Většina vojska byla IMHO posbíraná z Říše cestou.Katerina píše:Docela zajímavou informaci jsem našla u Kovaříka.
Když Filip VI. dostal prý cca 16. července zprávu o anglickém vylodění rozeslal nejprve listy svým spojencům v Evropě - kteří mu byli nejdál - mezi prvními - jak píše Froissart - šlechetnému českému králi, kterého velmi miloval , a také panu karlovi Českému , jeho synovi - tito dva sebrali zbrojence - Němce,čechy a Lucemburčany. Flanderský kronikář Villani píše, že družina českého krále měla 500 kopí , to jest plně oděných rytířů.
Ale nedává, kvlalita byla především v anglické taktice. U Kresčaku selhali především ti, kteří měli být elitou francouzské armády, tedy jízda a velení obecně. Jádro vojska tvořili páni, ne pěšáci.Katerina píše: Ale to není to , co se mi zd zajímavé. Jde -kvalitu a kvantitu obou vojsk.
Zatíco prý anglický král najímal pomocí odvodních komisí - tzv. arrey - a ty se soustředily na kvalitu najímaných, francouzský král musel povolávat do zbraní - tedy bral vše, co bylo, hlavně ab toho bylo hodně. A to je dvou vlnách - tzv. ban, - první hotovost všech leníků, přímých i nepřímých, a pak druhou -arriére-ban, tzv, dodatečná výzva kdy museli jít všichni muži schopní nosit zbraň - tedy cosi jako naše mobilizace. Jádro tohoto neurozeného vojska pak tvořila většna mužů v boji naprosto nezkušená a nevycvičená.
To dává jný pohled i na onu přesilu obou vojsk.
To je přirozené, že vytáhli oriflammu. Vždyť Angličani napadli francouzské území. To je stejné, jako by Češi vytáhli praporec sv. Václava nebo Poláci praporec s orlem.Katerina píše: Již 22. července nechal Filip vynést z pařízského kostela St. denis tzv. Oriflamme - což je rudá zástava , která vála v čele vojska jen tehdy, když bránilo vlastní zem. I to je velmi zajímavá věc.
Katerina píše: Když totiž Pařížané viděli krále chystajícího s do války, měli strach, že město bude vyplěněno jako Caen, a Filip, aby je uklidnil povolal k obraně 500 jezdců v čele - !! s Janem Lucemburským. což svědčí o renomé, které měl Jan nejen mezi šlechtou, ale i prostým lidem. tedy - alespň ve Francii.
Jinak david Nicollet z toho usuzoval, že Filip IV. tím předal Janu Lucemburskému velení nad Paříží po dobu své nepřítomnosti. Přímé důkazy o tom však chybí. Ale nepřímé jsou - hájit sídelní město, znamenalo zastupovat krále, a Jan byl po Filipovi v jeho vojsku nejurozenější.
Já bych řekl, že se báli hlavně svých vlastních lidí, kde je hodně vojska, je vždycky problém. Proto ta ochrana a proto ten JL, protože měl autoritu.
A proč by to nebylo možné aby přežil? V bitvě je možné všechno a přerušit lano není problém, zejména v tlačenici, která tam rozhodně vznikla.Katerina píše: Bylo by to ovšem vůbec možné ????
Jak uvažuje Kovařík, pokud u Crécy byl a přežil, pak mohl Le Belovi, který byl součastníkem bitvy o ní vyprávět, a pak by Le Bel měl přímo autentické údaje.
Mohl ovšem přežít muž - jehož kůň byl údajně otěžemi svázán se slepým králem ?? A pokud ano, jakto, že ho lépe nechránil ??? Leda , že byl zraněn dřív než Jan padl.