Páni z Pirkenštejna

šlechtické rody i jednotlivé osoby, šlechtické zvyky. Heraldika, genealogie ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 945
Registrován: 03 úno 2009 19:14

Re: Páni z Pirkenštejna

Nový příspěvek od Laurentius »

No to je Čeněk z Ojvína. Oni ten Ojvín psali často Moyben, Moibin, Moywyn - dokonce častěji než Oywin, Owyn.

Mám taky cukání ho ztotožnit s tím Čeňkem z Lipé ve Vídni a posunout datum úmrtí až do toho srpna 1318, ale těžko to doložit. A co dělá ve Vídni a kde je od roku 1306.

Tady nevím, kde se vzalo 1317 u Čeňka z Ojvína:

"Pilnáček pak uvádí, že nějaký Čeněk z Lipé zemřel roku 1317 a je pochovaný v minoritském kostele ve Vídni- je pravděpodobné, že se jedná o stále téhož Čeňka."
Více zde: https://historie-rodu4.webnode.cz/news/ ... 4-stoleti/" onclick="window.open(this.href);return false;


Teoreticky by na to navazovala správa a výměna Jindřicha z Lipé, kdy 1319 vyměnil s Janem Lucemburským Žitavu a další hrady (Ojvín, Ronov, Schönbuch) za zboží na Moravě.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2787
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Pirkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:No to je Čeněk z Ojvína. Oni ten Ojvín psali často Moyben, Moibin, Moywyn - dokonce častěji než Oywin, Owyn.

Mám taky cukání ho ztotožnit s tím Čeňkem z Lipé ve Vídni a posunout datum úmrtí až do toho srpna 1318, ale těžko to doložit. A co dělá ve Vídni a kde je od roku 1306.
Mně je divný, proč by na 12 let o něm zmizely zprávy, když navíc jeho brácha dělal kariéru (a byl zavřený na Týřově).
Laurentius píše: Teoreticky by na to navazovala správa a výměna Jindřicha z Lipé, kdy 1319 vyměnil s Janem Lucemburským Žitavu a další hrady (Ojvín, Ronov, Schönbuch) za zboží na Moravě.
Tohle by bylo možná fajn rozpracovat, protože kdyby měli Jindřich s Čeňkem ty majetky v nedílu (nebo alespoň ty původní, rodinné), pak by s tím musel vyslovit souhlas, a to se nestalo, resp. o tom nemáme zprávy. Kdyby byl Čeněk již mrtvý, měl by nějakého syna, na kterého by přešel ten nedíl, a jsme zase u toho. Z toho by mi vyplývalo, že všechny ty majetky již v nedílu s bratrem nebo jeho dětmi neměl. Pak se tam objevuje ten Sloup, který někdo držel ještě zhruba dalších deset let - bylo to proto, že to byl majetek té druhé větve (Čeňka z Ojvína), který kdysi náležel do toho bratrského nedílu, ale kdysi se z něj oddělil? Berte to jen jako myšlenky, ještě se na to chci podívat.