Vzájemná kulturní výměna probíhala vždy a všude. U toho roku tisíc mi to přijde jako vývoj z vlastních zdrojů - lidi vypěstovali víc potravin - zvýšil se počet lidí - ten musel dobýt novou půdu, vyvinul k tomu odpovídající techniky - zvýšil se počet lidí - půda už nestačila, muselo se jít za hranice - nastal kolonizační pohyb na východ. Vzniklo to v západní evropě, určitě tam byl vliv antického Říma, zase to nevzniklo nějak izolovaně.Robert píše: Myslím ale, že vývoj bol značne zrýchlený krížovými výpravami. Spomeňme si, čo všetko priniesli.
Vliv kruciát na tenhle postup, nevím, zvládlo by se to i bez nich. Křižáci se vraceli do západní evropy s prožitkem vyššího blahobytu a snažili se ho zavést i tady, vývoj to popohnalo, to jo.
Setkání s herezemi vliv podle mě mělo. Hereze je v podstatě velice jednoduchá, obrací se pouze na Bibli, která je inspirrovaná bohem, tudíž je v ní vše potřebné, nepotřebuji žádnou církev, a už vůbec ne tu, která žije jinak, než žil Ježíš.. Takový názor může vzniknout kdekoli a kdykoli, ale i takoví kataři navazovali na už hotovou herezi bogomilů. V prvních zmínkách o heretických názorech v západní Evropě se objevují náznaky gnóze. Rozmach herezí po návratu křižáků je myslím taky patrný.