Smíškové z Vrchovišť

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Smíškové z Vrchovišť

Nový příspěvek od acoma »

M칝anská rodina vyrůstající ze stříbra Hory Kutné. Jedním z nejvýraznějších členů byl Michal Smíšek z Vrchoviš, hofmistr a donátor kostela sv. Barbory. Dodnes je zachovaná Smíškovská kaple a Smíškovský graduál...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2724
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 8 times

Nový příspěvek od Viola »

Michalův (snad) bratranec Jan Smíšek z Vrchoviš , kutnohorský m칝an, který byl roku 1492 povýšen do šlechtického stavu, koupil koncem 15. století kutnohorský Hrádek, na jehož dostavbu neměl předchoí vlastník, Michal Prekl, neměl peníze. Do Hrádku Jan nechal zavést vodovod, aby mohl tajně tavit stříbro přímo v Hrádku. V arkýřové kapli v Hrádku, která byla vysvěcena roku 1504, je zobrazen právě Jan Smíšek se svou ženou Annou.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Vévoda
Příspěvky: 1091
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: ! aneb Byli Smíškové šlechtici?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:Ale oni jsou m칝ané.
To je teda slovíčkaření. :roll:
Měli majetek jako šlechta, měli erb jako šlechta, měli predikát jako šlechta a jejich příbuzní - Venclíkové z Vrchoviš (Václav) byli r. 1492 povýšeni do stavu panského.
Viola totéž podotkla i o Janu Smíškovi.
Kutnohorský patricijský rod Smíšků z Vrchoviš, měl ve znaku jednorožce. Už ale koncem 15. století užívali čtvrcený erb s třemi motivy.
Obrázek

Ač se někde mluví, že byli jen "erbovními m칝any" jinde se dokládá rok jejich povýšení do stavu šlechtického. A je správně jedno nebo druhé, podle mě toto téma patří do Šlechty... jinak by´s to musela koncipovat už v nadpise jinak, aby se to týkalo pouze jejich nějakého skutku nebo jen specifické otázky s nimi související...
Ale chápu, že by´s to ráda v kapitole, kterou moderuješ! :D
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2724
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 8 times

Re: ! aneb Byli Smíškové šlechtici?

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Ač se někde mluví, že byli jen "erbovními m칝any"...
No já si právě myslím, že dlouhou dobu byli erbovními m칝any (podle mě např. Michal, ředitel stavby sv. Barbory jím i zůstal), takže je otázkou, kam je zařadit :wink: .
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 398
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 46 times

Re: Smíškové z Vrchovišť

Nový příspěvek od Simplex »

Hledal jsem něco o dějinách Třeště (studii V. Richtera z roku 1953 mám a nic lepšího patrně není) a hodilo mě to na stránky Muzejního spolku v Třešti, kde mají ve sborníku z roku 2023 studii o listinách Venclíků z Vrchoviště. Za nadějné pokládám, že autorem je Václav Nečada, který před nedávnem publikoval monografii Řečického děkanátu.
https://muzejnispolek.cz/vlastivedny-sb ... koli-2023/
2024-06-23_1551031.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mmac
Rytíř
Příspěvky: 228
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Re: Smíškové z Vrchovišť

Nový příspěvek od mmac »

Malá odbočka ...
PEČETI ŠLECHTY ČESKÉ, MORAVSKÉ A SLEZSKÉ. POŘÁDAL A POPSAL ANTONÍN MASÁK. 1911 :

Matěj Vencelík z Vrchovišť. Velmi malá papírová pečeť, která nemá ani obvyklého vejčitého neb kruhovitého omezení. Obsahuje pouze maličký štít (8 x 10) dole zaokrouhlený a na něm starší znak Vencelíků, Smíšků a Libenických z V. — jednorožce. Týž jest vlevo vzpjatý a velmi pěkně zobrazen. Zvláště postava jednorožcova a jeho hrozivé vzepnutí jest v duchu heraldickém krásně provedeno. Také vyplnění štítu jest bezvadné. Nápisu není, jenom uvnitř štítu nacházíme na pravé straně písmeno S, na levé D. Co by ta písmena znamenala, těžko uhodnouti. Jsou-li to, jak nejčastěji bývá, počáteční písmena jmen majitele, pak není to pečet Matěje V. z V., jak nápis sběratelem Cerronim učiněný naznačuje, nýbrž mohl by to býti Zikmund V. z V. bratr Matějův, v l. 1513—34 na Cholupicích sedící. Ale co počíti s písmenem D? Také by to mohlo býti heslo osobní nebo rodinné. To zůstává zatím záhadou i nezbývá nežli do jejího rozluštění ponechati pečeť M. V. z V.
Tento (1513—41) byl synem Vácslava na Třešti, Žirovnici, Včelnici a Vlčetíně (1478—1513), zdědil po otci (zemř. před 1518, spíše 1515) Třešť (převzal již 1513) a rozmnožoval po celý život jmění zděděné (1518 koupil část Hodic, Rosičky a Bezděkov, 1521 Maršov, Olšany, Vel. Jeníkov, 1538 ostatek Hodic). Z toho pustil dceři Barboře 1521 Bezděkov, Rosičku a Šlejšť a ostatní zůstavil Kryštofovi V. z V., jehož potomstvo přečkalo všecky ostatní větve rodu Vrchovišťského.
Jan Václav Vencelík z Vrchovišť. Pečet papírová 17 x 18 mm veliká, jako předešlá neobyčejně přesná a pečlivě pracovaná. Přes to, že jest tak skrovných rozměrů, podává všecky části znaku s překvapující zřetelností a životností, tak že i originál činí dojem mžikové fotografie živých zvířat. Pečeť obsahuje rozhojněný znak Vencelíků (od krále Ludvíka) a má po obou stranách znaku monogram: I W W Z W. Na štítu rozčtvrceném jest v 1. a 4. čtvrti původní jednorožec v pravo vzpjatý, v 2. sokol s kuklí na hlavě, v 3. chrt; klenot rostoucí jednorožec.
Jan Václav jest nejstarší syn Kryštofa V. na Třešti a
Včelnici a Kat. z Hodějova. Po otci, který zemřel 1548 (16. kv. závěť) zdědil Třešť a držel ji až do r. 1606, odkázav ji (závětí z 3. ún.) synu svému Zikm. Matyášovi.

Týž. Pečeť tato (16 x 18) taktéž papírová jest oproti č. 5. slabší jakosti, ale také dosti zřetelná. Monogram není celý. Má jen po pravé straně I W, po levé W Z (schází W). Zvířata na štítu mají vesměs jinou polohu než v č. 5., klidnější, méně heraldickou. Sokol v 2. čtvrti, který v č. 5. vysoko napřaženou nohou vyzývavě opíral se o kolmou dělící čáru štítu, stojí na této pečeti tiše jako holubice. Také jednorožec slevil hodně s heraldické bojovnosti č. 5.
Zikmund Matěj Vencelík z Vrchovišť. Tato pečeť pochází z let 1600—21. Jest sice pěkně pracována, dosti plastická, ale nápis má pramálo zřetelný. Vel. jest 32 mm. Nápis: SIGMVND MATIEG WEN(Z)ELIK Z WRCHOWISST. Znak na pečeti jest úplný: Štít rozčtvrcený, v první a čtvrté prvotní znak všech větví z Vrchovišť — jednorožec, v druhé sova, v třetí jelen, Klenot vynikající z koruny jest také jednorožec.
Zikmund Matěj V. z V. pocházel z proslulé patricijské rodiny kutnohorské, jest syn. Kryštofa (1530—84) na Třešti a Včelnici a Kateřiny z Hodějova. Žil v l. 1600—21 (zemřel v »trvalé vzpouře«). Patřil mu Chýnov, Kamenice, Buková, Černovice. R. 1618 byl hejtmanem kraje táborského.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 398
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 46 times

Re: Smíškové z Vrchovišť

Nový příspěvek od Simplex »

Jan Jůna byl fakt velmi plodný autor:
jůna.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 91
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 21 times

Re: Smíškové z Vrchovišť

Nový příspěvek od boukaljan »

Našel jsem k tématu tento článek: Matějková, Eva: Kutnohorský patricijský rod "z Vrchovišť" v jagellonské době. In: Východočeský sborník historický 21, 2012, s. 117-150: https://www.vcm.cz/documents/1326/matej ... 1-2012.pdf

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 1 host