s Kohoutem, Scheinpflugovou a jinými. Ostatní role hráli místní lidi, třebas dojička Marie Trubková hrála Iocasté v Oidipovi vedle Kohouta !
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 945
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak u Vítka z Krumlova (bratr Budivoje) a jeho syna Voka se má jednat na pečetích v případě lva pouze o štítonoše (ozdobu)? :think: No nevím, nevím. Jsou to jen teorie.
Ty manželky pánů z Krumlova jsou možný klíč, ale ty se snad ani nepodaří nikdy dohledat. Perchta (od Budivoje), Sybila (od Vítka z Krumlova), úplně neznámá manželka Záviše, Ofka (od Jindřicha z Krumlova). Od tolika mužských členů rodu a nemůžeme identifikovat žádnou. Pouze u Záviše Kunhutu a Alžbětu. U jiných rodů je to podobné, ale přeci jenom tam sem tam něco probleskne.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

slavicekvac píše:
Zany píše:no, rozebírají to tam dost podrobně především na základě slohové analýzy, v úvodu stojí "Heřmaň spojuje J. V. Šimák se zmínkou písemných pramenů o „Wcistimira wesci“ v listině k roku 1227, kdy část vesnice patřila klášteru sv. Jiří na Pražském hradě.4) Kostel v Heřmani se výslovně připomíná v roce 1254".5)
4) J. V. Šimák: České dějiny I/5, Středověká kolonizace v zemích českých, Praha 1938, s. 1016; CDB II, č. 378, s. 422.
5) CDB V/I, č. 27, s. 66
Slohovou analýzou pak kostel datují až do 40. let 13. století
Yes, poslední oprava ovšem zaznamenala při odbourání novodobého vstupu na kůr stařší zdivo v základech na severní straně. Patrocinium Aegidius je také indicií staršího založení. Bez písemných zpráv. Abychom viděli, připojuji fotku.
Důležité je také to okénko vedle vchodového přístavku. To je jižní strana. Podle mne byla kruchta vestavěna do původního kostela, který je také překryt věží. Ostatní části byly přistavěny, zřejmě jak píšeš. Je to slepenec, tato část je vysloveně románská. To okénko vede na kruchtu, ale zřejmě tohle byl původní kostel. Jak starý to bez písemných pramenů nezjistíme. Písemnosti městyse Heřmaně zanikly zřejmě za třicetileté války, kdy poklesla na vesnici. Možná daleko dřív.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak ten kostel sv. Jiljí v Heřmani je krásný ( i když asi bez spojitosti ke krumlovským Vítkovcům) a já jak pojedu příště na návštěvu do stř. Čech už vím, kam budu prosit, aby se udělal výlet. Ta oblast mě moc láká. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:Tak u Vítka z Krumlova (bratr Budivoje) a jeho syna Voka se má jednat na pečetích v případě lva pouze o štítonoše (ozdobu)? :think: No nevím, nevím. Jsou to jen teorie.
Ty manželky pánů z Krumlova jsou možný klíč, ale ty se snad ani nepodaří nikdy dohledat. Perchta (od Budivoje), Sybila (od Vítka z Krumlova), úplně neznámá manželka Záviše, Ofka (od Jindřicha z Krumlova). Od tolika mužských členů rodu a nemůžeme identifikovat žádnou. Pouze u Záviše Kunhutu a Alžbětu. U jiných rodů je to podobné, ale přeci jenom tam sem tam něco probleskne.
Já mám obavu, že v tý heraldice budu úplně k ničemu, rozumím tomu asi jako prasátko péči o ovocné stromoví... Snad jen, že u Záviše není jisté zda ten erb nese znaky rodu manželčina nebo matčina. A že ta labuť, co o ní píšou u Budivoje, by mohla mít (jenže taky nemusela)spojitost s Falkensteinem, tím z údolí Innu...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:Tak ten kostel sv. Jiljí v Heřmani je krásný ( i když asi bez spojitosti ke krumlovským Vítkovcům) a já jak pojedu příště na návštěvu do stř. Čech už vím, kam budu prosit, aby se udělal výlet. Ta oblast mě moc láká. :wink:
Ve Středních čechách ho nenajdeš. Jižní Čechy doporučuji, je to asi deset km od Písku, směr Ražice a zahnout u křížku doleva :-)
Kousek od Heřmaně jsou Skály, kde se zahne doprava a dostaneš se do Budičovic, za nimi u rybníka jsou zbytky tvrze Jaroše z Drahonic, skvělého válečníka, který se úspěšně potýkal s Rožmberky a se strakonickým velmistrem. Byl obviněn z penězokazectví, ale obvinění vyvrátil a v klidu dožil u dcery na nejzachovalejší pozdně středověké tvrzi v Kestřanech.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od elizabeth »

slavicekvac píše:
elizabeth píše:Tak ten kostel sv. Jiljí v Heřmani je krásný ( i když asi bez spojitosti ke krumlovským Vítkovcům) a já jak pojedu příště na návštěvu do stř. Čech už vím, kam budu prosit, aby se udělal výlet. Ta oblast mě moc láká. :wink:
Ve Středních čechách ho nenajdeš. Jižní Čechy doporučuji, je to asi deset km od Písku, směr Ražice a zahnout u křížku doleva :-)
Kousek od Heřmaně jsou Skály, kde se zahne doprava a dostaneš se do Budičovic, za nimi u rybníka jsou zbytky tvrze Jaroše z Drahonic, skvělého válečníka, který se úspěšně potýkal s Rožmberky a se strakonickým velmistrem. Byl obviněn z penězokazectví, ale obvinění vyvrátil a v klidu dožil u dcery na nejzachovalejší pozdně středověké tvrzi v Kestřanech.
No jo, nepořádně jsem četla. To je až ta druhá část majetků v okolí Tábora. :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:
slavicekvac píše:
elizabeth píše:Tak ten kostel sv. Jiljí v Heřmani je krásný ( i když asi bez spojitosti ke krumlovským Vítkovcům) a já jak pojedu příště na návštěvu do stř. Čech už vím, kam budu prosit, aby se udělal výlet. Ta oblast mě moc láká. :wink:
Ve Středních čechách ho nenajdeš. Jižní Čechy doporučuji, je to asi deset km od Písku, směr Ražice a zahnout u křížku doleva :-)
Kousek od Heřmaně jsou Skály, kde se zahne doprava a dostaneš se do Budičovic, za nimi u rybníka jsou zbytky tvrze Jaroše z Drahonic, skvělého válečníka, který se úspěšně potýkal s Rožmberky a se strakonickým velmistrem. Byl obviněn z penězokazectví, ale obvinění vyvrátil a v klidu dožil u dcery na nejzachovalejší pozdně středověké tvrzi v Kestřanech.
No jo, nepořádně jsem četla. To je až ta druhá část majetků v okolí Tábora. :D
Strunkovice u Vodňan, to je hned vedle za Protivínem. Heřmaň a Strunkovice jsou na Blanici. Jen abys jí nehledala u Benešova. Tedy Benešova u Prahy, ne nad Černou :-)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od thovtt »

Jindřich z Rožmberka dostal od krále Václava II. majetek Český Krumlov který na krále spad od úmrtí po zemřelých bratrech Hynkovi a Vokovi z Krumlova.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Ingolf »

Ježek píše:Hynek: je Jindřich z Krumlova?
Německé Heinrich se překládalo jako Hynek i jako Jindřich, takže se nevylučuje, že to je jedna a táž osoba. V textu je ale Hynek uveden jako Hinkonis, že jo..
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 945
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Krumlova

Nový příspěvek od Laurentius »

Ano. Jindřich - Heinrich - Hynek - Heiman - Heriman jsou možné varianty jména Jindřich (viz. příslušníci Lichtenburků a pánů z Dubé). Je fakt, že se v listinách psal Jindřich spíš jako Heinrich (např. 1282 - Wochone et Heinrico de Chrumbenowe, 1283 - Henricus et Woko dicti de Crumnaw).
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, TrendictionBot a 1 host