Potřebuju poradit.Hledám jeden ztracenej klášter poblíž svého bydliště.
On se vlastně hledá už přes sto let a ví se jen přibližná lokalita.To není tak špatné ale nikde sem se nesetkal s jedinou zmíňkou o něm.
Ale je zajmavé ,že se sním běžně počítalo jak s faktem.
Je pravda, že široko a daleko žádná stavba v tomto duchu nestojí a ani nestála.Rozhodně by to nemohlo být něco velkého.Ani pomístná jména nejsou k dispozici.
Za to těch pohanských...Těch je tam plno a udrželi se některá dodnes.
Např. Na Božišti ap.To by také mohlo evokovat přítomnost nějaké vyznamnější církevní stavby.Ale ani nemuselo.
Somotný rozbor pověstí a pohádek mimo jiné evokuje příslušnost ke starým slovanům...
Takže potřebuju poradit jak by se dal najít.Asi pochybuju že existují nějaké zlaté stránky se seznamem klášterů.
KOMOÑ píše:Takže potřebuju poradit jak by se dal najít.Asi pochybuju že existují nějaké zlaté stránky se seznamem klášterů.
Tak já bych začala knížkou "Kláštery v Čechách, na Moravě, ve Slezsku" od Petry Večeřové nebo "Encyklopedie českých klášterů" od autorů Vlčka, Sommera a Foltýna.
KOMOÑ píše:Potřebuju poradit.Hledám jeden ztracenej klášter poblíž svého bydliště.
ještě by bylo dobré napsat, kde vlastně ten tvůj slamník/stůl leží/stojí
Východně od Lomnice nad Popelkou(místo všech míst ).Dotyčná klášterní stavba by mohla být poblíž obce Tuhaň(Tuháň) zhruba 3 Km. západním směrem od Lom.
Viola píše:Tak já bych začala knížkou "Kláštery v Čechách, na Moravě, ve Slezsku" od Petry Večeřové nebo "Encyklopedie českých klášterů" od autorů Vlčka, Sommera a Foltýna.
Tuhle Lit.nemám k dispozici.Ale znám jednu zanícenou hledačku církevních staveb a to určitě bude mít u sebe.Jenže pokud to tam nebude tak sem tam kde sem byl.
Jiné poznatky nemám.Několikrát sem na zmíňku o klášteru narazil.Shodná je i lidová tradice a ústní podání.Ono vůbec v nejbližším okolí je tolik známých-neznámých lokalit...
Období skutečně nevím ale rozhodně nemohlo překlenout první polovinu 15.století.-Pokud tam ještě něco stálo.
Já jen prověřuju skutečnosti.Moc ale nevěřím.
...základní zjištění se týká toho, kdo o tom klášteře psal nebo kde jsi to vůbec slyšel a vůbec všechny podorbnosti, To je začátek seriózního bádání ... Aspoň si myslím.
Jinak pro Přemka z Nístějky se ještě vrátím k Č. Dubu, ta teze o založení komendy Havlem z Lemberka je docela logická, i když Edelovy vstupy jsou někdy jako když prase ryje v bukvicích. Nicméně je tam jeden problém : v urbáři pražské komendy z roku 1376 Český Dub platí zvláštní berni, kterou platily jen domy královského založení nebo ty, které pro vymření zakladatelského rodu spadly na krále. Jenže rodina zakladatelů (případných, tj. páni z Lemberka) v té době žili ... A to je argument proti založení touto rodinou a tím pádem i sv. Zdislavou. Pak by se Edelův domeček rozsypal, jako kdyby byl z karet.
Ale odkud je ta informace o klášteře u Lomnice či Tuháně, vážně? Nejde o nějakou jinou Lomnici?
Tajemnná hrobka rožumberků je tam, ale od pohřbu posledního Rožmberka Petra Voka tam nikdo nevstoupil jen pár šastlivců ji vydělo zhora nebo se opravoval hlavní oltář. Proč tam nevstoupil už nekdo jiný? Na to mám vysvětlení Petr Vok to ve své závěti zakazuje! Dveře do hrobky hlídá Rožmberský rytíř! A zatím hlídá dobře!
Kunhuta Halièská píše:Tajemnná hrobka rožumberků je tam, ale od pohřbu posledního Rožmberka Petra Voka tam nikdo nevstoupil jen pár šastlivců ji vydělo zhora nebo se opravoval hlavní oltář. Proč tam nevstoupil už nekdo jiný? Na to mám vysvětlení Petr Vok to ve své závěti zakazuje! Dveře do hrobky hlídá Rožmberský rytíř! A zatím hlídá dobře!
A jak vypadá ten rytíř?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Kunhuta Halièská píše:...Proč tam nevstoupil už nekdo jiný? ...
...protože kdo tam jednou vstoupí, do roka zemře.
Dnes jsem se dověděl, že prý tam jsou Rožmberkové uloženi k věčnému odpočinku vsedě do kruhu. Ale konečně se snad letos na podzim dočkáme.
Nedestruktivní metoda archeologického výzkumu spočívající v navrtání hrobky drobnými otvory a v zavedení miniaturních kamer by měla odhalit, co je v podzemí, jak vypadá krypta a co tam vlastně je...
Aktuálně o tom zde.
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 01 kvě 2008 22:23, celkem upraveno 4 x.
zajímavý je zvláště odkaz na obecní kroniku -důsledně se drží názvu "Žirotínové", nikoli "Žerotínové", což schvaluji. Jinak jde skutečně o poměrně neprozkoumou soukromou fundaci. Klarisky byly celkvoě takovým trochu uzavřenějším řádem a mnoho tajemství se dodnes těžko dokládá (viz hrob svaté Anežky České).
Jiøí Motyèka píše:
Nedestruktivní metoda archeologického výzkumu spočívající v navrtání hrobky drobnými otvory a v zavedení miniaturních kamer by měla odhalit, co je v podzemí, jak vypadá krypta a co tam vlastně je...
... tak už probleskují první zprávy o tom výzkumu. Za dva týdny budu mít asi podrobnosti. Ale je také možné, že do té doby se už něco objeví v televizi