Šternberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4172
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 133 times
Been thanked: 33 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Ježek »

Pavel Šlézar v Olomouckém knížectví Přemysla Otakara I. (a myslím, že to už bylo publikováno dříve, snad v nálezové zprávě ke kostelu v Lošticích) připojuje další větev:
divišovci.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Kníže
Příspěvky: 357
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Simplex »

Ježek píše: 10 črc 2024 20:18 Pavel Šlézar v Olomouckém knížectví Přemysla Otakara I. (a myslím, že to už bylo publikováno dříve, snad v nálezové zprávě ke kostelu v Lošticích) připojuje další větev:

divišovci.png
Studie Románský kostel sv. Prokopa v Lošticích. Příspěvek k počátkům moravské šlechty byla publikována už roku 2019 v PV (Přehled výzkumů) a je volně přístupná.
https://ceskadigitalniknihovna.cz/view/ ... ource=knav
https://www.arub.cz/prehled-vydanych-ci ... ltynek.pdf
Já jsem se k ní dostal díky bílinskému kastelánovi Bohutovi, který se v úřadu vklínil mezi Hroznatovce a Hrabišice. Což je samo o sobě zajímavé, protože to ukazuje, že měl přinejmenším k Hrabišicům blízko. Jen se obávám, že se autoři pletou a s budoucíme Šternberky spojuje rod pouze jméno Diviš. I přesto je třeba jejich studií ocenit, protože je ukazkovým příkladem původu šlechty na severní Moravě a později i na Opavsku.
Simplex
Kníže
Příspěvky: 357
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Simplex »

Ježku, mám otázku. Chápu správně, že ve formuláři Zdeňka z Třebíče byl původně uveden pouze Jaroslav nebo Jarossius de Vuchsperch(Pušperk?)? Alespoň podle těch poznámek pod regestem, to tak vypadá.
2024-09-13_191415.jpg
RBM II, č. 2355, s. 1024.
https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 📖%EF%B8%81
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4172
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 133 times
Been thanked: 33 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Ježek »

Simplex píše: 13 zář 2024 19:30 Ježku, mám otázku. Chápu správně, že ve formuláři Zdeňka z Třebíče byl původně uveden pouze Jaroslav nebo Jarossius de Vuchsperch(Pušperk?)?
V formuláři Zdeňka Třebíčského Jaroš z Pušperka, ve formuláři Jindřicha Vlacha Jaroslav z Š.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti