Děkuji ze odpověď, tak dlouhou jsem nečekal.. Ke mně se donesla jen ta aféra s křížem, že byl označený za fašistický symbol, ale do novin se dostávají nejvíce takováto nejkřiklavější témata než celková situace.. Politické okolnosti tam vnímám taky, dost podobných záležitostí je více o politice než o samotné historii.. možné politické objednávky hodnotit nebudu, dokazatelné nejsou a nemám takový celkový přehled.., ale i ty okolnosti, že socha byla odhalená pět dnů před volbami, že při projevu zaznívala slova chvály, jak se povedlo bratislavský hrad opravit, a to jmenovitě díky slovenské vládě, tak to prostě zavání politizací..
V Česku je v něčem podobný problém se zřízením Ústavu pro studium totalitních režimů, má to být instituce zaměřená na historii komunismu a nacismu, ale politické spory okolo vzniku a fungování Ústavu ukazují, že tady nejde o dějiny, jako spíš o tu politiku..
Rado píše:Ingolf píše: Pribina by zůstal na území dnešního Slovenska a založil samostatnou dynastii, Svatopluk by zůstal na území dnešní Moravy. Slováci by se hlásili k Pribinovi jako králi nebo knížeti Slováků. Čím by pak pro Slováky byl Svatopluk? Stále král Slováků?
Pravdepodobne by zostal cudzím panovníkom. Ale ani s tým Pribinom to nemôžme brať ako istotu. Možno by sa do tradície a historickej pamäte dostal on, možno jeho syn či vnuk a možno niekto, kto by sa narodil až o 100 či 200 rokov. Hypotetizujeme.
Rado píše: argumentácia mnohých z tých, ktorí mali výhrady proti nadpisu "Kráľ starých Slovákov" nasvedčuje tomu, že vôbec nepochopili, že je to vlastne to isté ako "Kráľ predkov Slovákov". Podľa vyjadrení niektorých z nich mám dodnes pocit, že si myslia, že niekto tvrdil, že v prameňoch z 9. storočia je Svätopluk označený ako Kráľ starých Slovákov (čo je nezmysel, samozrejme).
Musím se přiznat, že jsem také chápal sousloví "král starých Slováků" jinak než jako "král předků Slováků". Ale s vyříkáním si postojů a toho, co kdo jak myslí, si troufám říci nalezneme společnou řeč, potažmo nějaké společné závěry. V těch souslovích "starý Slovák" a "předek Slováků" prostě vnímám rozdíl, jestli mají znamenat totéž, tak to beru na vědomí..
Potom ale zopakuji svoji tezi, že pokud nebyl Svatopluk panovníkem Slováků, tak byl panovníkem ještě nerozlišených Slovanů, ze kterých mj. vzešli i Slováci. Nahrává mi tomu právě i Vaše věta, že v případě Pribinovy úspěšné obrany by pro dnešní Slováky "Svatopluk pravděpodobně zůstal cizím panovníkem".
Pak ještě zopakuji a rozvinu další věc, a to je "přivlastnění" si vládce pouze jedním etnikem nebo národem. Nikdo ze Slováků zřejmě skutečně nebude bránit, aby se k odkazu Svatopluka hlásili Moravané nebo Češi, také uznávám, že k tomu ze Slovenska nikoho nebudete aktivně pobízet, že to necháváte na ostatních, jak s tím naloží sami. Ale jak by na vás působilo jiné tvrzení, že prvorepublikový prezident Masaryk byl "prezidentem Čechů" nebo "českým prezidentem"? To by naznačovalo, že Československo bylo státem Čechů a Slováci by byli odsunuti na vedlejší kolej.. Oficiální i obvyklá dikce zní, že Masaryk byl prezidentem Čechoslováků, resp. československého státu (to mi zní ještě lépe, do něj se dají zahrnout i národnostní menšiny), a Masarykův titul "československý prezident" se nemění ani tehdy, když se odtrhlo Slovensko a Slováci se přestávají k ČSR hlásit - což uvádím i jako paralelu k odtržení přemyslovského českého státu od Velké Moravy. Masaryk byl prezidentem nějakého lidu, mimo jiné Čechů, a analogicky pak Svatopluk byl vládcem mnohého lidu, mimo jiné předků Slováků - nebo použijeme jinou dikci a pak byl Svatopluk pouze vládcem předků Slováků a Masaryk pouze prezidentem Čechů..
O titulaturu vládců se v Čechách sváděly boje i za Habsburků, vlastenci požadovali, aby se habsburští císaři dávali korunovat i českou královskou korunou, abyse tím dalo najevo, že i Češi jsou součástí státu a nejsou jen na vedlejší koleji..
Z jiného pohledu jsem zaznamenal v novinách, při příležitosti dvaceti let od rozpadu Československa, mj. vyjádření jednoho slovenského politika, který se účastnil jednání o rozdělení. Tomu přišlo nefér, že Česko si ponechalo československé státní symboly jako např. vlajku, čímž se má ukazovat, že československý stát byl vlastně český.., a zase když to srovnám s názorem, že Velká Morava byla státem Slováků, tak to může přijít nefér zase české straně..
Tady poprosím, jestli můžete tento český postoj vzít na vědomí, bez ohledu na to, jestli s ním souhlasíte nebo ne, jenom ho vzít na vědomí a pochopit, jak to cítí i jiná strana a proč se pak tváří udiveně..
***
Rado píše: Tu si neodpustím 2 poznámky: argumentácia mnohých z tých, ktorí mali výhrady proti nadpisu "Kráľ starých Slovákov" nasvedčuje tomu, že vôbec nepochopili, že je to vlastne to isté ako "Kráľ predkov Slovákov". Podľa vyjadrení niektorých z nich mám dodnes pocit, že si myslia, že niekto tvrdil, že v prameňoch z 9. storočia je Svätopluk označený ako Kráľ starých Slovákov (čo je nezmysel, samozrejme).
Já si tady neodpustím úryvek ze stránek sclabonie, článek přebrala i Slovenská pospolitost, tam se tvrdí, že Slováci skutečně existovali v 9. století pod jménem Slověné a že Svatopluk byl skutečně králem Slováků, viz poslední věta úryvku.. Samozřejmě nevím, nakolik je tento názor rozšířený, nebo nakolik zůstává názorem Slovenské pospolitosti a jiných nacionalistů..
http://sclabonia.sk/2010/07/patranie-po ... #more-1246
"Podľa niektorých pomýlených ľudí Slováci údajne ukradli Svätopluka Moravanom, pretože nijakí starí Slováci údajne nikdy neexistovali! Vraj okrem starých Čechov a starých Maďarov existovali iba nejakí všeobecní Slovania, z ktorých sa postupne a veľmi neskoro vyvinuli bačovia Slováci, ktorí, nemajúc svoje vlastné meno, z núdze prijali všeobecné meno Slovanov, aj to ešte skomolene vo forme Slovák. Tieto politickými historikmi prekrútené názory majú byť dôvodom na poopravenie(!!!) nápisu na Svätoplukovej soche do celospoločensky prijateľnej (to jest zrejme prostislovenskej) podoby.
Nesúhlasíme so žiadnym korigovaním tohoto nápisu, pretože je napísaný presne tak, ako má byť. Práve Slováci na rozdiel od Čechov, Poliakov, alebo Rusov svoje meno nikdy nezmenili a držia si ho od nepamäti – boli Slovenmi pred, počas, aj po Svätoplukovej vláde a zostali Slovenmi dodnes – v dobrom, aj v zlom. Svätoplukove kráľovstvo tvorili starí Slováci – či už moravskí, nitrianskí, panónski (zadunajskí), alebo zatisskí – ale stále Slováci! Pokúsime sa naše tvrdenie podložiť niekoľko desaťročí zadupávanými a utajovanými vedeckými dôkazmi prof. Jána Stanislava, ktorý je po P. J. Šafárikovi naším druhým najväčším slavistom.
Slováci to zcela určitě byli!"
**
Teď jen drobnosti
Rado píše:Ja zdieľam názor historikov, ktorý vidia VM ako duálny štátny útvar. Nitriansko sa dnes na Slovensku (trúfam si povedať mainstreamovo) chápe ako 300 - ročný štátny útvar (s prestávkami).A že elita mohla byť cudzieho pôvodu? Veď sa len pozrite na Bulharov. A to v prípade Nitry - Moravy je zrejmé, že ak to nebolo to isté obyvateľstvo, tak určite bolo veľmi príbuzné.
Cizí elita se nevylučuje s utvářením etnika, které elita ovládá.. Ale mohou pak vznikat zmatky, která linie je ta pravá nebo lepší.. Bulhaři se hlásí jak ke Slovanům, tak k původním Bulharům turkického původu, tam to proběhlo překvapivě bezkonfliktně. Jiná situace je ve Francii, jedna část Francouzů považuje za předky Galy, popř. Galoromány, a Franky má za cizí útočníky, jiná část považuje za předky právě Franky, vždyť se po nich i Francie a Francouzi jmenují.. Ale to pojetí germánských Franků jakožto útočníků ožilo při prusko-francouzských válkách, např. r. 1870, kde Prusové jakožto Germáni měli jít ve stopách germánských Franků.. Jiná známá a zajímavá zmínka pochází od ruské carevny Kateřiny, když komentovala Francouzskou revoluci tak, že "Galové vyhánějí Franky".. Jiný příklad cizí elity, která dala vzniknout státu a pomohla zformovat etnikum s vlastním jménem, jsou vikinští Rusové na Kyjevské Rusi (pokud se shodneme, že jméno Rus pochází od Vikingů)..
Ve všech těch případech elita dala jméno etniku, ale přijala jeho jazyk, což je i v souladu s touto poznámkou
MartinII píše:Pred par rokmi bolo nemozne uvazovat o tom ze Avari 8 storocia mali lingua franca slovansky dialekt. Nemozne vsak? A mozno o par rokov to budeme brat ako fakt.
Je to ale složitý problém, z avarské říše se písemné prameny nedochovaly, těžko zjistit převažující jazyk, natož celkový jazykový vývoj..