Byl středověk opravdu temný?
- Peacemaker
- Zeman
- Příspěvky: 107
- Registrován: 29 říj 2007 20:25
- Bydliště: Ducatus Nitraensis
-
- Pán
- Příspěvky: 570
- Registrován: 29 kvě 2008 19:40
- Bydliště: no pøece u nás doma
- Been thanked: 2 times
Re: Byl støedovìk opravdu temný?
Pochopitelně, ale neřekl bych, že by bylo nějak krutější ve srovnání s honem na kacíře.jur píše:Pronasledovani krestanu komunisty ve XX. stol. bylo take krute.Michal píše:Zajímavé, ale pokud jde o svobodu vyznání, tak v tom byl středověk i stavověk temnější, vzpomeň pronásledování křesanů Římany a později pronásledování pohanů křesany.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
-
- Pán
- Příspěvky: 570
- Registrován: 29 kvě 2008 19:40
- Bydliště: no pøece u nás doma
- Been thanked: 2 times
No, ve srovnání s pohanským Římem se jednalo jednoznačně o ústup do temnoty. Ano a proto tzv gotický rock se vyznačuje veselou a řekl bych takouvou světlou hudbou, ano? To jsi střelila dost vedle, ne? Románský styl naopak nebyl okázalý, kdežto gotika dávala najevo moc církve, i když krásnými kostely, ale důvod byl jasný, zde šlo naopak o odlidštění.Viola píše:Já bych řekla, že se jedná o klasické klišé. V čem měla spočívat ta temnota a také jak byla odlišná od toho, co bylo předtím či potom?
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
- Viola
- Královna
- Příspěvky: 2724
- Registrován: 02 led 2007 15:55
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 8 times
Tím jsi chtěl říct jako co?Michal píše: Ano a proto tzv gotický rock se vyznačuje veselou a řekl bych takouvou světlou hudbou, ano?
Možná by bylo fajn, kdyby sis o gotice něco přečetl...Michal píše: Románský styl naopak nebyl okázalý, kdežto gotika dávala najevo moc církve, i když krásnými kostely, ale důvod byl jasný, zde šlo naopak o odlidštění.
- Peacemaker
- Zeman
- Příspěvky: 107
- Registrován: 29 říj 2007 20:25
- Bydliště: Ducatus Nitraensis
Felix nemuselo sta nie je argument, pretože sa to stalo. Keby sa velmoži dohodnú a idú na pomoc Byzancii tak Turecko nemá Istanbul a je zatlačené tam kam patrí. Proste stalo sa a je to súčas dejín. Čiže jednoznačne stredovek bol temný, keďže 60% mojich predkov bolo nemilosrdne vyhladených.
Čo sa týka toho snemu, tak neviem si spomenú, kedy sa presne konal. Lebo vieš čo ten snem zaviedol v Uhorsku.
Čo sa týka toho snemu, tak neviem si spomenú, kedy sa presne konal. Lebo vieš čo ten snem zaviedol v Uhorsku.
Áno, podvedome som tušil, že myslíš práve na toto. (Nechcel som tu háda, ak si nie som istý) No nepoznám ho pod týmto názvom. Tak tento snem zasadal nejak od októbra 1514 a Opus Tripartitum bolo schválené 19. novembra t. r. Snem prijal opatrenia, ktorými roĺníkov večne pripútal k pôde. No Tripartitum nikdy nebolo platné, hoci sa o to Štefan z Vrbovca viackrát pokúšal, pretože nebolo sankcionované (t.j. opatrené kráĺovskou pečatou) - nejaký akt vzdoru proti šĺachte. No Tripartitum platilo quasi ako Decretum generale, každý ho uznával. No tie zákony boli prijaté samostatne... (zákony, ktoré znamenali večné pripútanie k pôde).Peacemaker píše:Ten tzv besný snem mal za následok druhé otroctvo/nevolníctvo. (Nie som si istý, či je to jedno a to isté s Opus tripartitum)
Ja si raz dám urobi rozbor DNA a uvidíme, aká to krv vo mne koluje - nejaká zmiešanina. Ale rád by som bol, ak by spravili takýto test jednému nemenovanému slovenskému politikovi, ktorý bol starostom v meste odkiaĺ pochádza Kráĺ Slnko - To by bola senzácia... (možno by sa tam objavila aj tá maďarská...)Peacemaker píše:Mimochodom to nie len Češi zistili. Minule tu bola zaujímavá relácia o výskume DNA zarytých Angličanov. A jednej barónke zistili,že je iba na 10% Angličanka /20 % blízky východ, 18% Ázia atď/ , ďalší participant iba na 8%, ďalšia žena na 9% a pritom je to nejaká predstavitelka historického klubu starého Anglicka a tá aj zakázala zverejni výsledky jej testov, lebo to považovala za hanebnos. Jedine nejaký bývalý britský minister zahraničných vecí mal 80%.
Všetko závisí od času a od miesta - napríklad v čase interregna ale aj potom (v r. 1301 - 1308/10) Uhorsko bolo čiernou dierou čiernych rytierov, no o pár rokov neskôr v čase vlády Anjuovcov bolo v Uhorsko v rozkvete a toto obdobie sa považuje za jedno najsvetlejších v dejinách Uhroska...Ježek píše:Já bych zde parafrásoval Le Goffa (tuším Kultura středověké Evropy) - Středověk plný pestrých barev, ale do našich dnů z toho všeho zachovaly pouze šedé ruiny ...
Re: TEMNO
Je zajímavé,že o té naší době temna vypráví jen romanopisci-obrozenci,žádný renomovaný historik se do ní nepustil.A tak středověk jest pro nás radostný neb jsme byli svébytní.Další doklad Emoce vers. DějinyJiøí Motyèka píše:Rád bych mírotvůrci připomněl, že v české kotlině nazýváme "temnem" úplně jiné období, než kterým ty stále označuješ středověk. Ta historická doba temna, kterou mám na mysli, se už nacházela - možná mi to ani nebudeš věřit - v novověku...
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
- maser
- Panoš
- Příspěvky: 66
- Registrován: 18 úno 2008 22:16
- Bydliště: Jindøichùv Hradec
- Been thanked: 1 time
Jen taková poznámka: termín "doba temna" vznikl u italské inteligence v RANÌ NOVOVÌKÉ Itálii ve snaze ukázat povznesení ducha proti předchozí době.
Pro kolegy ze Slovenska bych snad jen dodal, že termín "starý Slovák" je s prominutím pitomost, protože nic podobného neexistuje a nikdy neexistovalo. Je to projev současného nacionalismu. A opravdu slovenský původ nelze hledat v třetihorách a Moravani neodklonili tok Moravy, aby se musela přesunout Velkomoravská říše na naše území, jak se poslední dobou bohužel spekuluje i v odborných kruzích . Ač se to může zdát jako útočný příspěvek, není tomu tak. Jen bych chtěl uvést věci na pravou míru
Pro kolegy ze Slovenska bych snad jen dodal, že termín "starý Slovák" je s prominutím pitomost, protože nic podobného neexistuje a nikdy neexistovalo. Je to projev současného nacionalismu. A opravdu slovenský původ nelze hledat v třetihorách a Moravani neodklonili tok Moravy, aby se musela přesunout Velkomoravská říše na naše území, jak se poslední dobou bohužel spekuluje i v odborných kruzích . Ač se to může zdát jako útočný příspěvek, není tomu tak. Jen bych chtěl uvést věci na pravou míru
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
- Ježek
- Král
- Příspěvky: 4269
- Registrován: 01 lis 2005 19:01
- Bydliště: Železné Hory/Praha
- Has thanked: 175 times
- Been thanked: 44 times
Ve vycházení z antiky se středověk od renesance liší jen intensitou. Středověk je prolnutí barbarského severu a antického jihu - mnoho antických struktur bylo převzato. Takže tak.Michal píše:Ten italský myslím vystihuje to, co jsem zde už napsal, zdůraznění renesance jako návrat k antickým ideálům.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Doba temna bylo podle mne zrovna 20. stoleti. Stoleti 2 strasnych valek, nastupu nacismu k moci, holocaustu, a 2.svetove valky, ktera byla zatim nejstrasnejsi. Stoleti, kdy byly hozeny bomby na Hirosimu a Nagasaki, stoleti komunisticke totality...nee, stredovek nebyl temny, ale doba v Evrope od roku 1933- nastupu Hitlera k moci- az do roku 1990- porazky komunisticke diktatury.
- Ingolf
- Vévoda
- Příspěvky: 1408
- Registrován: 24 srp 2008 12:16
- Has thanked: 5 times
- Been thanked: 46 times
Gotická subkultura a středověk - oni upíři, vlkodlaci, bílé paní, různá zjevení (strašidel nebo svatých), což je všechno objektem zájmu gotické subkultury, pochází právě právě ze středověku.Troodon píše:Tohle mě taky irituje. Nechápu proč je tzv. gothic style spojený s černou. Šaty v téhle barvě snad nikdo kromě mnichů a jeptišek určitých řádů nenosil. Možná tak ještě vojáci. Na iluminacích a jiných obrázcích z té doby jsou vidět všechny možné barvy včetně žluté, modré, zelené a červené.Viola píše:Jinak trochu odbočím - líbí se mi, jak si spousta laiků představuje temnotu středověku také v nošení výhradně tmavého (!!) oblečení, hlavně v gotice .Peacemaker píše:Každý bojoval proti každému.
Gotika si hraje s fantazií, netají se tím, že si přimýšlí ke středověku věci, co tam nebyly. Je to taková novodobá forma romantismu, jeden z jejích kořenů se přímo jmenuje novoromantismus.
Využití dějin tu není vědecké, tak jak se staví k dějinám historik, ale umělecké, a proč ne.
Jukněte třeba sem, na některý kostýmy (taky nejsou podle skutečnosti), zaposlouchejte se, uvidíte.. Je to z fesáku z jednoho hradu v Polsku, mně to prostředí k tomu sedí.
http://www.youtube.com/watch?v=emm9hvrx7Kw
***
Ale jinak mě taky vytáčelo, když jsem se zajímal o Vikingy, jak tam každý hledal "temno", zlou přírodu apod. (týká se konkrétně blackmetalistů), zatímco Vikingové milovali barvy, soudě podle nálezů látek a oblečení. Taky zdůrazňování, že Germáni počítají noci místo dnů, má údajně znamenat jejich zálibu v temnotě.. ve skutečnosti to vychází z toho, že Den je v mýtech (severských nebo i řeckých) dítětem Noci, to aktivní vzniká vždy z toho pasivního (stvořitelský čin z chaosu, velký třesk)
- Jiří Motyčka
- Vévoda
- Příspěvky: 1123
- Registrován: 29 čer 2006 20:29
- Bydliště: Budíkov
- Been thanked: 3 times
Re: TEMNO
Je to poněkud OT, ale tohle nemohu nechat bez povšimnutí...
Pár těch „beletristů“ i s jejich tituly si dovolím připomenout:
PhDr. Jan Fiala, CSc – Temno, doba Koniášova (vřele doporučuji všem těm, kteří se domnívají, že jiný beletrista Jirásek psal ošklivě o temnu; Jiráskovo románové Temno je jen slaboučkým odvarem historie doby temna Fialova)
ten samý autor: Hrozné doby protireformace
doc. PhDr. Ivana Čornejová, CSc - Tovaryšstvo Ježíšovo. Jezuité v Čechách.
Prof. PhDr. Vít Vlnas, Ph.D. - Jan Nepomucký, česká legenda
... abych uvedl pár jmen těch současných historiků; nenechme se zmást tím, že v některých názvech se "temno" nevyskytuje. Historiografie z 19. st. a 1. pol. 20 st. o temnu je další, samostatnou kapitolou.
Ještě malá poznámka k jednomu klišé. Mnozí, kteří z Jiráska nepřečetli ani řádku a o době temna mají velice zkreslené představy, se mylně domnívají, že název „temno“ přešel z Jiráskova románu do odborné publicistiky. Je tomu totiž přesně naopak, nebo ještě před Jiráskem tohoto termínu použil jiný „beletrista“ Josef Dobrovský aj. Ale těmito "detaily" nebudou přece dnes učitelé na ZŠ ani na SŠ zatěžovat své žáčky...
Ále, jakpak jsi na tenhle „objev“ přišel?...Georg píše:...Je zajímavé,že o té naší době temna vypráví jen romanopisci-obrozenci, žádný renomovaný historik se do ní nepustil...
Pár těch „beletristů“ i s jejich tituly si dovolím připomenout:
PhDr. Jan Fiala, CSc – Temno, doba Koniášova (vřele doporučuji všem těm, kteří se domnívají, že jiný beletrista Jirásek psal ošklivě o temnu; Jiráskovo románové Temno je jen slaboučkým odvarem historie doby temna Fialova)
ten samý autor: Hrozné doby protireformace
doc. PhDr. Ivana Čornejová, CSc - Tovaryšstvo Ježíšovo. Jezuité v Čechách.
Prof. PhDr. Vít Vlnas, Ph.D. - Jan Nepomucký, česká legenda
... abych uvedl pár jmen těch současných historiků; nenechme se zmást tím, že v některých názvech se "temno" nevyskytuje. Historiografie z 19. st. a 1. pol. 20 st. o temnu je další, samostatnou kapitolou.
Ještě malá poznámka k jednomu klišé. Mnozí, kteří z Jiráska nepřečetli ani řádku a o době temna mají velice zkreslené představy, se mylně domnívají, že název „temno“ přešel z Jiráskova románu do odborné publicistiky. Je tomu totiž přesně naopak, nebo ještě před Jiráskem tohoto termínu použil jiný „beletrista“ Josef Dobrovský aj. Ale těmito "detaily" nebudou přece dnes učitelé na ZŠ ani na SŠ zatěžovat své žáčky...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 19 lis 2008 12:26, celkem upraveno 2 x.
- Jiří Motyčka
- Vévoda
- Příspěvky: 1123
- Registrován: 29 čer 2006 20:29
- Bydliště: Budíkov
- Been thanked: 3 times
temno
Chápu, je to obtížně stravitelné. Nejen pro tebe. Ale...Georg píše:To je dobré-známý jezuita,člen řádu Tovarišstva Ježíšova Josef Dobrovský,Že by se pomlouval?A nebo je příkladem přínosu Jezuitů v Čechách?Co podle něj bylo to temno?
...nejen Dobrovský ale i katolík, historik a zakladatel kritického dějepisectví Gelasius Dobner používal pro označení konce 17. a skoro celého 18. st. označení tenebrae (tma, temno, temnota). Co tím měli na mysli? Úpadek českého jazyka, ale i úpadek latiny a celkově špatné společenské poměry s akcentem na život poddaných bez ohledu na jejich konfesi. Ano, je to obtížně pochopitelné, že se našli i tací katolíci, dokonce jezuiti a piaristi, kteří vnímali dobovou realitu zcela kriticky a realisticky.
P.S. Ještě pro dokreslení přidám jeden "bonmot" Josefa Pekaře, kterého snad nikdo nepodezřívá z toho, že byl vyznáním protestant a kterým označuje období násilné rekatolizace spadající pochopitelně až do období temna: "...katolicko románský náboženský fašismus."
Jsem přesvědčen, že tohle zádného dalšího komentáře nepotřebuje. Jsou to ale momenty, kvůli nimž nelze Pekařovo dílo opomíjet ani v dnešní době...
- Viola
- Královna
- Příspěvky: 2724
- Registrován: 02 led 2007 15:55
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 8 times
Re: temno
Dle mého názoru nejde o "temno" jen v oblasti vyznání či národnostní, ale také do tohoto období spadají i selské bouře - poddaní, kterých bylo kvůli 30leté válce málo, těžce snášeli stále větší břímě, jež na ně nakládala vrchnost...
-
- Podobná témata
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů