Anonym wrote:TVRZ - mìla malé panství, vìtšinou jednu ves, opevnìní je vložené do intraviánu obce.
HRAD - vìtší panství, ale malé není výjimkou, není souèástí vesnice, mùže být od ní izolován i nìkolik km (Chøenovice 3 km).
Zde musím trochu oponovat.

Dìlit podle velikosti panství panské sídlo na hrad X tvrz by bylo ještì více zavádìjící než podle jiných kritérií. Je dobøe že bylo pøipomenuto, že veškeré škatulky jsou jen teoretické s mnoha výjimkami.
Také by mìlo být øeèeno, že už ve støedovìku se užívalo názvù
hrad /castrum/ a
tvrz /munitio/ a lze seznat, že tomu nebylo zcela náhodnì.
Tvrze opravdu bývaly v intravilánu obce, ale o tom, jestli zde byde vybudován i hrad rozhodovaly rùzné okolnosti. Jsou hrady, které gruntovnì tvoøily souèást obvodu vsi, i když se dnes zdá, že jsou pár minut od centra (Štìpanice), jiné tvoøili také zastavìný obvod vsi, ale podhradní zástavba srostla s vlastním hradem (Jenštejn) a nìkteré byly od mìstského opevnìní oddìleny vlastní hradbou a pøíkopem (Frýdek/-Místek/), podobnì jako klasický typ nìkterých anglických hradù zv. "Motte and bailey".
Odlišnou skupinou jsou tøeba i mìstské hrady (Trutnov), vèetnì tìch, které nad mìstskou zástavbu vyènívají díky ostrožné vyvýšeninì. Ale poøád jde o hrady.
Na druhou stranu jsou tvrze tøeba jako Vysoká u Hoøic. V pramenech se vyskytuje jako tvrz, ale je dokonce nazývaná i jako hrad(!). Podle rozmìry a polohou tvrzištì bych ji hradem za žádnou cenu nenazýval (pøestože je mimo zastavìnou èást -
v lese).
A k rozmìrùm panství > to bych nedoporuèoval rozvádìt, protože jde o pøíliš problematickou vìc pøesahující rámec pøíspìvkù, nadto velice individuální a promìnlivou na níž bych ani rozlišovací typologii nestavìl...
