hrad Kost

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Jsem tu nová, tak nevím jestli se nějak nevhodně pustím do diskuse o hradech.proto promiňte , jestli jsem nezapadla.
Je tu hovořeno o mnoha hradech, také o Housce, kastelán p. Konopásek napsal pěknou publikaci o hradu.Ale mě zajímá především půvabný hrad Kost.Víceméně osud Petra z Vartenberka...a jeho rodiny...Jistě někdo z vás ví víc...
Hrad je opředen mnoha pověstmi i strašidelnými historkami.Mohu jen potvrdit, že duchové hradu Kost jsou přátelští k lidem s dobrými úmysly, ale dokážou bránit svůj hrad proti nepřátelům.Část roku tam bydlím, tak vím o čem mluvím
Omlouvám se, zabývám se ezoterikou a tak moje poznatky i vyjadřování tudíž mnohým divné...




:lol: :oops:
Maria
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ahoj Marie,
vítáme Tě tady, určitě se neboj, že bys nezapadla :wink: .
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Děkuji za milé přivítání. No nějak jsem pátrala, ale co jsem zatím objevila je takové mlhavé, letopočty se liší. Ale vím jen že Petr z Vartenberka měl 4 syny, ale majetek byl v roce 1427 rozdělen jen mezi tři.Jména synů??Jan, indřich????jak se jmenovala jeho manželka?? Co se stalo se čtvrtým synem????to otázka...
Maria
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Maria píše:Děkuji za milé přivítání. No nějak jsem pátrala, ale co jsem zatím objevila je takové mlhavé, letopočty se liší. Ale vím jen že Petr z Vartenberka měl 4 syny, ale majetek byl v roce 1427 rozdělen jen mezi tři.Jména synů??Jan, indřich????jak se jmenovala jeho manželka?? Co se stalo se čtvrtým synem????to otázka...

Hrad Kost je fakt unikátní a jedna z nejlépe dochovaných gotických pevností u nás.Jezdím tam docela často protože bydlím docela malej kousek...
Duchů sme si zatím nevšimnuli a to není jen proto že nekonzumuji čočku nebo hrách či jiné luštěniny ale místo duchovna stojí za pohled unikátníh fortifikačníh systém.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Petr z Kosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maria píše:...vím jen že Petr z Vartenberka měl 4 syny, ale majetek byl v roce 1427 rozdělen jen mezi tři...
Jelikož se k tomu nikdo nemá, ujmu se odpovědi já, leč nevím jestli k Tvé spokojenosti, milá Mario z Kosti. 8)
Ač máš otázky poměrně konkrétní, z ostatního mi vyplyne spíš jen obecnost a tudíž ani nevím, mám-li na onoho Petra z Vartemberka odpovídat, abychom každý nemluvili o někom jiném...?
Obrázek
Nadhodila´s totiž Petra z Vartemberka na Děvíně, syna Janova. Ten měl asi tři syny a jeho jméno je uváděno opravdu až do r. 1426-7, kdy zemřel.
V kapitole o hradu Kosti, by se spíš hodilo více mluvit o Petru z Vartemberka a z Kosti, synu Benešově, který se naposledy vyskytoval někdy o dvacet let dříve. Zemřel někdy kolem roku 1405.

Tento druhý Petr (z Kosti) měl s manželkou Žofkou (z Dobrušky) jen dvě dcery (Elišku & Škonku). Z tohoto důvodu se po Petrově smrti (někdy mezi lety 1402-1405) ujímá krátce kosteckého panství Eliščin manžel Jan z Kunštátu a Poděbrad (+1409).
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Máš pravdu, že je to jiný Petr z Vartemberka, ale právě tohle mě zaujalo při svém slídění v rodě Vartemberků..teda obecně.Tam je dost nejasností, spíš nepřesností, což je celkem normální. Zípisy mnohdy se liší nejen rokem , ale i jmény.
Co se týče Kosti tak Petr z Vartemberka je syn Beneše z Vartemberka.jeho první manželkou byla Eliška ze Zvířetic a druhá Žofie z Opočna.Též se uvádí i Dobruška.Jeho dcera Eliška z Vartemberkaměla za manžela jana z kunštátu a z Poděbrad a Škonka z Vartemberka měla za manžela Aleše Škopka z Dubé.
Držitelé hradu dostali panství do velkých dluhů a to pak přechází na další formou prodeje.
Proč mě zaujal Petr z Vartemmberka?Tedy pán na Kosti....a dalších panství...a zároveň téhož jména pán na Děvíně....je tam nějaká souvislost..zatím jen tápu a hledám...
Je to záležitost zvláštní...týká se Bílé lichoběžnikové věže...
Mnozí nevěří na duchovní bytosti, ale všechno toto moje zkoumání se dějě na takovém zážitku.
Maria
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maria píše:...Zápisy mnohdy se liší nejen rokem, ale i jmény.
Zde by bylo třeba být trochu konkrétnější. Přiznám se, že jsem se Kostí moc nezabýval, ale asi u všech hradů je do jisté míry nějaká odlišnost v datech i dějích. Jednou se totiž uvádí rozmezí let po hypotetické stránce, jindy v ohraničení písemně doložených let...
..druhá Žofie z Opočna.Též se uvádí i Dobruška.
O pánech z Dobrušky a Opočna právě vyšla kniha :arrow: viz ZDE. Takže a se jedná o "Opočno" nebo "Dobrušku", pořád jde o tentýž rod. ;)
Držitelé hradu dostali panství do velkých dluhů
Máš na mysli Petra z Vartemberka, nebo jeho dceru se zeem?
je tam nějaká souvislost..
Jak už jsem řekl, moc jsem se tím nezabýval, ale jednu souvislost mezi oběma Petry jsem našel v nějakém pochybení, patrně se záměnou jmen, u Hradů a zámků (1984).
Mnozí nevěří na duchovní bytosti
:) Záleží na tom, co si pod duchovní bytostí představuješ... Těch je celá škála, ale v ateistické společnosti je nutno počítat s tím, že na co si dotyčný nesáhne, ...neuvěří. 8) A pokud narážíš na Komoñův příspěvek, tak on to je takový provokatér :twisted: > ale nadhodil otázku fortifikačního systému hradu Kosti. V souvislosti s Kostí se také v novější době rozebírala problematika vzniku - počátku celého hradu, jelikož se archeologickým výzkumem ukázalo, že před kamenným hradem ze 14. století stálo na těchto místech jiné sídlo. Také se pak nedostatečně mluví o jakémsi předsunutém opevnění hradu...
Možná by´s mohla být trochu sdílnější a třeba se nám nějaké informace podaří sestavit. :wink:
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Omlouvám se , že reaguji až nyní. Byla jsem mimo dosah.... :shock: :oops: Před hra dem se na tomto místě či v blízkosti nacházela zřejmě tvrz a pBk za Beneše z Vartemberka došlo k plánům na hrad a jeho syn to Petr uskutečnil.Bohužel neexistuje nic přesného a konkrétního. Ale myslím, že časem se někde něco objeví. \:D/ Aspoň v to doufám.... :D
Narážíš na duchovní bytosti, je jasné, že ateista či nevěřicí se musí sám na své kůži přesvědčit. A můžu říct, že mnohdy velice důrazně se přesvědčí.Stane se, že v noci někdo klepe na dveře a vchází..jen jako mlhovina , jindy jako muž v kápi, sedá vedle postele..... A to tehdy, když víš, že na hradě není nikdo ..jen ty.V celém hradě je cítit tyto bytosti....at si je nazve kdo chce a jak chce....Jsou přátelské k tomu, kdo s dobrými úmysly přichází... :oops: Hodně negativní energie je v dolní mučírně, i když mučírna tam nikdy nebyla.Byl tam prý sklep, ale kdo ví???? Právo hrdelní tu nikdy podle všeho nebylo. Ale spáchané násilí to tu bylo a ne jednou...Podle mého zkoumání se právě dole soustřeďuje negativní energie z celého hradu.Nedaleko je místnost, kde byly před necelými 300 lety pohřbeny za živa oběti moru....Nikdo neměl ještě odvahu se tam dostat..Co by se stalo s morovou nákazou, která přetrvává přes 300 let????Kolem hradu je mnoho záhad...
Ale je nádherný. Pozorovat každé ráno , je vždy jiný......krásný , mohutný a skýtá stále bezpečí..... :roll:
\:D/
Maria
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

|Moje vztahy k hradu jsou asi mnohým nepochopitelné, proto se omlouvám....
jsou to hodně dávné vazby....
:oops: :D :roll:
Maria
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

O bližším opevnění hradu je možné na http://www.jicinsko.cz//dis/hrady.htm
Kamenořezem Bílé lichoběžníkové věže se zabývá Jiřina Záleská.Bohužel jsem nenašla víc.
Maria
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Kostecká archeologie

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maria píše:|Moje vztahy k hradu jsou asi mnohým nepochopitelné, proto se omlouvám....
jsou to hodně dávné vazby....
Kvůli osobitému vztahu k historii se omlouvat není třeba. 8) Já se taky zajímám spíš o hrady, ke kterým mám nějaký hluboký vztah nebo souvislost s tím vztahem. A to jsem nikdy ani na tom hradě nemusel být. :)

JInak, zpátky ke Kosti... pověz nám něco blíž k problematice tohoto článku... :) :arrow: Archeologie: Nové poznatky o hradu Kosti
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Kostecká archeologie

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:pověz nám něco blíž k problematice tohoto článku... :) :arrow: Archeologie: Nové poznatky o hradu Kosti
Tyjo, nevím, ale moc se mi nezdá ta provázanost s pány z Polné - je to přeci strašně daleko! A pouze podle podobného názvu predikátu - no nevím nevím :? . Trochu jsem pátrala po pánech z Polné, ale moc toho není, bohužel - nevíte někdo, ke kterému rozrodu měli náležet?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Kostecká archeologie

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše: Tyjo, nevím, ale moc se mi nezdá ta provázanost s pány z Polné - je to přeci strašně daleko! A pouze podle podobného názvu predikátu - no nevím nevím :? . Trochu jsem pátrala po pánech z Polné, ale moc toho není, bohužel - nevíte někdo, ke kterému rozrodu měli náležet?
J8 ted jen rychle bez hlubšího zkoumání, dívala ses na Marvartice ? Podle Otty se páni z Polné odvozují od Chvala, bratra Havla z Lemberka. Chval založil klášter ve Světlé nad Sázavou.
JInak Vikart z Polné, třetí manžel Elišky (Přemyslovny) ale jiné, dcery PO II a Anežky z Kuenringu. Třeba by se něco našlo i tímto směrem.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Páni z Polné

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Zrovna tohle jsem nemyslel.... :) (ten článek jsem četl někdy před rokem nebo kdy, a už nevím co tam bylo přesně :lol: ) spíš mě šlo o ty počátky hradu.
Páni z Polné, to je kapitola sama pro sebe, studijně se k ní chystám až tak za dva roky :D ...už o tom bylo něco popsáno a je to trochu taková záhada. Rozhodně to nemíchejte do Kosti, sem to nepatří a je to téma poněkud obsáhlejší. =; Škoda, že na to nemám čas... :lol:
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Já bych to taky nepitvala, je tam moc nejasností a páni z Polné sama kapitola sama pro sebe.
Je ale pravdou, že před samotným hradem, tam byla tvrz, ale v jaké podobě to není doloženo. Beneš z Vartemberka, který si také říkal Benesius di Costitvrz přebudoval a jeho synové Petr a Markvart se ujali hlavní přestavby.Je jen škoda, že není víc materiálu archeologického rázu. Možné, že ted se něco objeví. Zpravuje se střecha a patro na Lobkovickém paláci a také na pivovaru. Opravuje se hlavní ochranná zeď, atd. Je tedy možné, že se na něco narazí.I na parkánech se lecco opravuje.Zajímavé jsou i sklepy pod pivovarem, jasně že vybudované převážně ve skále. Je tam jedna z hradních studní a taky tam sídlí netopýři.těch je všude na hradě dost...
Maria
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Také další ze zajímavostí je zazdění morových obětí z doby třicetiletíleté války, přesné datováno není. Bylo o za doby obléhání hradu Švédy.Neví se ani, zda oběti byli již mrtvé či ještě některé žily.Ale je pravda, že mor se nerozšířil. Byly zazděny v t zv. hladomorně, dnes je to viditelné jen stěží. Nachází se v horní místnosti mučírny.Tamdo však došlo k úpravám podlahy do výšky asi o 2 metry , takže vchod je patrný jen podle oblouku nad zemí.Je to stěna za qilotinou.V tom místě je i zvláštní energie. Do dnešního dne nebylo uskutečněno zkoumání hladomorny.Je obava i z to jak by bylo po otevření.Je však patrná trhlina ve zdi..zatím se vždy nějak zamaskovala či nebrala moc na vědomí.Ale myslím , že brzo bude nutné něco udělat.
Maria
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Maria píše:Je ale pravdou, že před samotným hradem, tam byla tvrz, ale v jaké podobě to není doloženo...
Ta tvrz je asi předsunuté opevnění z let 1467 až 1469.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Jistě že je to možné, zbytky tvrze mohou být na různých místech...Opevnění hradu je dobře vidět na leteckém pohledu.
Nejlíp si to projít a vidět...
Maria
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Maria píše:Jistě že je to možné, zbytky tvrze mohou být na různých místech...Opevnění hradu je dobře vidět na leteckém pohledu.
Nejlíp si to projít a vidět...
Ja tam byl snad 8 kát a pokaždý s dámským doprovodem takže o důkladném zkoumání skoro nemůže bejt řeč... :lol: Ale stou tvrzí myslíš určitě předsunuté opevnění.Je z doby 1467 až 1469.Spíš mě zajmají ty parní lázně přímo vedle vstupu do hradu(vlevo na osamocene skalce)a to zazdívání není rovněž špatné.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

hrad Kost

Nový příspěvek od Maria »

Tak stačí přijet a důkladně prozkoumat...je tam moc zajímavostí, o kterých se ani nemluví... :D
Maria
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů