Habsburci a jejich jazyková vybavenost

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Tak tohle téma mi nedává spát již pár měsíců. Jde o to, že mně zajímá, jakou jazykovou výbavou disponovali vládnoucí Habsburci v letech 1526 - 1918. Hlavně mně zajímá, jaký byl jejich vztah k češtině, jestli jí ovládali, mluvili s ní, atd. Je zajímavé, nakolik se v tomhle názory různí. Pokud má o tom někdo něco více, tak by bylo dobré, kdy by to sem i napsal.

Takže, to, že měli Habsburci tradičně talent na jazyky, je všeobecně známo. Kromě základní sady jazyků, kterými byla němčina a latina, mluvilo mnoho Habsburků také maďarštinou, francouzštinou a italštinou. Někteří z nich i češtinou, ale zde se nejspíše jednalo o pasivní znalost češtiny.

Češtinou rozhodně byli schopni mluvit Ferdinand I., Maxmilián I. a Rudolf II., protože jsou doklady, že v případě, kdy to bylo nezbytné, dokázali na zasedání zemského sněmu promlouvat česky, i když jim to činilo trochu problémy. Češtinu zcela určitě neuměli Matyáš I. a Ferdinand II. V 17. století byl vyjímkou pouze Ferdinand III., který v Čechách často pobýval a češtinu ovládal i aktivně a často s ní během návštěv v Čechách mluvil. Leopold I., Josef I. (Josef I. měl prý odpovědět česky na uvítání Pražanů během svého jediného pobytu v Praze roku 1702, ale tady šlo nejspíše pouze o několik předem naučených frází), Karel VI., Marie Terezie a Josef II. česky také neuměli. V 19. století se to již zlepšilo, protože česky uměl alespoň trochu František I. a poměrně zdatně také Ferdinand V. František Josef I. česky neuměl a Karel I. naopak mluvil přinejmenším česky slušně...

Má někdo nějaké širší údaje?
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Robert »

Napo_Leon píše:Tak tohle téma mi nedává spát již pár měsíců. Jde o to, že mně zajímá, jakou jazykovou výbavou disponovali vládnoucí Habsburci v letech 1526 - 1918. Hlavně mně zajímá, jaký byl jejich vztah k češtině, jestli jí ovládali, mluvili s ní, atd. Je zajímavé, nakolik se v tomhle názory různí. Pokud má o tom někdo něco více, tak by bylo dobré, kdy by to sem i napsal.

Takže, to, že měli Habsburci tradičně talent na jazyky, je všeobecně známo. Kromě základní sady jazyků, kterými byla němčina a latina, mluvilo mnoho Habsburků také maďarštinou, francouzštinou a italštinou. Někteří z nich i češtinou, ale zde se nejspíše jednalo o pasivní znalost češtiny.
O rannonovovekých Habsburgoch v tomto ohľade viem málo. Tí dnešní zrejme vedia všetky jazyky krajín, kde sú pretendentmi trónu. T.j. nemčina, čeština, maďarčina, chorvátčina. Aspoň také niečo hovoril Oto vo svojom životopisnom filme, ak si dobre spomínam.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

U češtiny je ten problém, že jí po přestěhování sídla z Prahy do Vídně už Habsburci nepotřebovali. Pomineme-li Ferdinanda III., který trávil v Čechách hodně času, tak od té doby byly návštěvy vládnoucích Habsburků v Čechách vzácnost. Tudíž u nich znalost češtiny už byla zbytečná.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:U češtiny je ten problém, že jí po přestěhování sídla z Prahy do Vídně už Habsburci nepotřebovali. Pomineme-li Ferdinanda III., který trávil v Čechách hodně času, tak od té doby byly návštěvy vládnoucích Habsburků v Čechách vzácnost. Tudíž u nich znalost češtiny už byla zbytečná.
Na druhou stranu - hodila se. Stejně jako korunovace Habrsburků českými králi, což byl bod regulérního politického programu českých elit.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ale třeba takový Leopold I. byl sice korunovaným českým králem a vládl neuvěřitelných 48 let, ale česky neuměl ani slovo. Sám byl v Čechách 4x! A krom let 1657/1658 a 1679/1680 nepobyl v Čechách víc než pár měsíců. To je strašlivě málo. Pak se ani není co divit, že je to jeden z těch panovníků, kterého vůbec ani nebereme jako českého krále.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od slavicekvac »

Velmi dobře mluví česky Otto Habsburský. Osobně ověřeno :-)
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

No vida, super, to jsem třeba nevěděl. Našel jsem na panovníci.cz o něm toto: "Byl vyučován v národních jazycích rakousko-uherské monarchie (hovoří tedy vedle rodné němčiny 9 dalšími jazyky, včetně češtiny a maďarštiny)." :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od slavicekvac »

Napo_Leon píše:No vida, super, to jsem třeba nevěděl. Našel jsem na panovníci.cz o něm toto: "Byl vyučován v národních jazycích rakousko-uherské monarchie (hovoří tedy vedle rodné němčiny 9 dalšími jazyky, včetně češtiny a maďarštiny)." :wink:
Mnohem hůře jsou na tom jeho děti, Karl a Walburga. Česky skoro nic. U Otty bys nepoznal, že je to rakušák.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

slavicekvac píše:
Napo_Leon píše:No vida, super, to jsem třeba nevěděl. Našel jsem na panovníci.cz o něm toto: "Byl vyučován v národních jazycích rakousko-uherské monarchie (hovoří tedy vedle rodné němčiny 9 dalšími jazyky, včetně češtiny a maďarštiny)." :wink:
Mnohem hůře jsou na tom jeho děti, Karl a Walburga. Česky skoro nic. U Otty bys nepoznal, že je to rakušák.
Zřejmě se jeho děti smířili s tím, že na český trůn již nikdy neusednou. :)
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od slavicekvac »

Napo_Leon píše:
slavicekvac píše:
Napo_Leon píše:No vida, super, to jsem třeba nevěděl. Našel jsem na panovníci.cz o něm toto: "Byl vyučován v národních jazycích rakousko-uherské monarchie (hovoří tedy vedle rodné němčiny 9 dalšími jazyky, včetně češtiny a maďarštiny)." :wink:
Mnohem hůře jsou na tom jeho děti, Karl a Walburga. Česky skoro nic. U Otty bys nepoznal, že je to rakušák.
Zřejmě se jeho děti smířili s tím, že na český trůn již nikdy neusednou. :)
Jak doufám i já. Ale jinak jsem royalista. Konstituční monarchii bych uvítal vřele. Takový korunovační ceremoniál Karla IV by byl turistický tahák jako řemen. neřkuli nějaké ty svatby princezen a podobně. Ale rozhodně ne s Habsburky. Třebaže jsme s Ottou přátelé.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Česky uměl slušně korunní princ Rudolf a Karel I. Velká škoda, že jim nebylo dáno vládnout v pokojné době, protože oba měli vřelý vztah k Čechám a snad by si i dokázali naklonit veřejné mínění v českých zemích a nemusela by mít monarchie takový truchlivý konec. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Dagmar »

Česky se také učil Ferdinad d´Este, ale mluvil špatně. Maxmilián II., Rudolf II. a Ferdinand III. mluvili mj. i španělsky.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Dagmar píše: Maxmilián II., Rudolf II. a Ferdinand III. mluvili mj. i španělsky.
U Maxmiliána a Rudolfa je to pochopitelný, protože byli vychováváni na špaňelském dvoře. Ferdinand III. měl velký talent na jazyky, uměl latinsky, německy, španělsky, italsky, francouzsky, česky i maďarsky. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od floriš »

Napo_Leon píše:Zřejmě se jeho děti smířili s tím, že na český trůn ...

U Maxmiliána a Rudolfa je to pochopitelný, protože byli vychováváni na špaňelském dvoře. Ferdinand III. měl velký talent na jazyky, uměl latinsky, německy, španělsky, italsky, francouzsky, česky i maďarsky. :wink:
Ferdinand uměl solidně česky..., a to nejen mluvit, ale i psát. Údajně nikdy neprováděl takové prasárny, aby psal jako ty, rodilý Čech.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Habsburci a jejich jazyková vybavenost

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ferdinand III. trávil v Čechách po dobu svého života a vlády hodně času. Někdy to byly zájezdy i na několik měsíců... :dance:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů