Kuenringové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Kuenringové

Nový příspěvek od acoma »

Nevím jak Vy, ale já v nich mám totální chaos. Všichni ti Alberové, Jindřichové, Palcéříci... :cry:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

I já se zajímám o rod Kuenringů, který je úzce spjat s Čechami. A to nejen skrze Anežku "Palceřík", ale i prostřednictvím mnohých sňatků s Vítkovci a nejspíše i dalšími rody v Čechách.

Stopy Kuenringů se hledají těžko už jen proto, že jejich přízvisko bylo přepisováno mnoha způsoby - Kuenring, kuering, Kuhnring, Chunring, Chuenring, Quering a možná i Schönhering či Schönring. Zrovna včera jsem našla jeden německý odkaz na Kunigundu von Schöhering, která byla chotí Vítka "mladšího" nebo III. (cca 1170 - cca 1236-50) z Prčice a Blankenbergu.

Uvádím jeden pramínek, v němž je popsáno asi 10 :wink: modifikací jména Kuenring: http://www.phil.uni-passau.de/passauer- ... ster-k.htm

Zkoušela jsem i zjistit, co znamená slovo "kuenring" - erby Kuenringů: http://geschichte.landesmuseum.net/get_ ... &art=Thumb. Slovo "kuenring", či "kühnring" nebo "chuenring" by nejspíše mělo vyjadřovat odhodlání k obraně ovládaného území (první a třetí štít). Kruh odhodlání - a to Kuenringové rozhodně byli, což prokázali nejen při obraně podunajské obchodní cesty, ale i ve službách českých králů..
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Vzácný host Hadmara II. z Kuenringu

Nový příspěvek od acoma »

Richard I. Lví srdce (podezřelý z vraždy Konráda z Montferratu) se v r. 1192 vracel ze Svaté země přes Korfu, Dubrovník, Zaru a Benátky. Z Benátek do Rakous a pak asi chtěl přes naše země do Míšně a pk do Saska a přístavu na lod¡... Krátce před vánocemi 1192 se ubytoval v Erdbergu nedaleko Semmeringu a ve zdejší krčmě byl rozpoznán (dle legend podle prstenu) a 22.12.1192 byl zajat. Rakouský vévoda Leopold V. nepřítele Říše umístil na hrad Dürnstein pod kuratelu Hadmara II. z Kuenringu. Richard byl Kuenringovým vězněm cca dva měsíce do konce února 1193.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Kuenringové za Babenberkù a Pøemyslovcù

Nový příspěvek od acoma »

Hadmar I. z Kuenringu † 27. 05. 1138 - v r. 1137 přivedl do Světlé (Zwettl) cisterciáky.

Hadmar II. z Kuenringu byl dle Vaníčka županem vitorazským a právě on měl vzácného vězně Richarda Lvi srdce

Jindřich III. z Kuenringu †1233 - byl cca od r. 1229 zemským správcem (rector totius Austriae)

Hadmar III. z Kuenringu Jindřichův bratr byl v r. 1230 v družině Leopolda VI. a doprovázel ho do San Germana na schůzku s Fridrichem II. Sicilským.

:arrow: Jindřich i Hadmar III. se ještě téhož r. 1230 po Leopoldově smrti a nástupu Fridricha II. spojili s českým Václavem I., zmocnili se zeměpanské pokladnice a vydrancovali severozápadní díl vévodství. Fridrich II. Bojovný za to vypálil Křemži, Stein a Zwettl a vnutil jim příměří.

Albero V. z Kuenringu † 8.01.1260 (tu pravost data potvrzují i rak. prameny) - se pár týdnů po Fridrichově nečekané smrti nechal jmenovat zemským hetmanem (capitaneus Austrie) a účinně podporoval českou kandidaturu. Zúčastnil se Přemyslova tažení do Pobaltí (1254/1255) a také jeho vpádu do Bavorska. Po jeho smrti v r. 1260 dürnsteinská větev rodu přešla do tiché opozice vůči Přemyslově vládě. Věrní mu zůstali vitorazští Kuenringové.

Anežka, milenka Přemysla Otakar II. a matka jeho dětí - byla dcera Jindřicha IV. z Vitorazi (Weitry).

Jindřich IV. z Kuenringu někde jmenován jako Jindřich ml. z Weitry † 7/1281 - v bitvě na Moravském poli bojoval za Přemysla(byl jeho ze) a Albero VI. z Kuenringu za Rudolfa Habsburského a tam 26.08.1278 padl.

Vypadá to, že na linii dürenštejnskou a vitorazskou se začali dělit až po Jindřichovi III, který měl dva syny Albera V. a Jindřicha zv. Suppanus
Naposledy upravil(a) acoma dne 08 čer 2007 23:55, celkem upraveno 4 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Páni, kdepak jsi to vyhrabala? Jenom se v tom lehce ztrácím - Anežka byla dcera Jindřicha IV. - a který Kuenring si vzal dceru Přemysla, asi Elišku? Ještě mě napadlo, k tm sporům, zda Anežka byla nebo nebyla z Kuenringu, pokud si její dcera měla vzít Kuenringa, museli být příbuzní, a proto bylo nutné požádat o dispens. Zatím jsem se ale o ní nikde nedočetla, přitom myslím, že by se měla dát najít...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

No právě s tou Anežkou v tom mám taky pěkný hokej. Základní info jsou z Vaníčka, ale i on má občas Jindřicha z Kuenringu a vzápětí Jindřicha z Weitry. Takže buď mám choas já a blbě jsem to četla nebo Vaníček taky chaosí... Ale Vaníček netvrdí, že je Anežka dcerou toho a toho. To jsem našla někde jinde a teď nevím kde, protože to co jsem sem napsala je kompilát jako hrom... :oops: :oops: Je to aspon trosku srozumitelny :?:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Podle Emlera:

Albero a Jindřich (bratři)
Jindřich - rakouský maršálek, "župan" z Vitorazi; měl syna Jindřicha, rakouského maršálka, který si měl vzít Přemyslovu dceru (asi Elišku)

Albero - měl syny Albera, Jinřicha a Litolda (Leopolda)
Naposledy upravil(a) Viola dne 18 lis 2007 19:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Podle Emlera:

Albero a Jindřich (bratři)
Jindřich - rakouský maršálek, "župan" z Vitorazi; měl syna Jindřicha, rakouského maršálka, který si měl vzít Přemyslovu dceru (asi Elišku)

Albero - měl syny Albera, Jinřicha a Litolda (Leopodla)


Podle Vaníčka teda -
Jindřich III. měl dceru Giselu z Kuenringu, ta si vzala Čéče z Budějovic
a 2 syny - Albero V. - linie dürnštejnská - potomci Leutold, Albero VI., Jindřich VI.
- Jindřich "Suppanus" starší - linie vitorazská, byl maršálek, manželka Kunhuta z Dobry a děti Marie - manžel Eberhard z Walsee, Hadmar V., Jindřich mladší, capitaneus Rakouska, manžel Elišky- dcery POII

:arrow: - myslím, že to vcelku sedne.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Chtěla jsem si pohrát s rodokmenem, ale po hodině práce to vzdávám...

Obrázek
Omlouvám se za (ne)kvalitu...

Tohle dělení vychází z Vaníčka a také z toho, co sem už napsala acoma. Zmatky jsou v zásadě dva: který z Jindřichů je IV. - podle toho, co tu teď je, nám tam jeden Jindřich jaksi přebývá... Snad Jindřich st. by měl být IV. a Jindřich ml. by měl být V. (??). Druhým problémem je případné zařazení Anežky do rodokmenu. Pokud opravdu byla z Kuenringu, pak by byla pravděpodobně sestrou Albera V. a Jindřicha st. - připomínám, že Mikuláš se měl narodit roku 1255, Anežce mohlo být něco ke 20, takže se mohla narodit po roce 1235.

Jindřich ml., tedy údajný synovec Anežky, si potom vzal její dceru Elišku. Byli by tedy bratranec a sestřenice v 1. koleni, takže pravděpodobně by ani dispens nedostali, nebo byli - podle kanonického práva - ve II. stupni příbuzenství, které dostávalo v nejvyšších kruzích povolení jen opravdu výjimečně.

Z toho mi vyplývají dva možné závěry:

1. Anežka byla potomkem jiného Kuenringa (jednoho z bratrů Jindřicha III.), ovšem i tady by byla dispens nutná... Měla by tedy být někde k nalezení. Hledala jsem potomky Hadmara III. a Albera, ale zatím nic. Pomůže někdo?

2. Anežka nebyla z Kuenringu a její příslušnost k tomuto rodu vznikla určitým "šumem"... Který nejstarší pramen nám říká, že byla z Kuenringu? Proletěla jsem Pokračovatele Kosmovy a ZK a nikde nic :( .
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Kuenringové

Nový příspěvek od Viola »

Hadmar III. a Jindřich III. (bratři; Hadmar byl starší, Jindřich žil podle rakouského serveru v letech 1185-1233) měli přídomek "die Hunde" - tedy asi Psi, a to po své matce (údajně tím odkazovali na s vou příbuznost s Welfy, nebo "Welfe" mělo znamenat štěně. Měli údajně velkou "zálibu" v loupení. Byli syny Hadmara II. a Eufemie z Mistelbachu, v listinách se poprvé objevují kolem roku 1204. Rodinné žezlo převzali po smrti svého otce Hadmara II. roku 1217. Jindřich III. si vzal dceru významného rodu, Adelheid z Neuburgu-Falkensteina...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Teď jsem našla další informace, které nám to tu lehce zamotávají :? .
Podle jednoho rakouského serveru byl Jindřich IV. synem Hadmara III. (nikoliv Jindřicha), s tím, že se svým bratrem Alberem V. (Albero měl být starší) drželi rodinné žezlo poté, co synové jejich strýčka Jindřicha III. zemřeli bez potomků. Protože byli jedinými mužskými potomky Kuenringů, došlo k dělení jejich panství na Dürnštejn a Vitoraz. V zásadě to tedy souhlasí s tím, co sem už napsala acoma, jen s tím, že se Vaníček "seknul" v tatínkovi těchto dvou pánů.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Violo, uz se ztracim. :oops:
Já taky :!: teď jsem našla, že mrtvý se oženil, bezdětný měl děti a tatínek si vzal snachu... už z toho šílím :shock:
Ale našla jsem, že Hedvika z Rožmberka byla vdovou po Jindřichovi z Kunenringu - víme po kterém? V úvahu přichází jedině Jindřich starší z vitorazské větve.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:To myslis tu Hedviku ze Schaunberga? Ze byla vdova to vim, ale po kterym :?: :?:
JJ. Napadá mě jediný, který měl zemřít roku 1253, to by odpovídalo... Pravděpodobně byla jeho druhou ženou a o dost mladší...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

myslíš Suppana z Weitry??
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Jindřich mladší, manžel Elišky, zemřel ve vyhnanství v Opavě roku 1281 jako zlomený muž (bojoval po boku Přemysla, ne Rudolfa!). Jeho bratr Hadmar zemřel svobodný roku 1271.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Tos nasla kde? Jasne, Rudolf mu sebral Weitru a vyhnal ze zeme. A co zena jeho? A proc Opava? To tam byl s Kunhutou???
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Tos nasla kde? Jasne, Rudolf mu sebral Weitru a vyhnal ze zeme. A co zena jeho? A proc Opava? To tam byl s Kunhutou???
Teď brouzdám po rakouských stránkách... Takže všechno radši s rezervou... Tak ono asi nejde o to, jestli tam byl s Kunhutou, ale v zásadě je docela logický, že ho Rudolf vyhnal. No a kam by měl jít jinam než do Čech.
Naposledy upravil(a) Viola dne 18 lis 2007 20:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše: Teď brouzdám po rakouskcýh stránkách... Takže všechno radši s rezervou...
Myslim, ze Rakusani v tom pri sve prislovecne poradkumilovnosti budou mit vetsi prehled nez my. A je to jejich vlastni vyznamna slechta.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Prošla jsem si pár listin...
CDM - uspořádal Boček
1185 - Hadmar z K.
1227 - Jindřich z K.
cca 1250-53 Albero maršálek
1251 - Albero maršálek
1254 - Albero z K.
květen 1277 (Vídeň) - Jindřich z K., maršálek, jako manžel dcery PO
květen 1277 (Vídeň) - Jindřich z K., maršálek, jako manžel dcery PO
září 1277 (Praha) - protože neumím latinsky a tahle listina je docela dlouhá a složitá, neumím si její obsah úplně správně vyložit; každopádně v jednom místě jsou tam zmíněni 4 Kuenringové - jako "něčí" věrní - jen jsem nepochopila jestli Přemysla, nebo Rudolfa :?
Jindřich a Albero z K. - bratři, Jindřich st. z Vitorazi a jeho syn Jindřich, maršálek
neumím si to vysvětlit, jediné, co mě napadá - pokud tedy v době podpisu této listiny všichni žili, že se jedná o syny Albera V., Jindřicha IV. a Jindřicha VI., který si vzal Elišku; potom ovšem Jindřich IV. - starší - nemohl zemřít už 1253; mimochodem, na jedné rakouské stránce jsem našla, že zemřel až 1293
Naposledy upravil(a) Viola dne 06 čer 2007 16:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Regesta - uspořádal Emler
1252 - Albero číšník
1252 - Albero z K. a Jindřich župan, jeho bratr
1254 - Albero z K.
1256 - Albero a Jindřich, bratři
cca 1257 - Jindřich z K. v této listině jsou zmíněni Hedvika a Vok z Rožmberka!
1262 - Gisela, sestra pánů z K.
1265 - Jindřich z Vitorazi, župan
1266 - Jindřich ml. z Vitorazi, maršálek
1270 - Jindřich z K. tahle listina je ohromně důležitá, mluví se v ní o Jindřichově sestře Gisele, provdané za Čéče z B.
1274 - Jindřich ml. z Vitorazi
1276 - Jidnřich z K., maršálek
květen 1277, září 1277 - jako u CDM

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti