Slyšela Jana z Arku hlasy svatých?

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Slyšela Jana z Arku hlasy svatých?

Ne, je to nesmysl
14
19%
Ano, byla silnì vìøící. Nìco takového by si jistì nevymyslela!
38
53%
Nevím, nedokážu to posoudit
20
28%
 
Celkem hlasů: 72

Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Souhlasím s tvými argumenty, že taková žena by se "jen tak" neusadila. Podle mě ve své poslání věřila až do konce.

Nedokážu si ani představit, jaký na ni byl stále vyvíjen tlak ze všech stran a to již od jejího vystoupení na dauphinově dvoře.
servo
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Maršálek píše: Nedokážu si ani představit, jaký na ni byl stále vyvíjen tlak ze všech stran a to již od jejího vystoupení na dauphinově dvoře.
Já také ne. Někteří dokonce tvrdí, že Jana byla nevlastní sestrou Karla! Že tím by se prý vysvětlovalo to, že jí úplně bez problémů v Chinonu přijal a postavil jí do čela vojska. Venkovskou holku. Že to bylo předem domluvené, ža Jana byla dána do Domremy jen na vychování aby za pár let mohla sehrát roli "panny orleanske".... je neskutečné co všechno se na její jméno už vymyslelo nesmyslů! ...Někteří totiž nemohou přenést přes srdce její nízký původ. A tak vymýšlejí bláboly.

I teorií o jejím upálení je několik. Že upálení nebyla, že se schovávala u své tety (!!!) v Paříži, že upálili uplně někoho jiného místo ní, že se prý našla v zámku v Rouenu, kde byla vězněna, tajná chodba kudy mohla uprchnout... prostě možností je nekonečně. Zdá se, že Jana z Arku nikdy nepřestane lidi fascinovat. A tak se asi ještě máme na co těšit.
Čistě logicky ale... Angličani by ji rozhodně pláchnout NENECHALI!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Ano, pro Angličany bylo rozhodující, aby nejvyšší církevní autority shledaly Janu vinnou z obcování s Ïáblem, nebo alespoň aby prokazatelně vyvrátili, že je poslem Božím. Tak by se Karlova korunovace anulovala. Protože Janu nakonec nezlomili, byli nuceni spokojit se alespoň s tím, že není pannou a tedy si ji pro své záměry nemohl vybrat Bůh. Je nemyslitelné, že by Janu její věznitelé propustili a myslím že si to musel uvědomovat i Karel VII. a jeho kapitáni.
servo
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

To byl taky asi ten nejpádnější důvod proč se Karel později rozhodl ji očistit. Takhle se vlastně stal králem díky kacířce a čarodějnici...

Co se týče jejího panenství, tak to bylo podrobeno zkoušce hned dvakrát. Poprvé v Poitiers v březnu 1429, kam jí poslal Karel na přezkoušení církví. Bez vyjádření církve by si nemohl dovolit jí dát co chtěla.
Podruhé v Tours 13. ledna 1431.
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Maršálek píše:děkuji ti za příjemnou konverzaci, krásná paní, jen se obávám, že s tebou nestačím držet krok :wink: ač patří Johanka mezi mé favoritky, mé vědomosti o ní jsou pouze povrchní.
Tak v tom s tebou teda nesouhlasím! Tvoje znalosti jsou DOST dobrý... ještě jsem nepokecala s nikým, kdo by měl o Johance znalosti jako ty.... Proto si to tak užívám... :D :D :twisted:
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Děkuji za shovívavost, byla jsi v Orleánu? Mám odtamtud fotku dřevěné plastiky Johanky ve zbroji – je umístěná přímo v katedrále. Podobných soch v životní velikosti je plná jižní Francie. Má ji téměř každý menší kostelík. Ačkoli jsem těch soch viděl desítky, tahle mi učarovala, protože takhle si ji představuji. Pokusím se naskenovat a poslat.

Stejně považuji za zázrak, že to všechno dokázala. Protože se trochu zabývám středověkým válečnictvím, vím co musela zvládnout, aby mohla vést vojáky. A taky si umím představit, jak těžké asi bylo přesvědčit je o jejím poslání a o tom, že právě oni jsou součástí toho velkého božího záměru...
servo
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Maršálek píše:byla jsi v Orleánu? Mám odtamtud fotku dřevěné plastiky Johanky ve zbroji – je umístěná přímo v katedrále. Podobných soch v životní velikosti je plná jižní Francie. Má ji téměř každý menší kostelík. Ačkoli jsem těch soch viděl desítky, tahle mi učarovala, protože takhle si ji představuji. Pokusím se naskenovat a poslat.
Bohužel zatím nebyla :cry: Chtěla bych se tam dostat v květnu, to se tam totiž pořádají každoroční Les fetes de Jeanne d'Arc - slavnosti Johanky z Arku (na mým webu jsou fotky a na blogu i nějaká videa :wink: ) Letos mi to určitě nevyjde, protože tou dobou budu maturovat :? Ale chystám cestu "Po stopách Johanky z Arku" :) Od Domremy až po Rouen. Taky chci navštívit všechna muzea a Centrum Johanky z Arku v Orleansu, které je v domě, kde byla ubytována v roce 1429 při osvobození města. No, je toho moc!!! :D
A kdyby se ti podařilo naskenovat tu fotku, bylo by to super!! Děkuji. I když myslím, že vím jakou plastiku máš na mysli.
Maršálek píše:Stejně považuji za zázrak, že to všechno dokázala. Protože se trochu zabývám středověkým válečnictvím, vím co musela zvládnout, aby mohla vést vojáky. A taky si umím představit, jak těžké asi bylo přesvědčit je o jejím poslání a o tom, že právě oni jsou součástí toho velkého božího záměru...
Já taky. Vzhledem k tomu, že byla v mém věku, tak to chápu ještě tím spíš. :D
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

zrovna mám před sebou výběr starých francouzských kronik: ČERNÝ, V.(ed). Staré francouzské kroniky. 1. vyd. Praha: SNKLU, Živá díla minulosti sv. 31,1962, 416 s.
konkrétně líčení anonymního kronikáře (Osudy a výkony Jany z Arku po osvobození Orleanu) a list Jany českým husitům :wink: Vím že jsou to věci notoricky známé, ale pokud by jsi měla zájem o tuto edici, rád ti text oskenuju - je to edice pramene, nikoli shrnutí historiků :wink:
servo
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

takže celé? večer to naskenuji a pošlu.

Moc se mi líbí tvé stránky, jenom pár drobných připomínek, smím-li: proces s Gillesem de Res je dnes mnohými považován za politický, stejně jako v Johančině případu. Jiljí byl nejenom výborný válečník, ale i věrným druhem Jany z Arku a velmi nelibě nesl králův postoj k jejímu zajetí. Ve svém postavení maršálka Francie to pak dával veřejně najevo, protože byl již legendou, musel král zakročit, aby uhájil vlastní autoritu. Chápu oba, střet byl nevyhnutelný a kdyby ho král neustál, všechno zač Johanka bojovala by přišlo vniveč, protože Angličané by snadno získali osvobozená území zpět a jejich kredit by výrazně stoupl. Francie by pak bez dědice těžko hledala novou vůdčí osobnost, která by mohla usednout jako protikandidát Angličanů na francouzský trůn… zajímavé je zpracování Jarmily Loukotkové – Bůh či ďábel, pojednávající o Jiljím.
Někde jsem četl, že la Hirova přezdívka pocházela od zvonečků, kterými měl podšitý pl᚝. Údajně ho nosil jako bojovou zástavu a jeho cinkot byl časem proslulý (a nejspíš nedělal Angličanům dobře J), ověřené to ale nemám J
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Anonym píše:takže celé? večer to naskenuji a pošlu.
Čím víc, tím líp :D .. teda alespoň pro mě :twisted:
Anonym píše:Moc se mi líbí tvé stránky


Děkuju moc. V červenci oslavily už svoje druhé narozeniny :)

Anonym píše:zajímavé je zpracování Jarmily Loukotkové – Bůh či ďábel, pojednávající o Jiljím.
Tu knížku mám doma, četla jsem jí. A docela jsem byla překvapená. Líbí se mi. O Johance je tam sice vždycky jen zmínka.. ale alespoň, že to pojednává o její době a o lidech, které znala...

Možná by tě o Gillesi de Rais zajímal tento článek: http://jeannedarc-forum.czweb.org/viewtopic.php?t=38
Anonym píše:Někde jsem četl, že la Hirova přezdívka pocházela od zvonečků, kterými měl podšitý pl᚝. Údajně ho nosil jako bojovou zástavu a jeho cinkot byl časem proslulý (a nejspíš nedělal Angličanům dobře J), ověřené to ale nemám J
Tak to jsem ještě neslyšela :) díky.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

JOhanka.1412 píše:
Možná by tě o Gillesi de Rais zajímal tento článek: http://jeannedarc-forum.czweb.org/viewtopic.php?t=38
Informace byla adresována Maršálkovi, ale i já děkuji za info. Článek si tisknu domů, kam se za chvíli odebéřu. O Gilesi de Rais mám ještě jednu knihu, Siegfrie Obermeiera, Ve znamení lilie. Četla jsem ji, ale odborné studie mi jakékoliv chybí. Omlouvám se, že příliš zde nediskutuji, ačkoliv mám Johanku z Arku moc ráda, ale, co vím, už se zde vyskytlo a na přípravu diskusí, nemám bohužel čas. Teprve jdu z práce. Snad se polepším, ale to slibuji stále. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Kód: Vybrat vše

Čtyři procenta z nás slyší hlasy jak Johanka z Arku

SVÌT 15.09.2006 - 11:00

Britští psychologové zveřejnili šokující zprávu. Čtyři procenta z nás slyší hlasy a většina z nich celý život. 


Problém je ale v tom, že jen menšina naslouchajících hlasům z neznáma to považuje za problém a vyhledá pomoc psychologa. Ta větší část dokáže s „hlasy“ žít bez problémů celý život. Tento poznatek právě odborníky strašně překvapil. 

V lékařských kruzích je považován tento stav za typický symptom psychické choroby. Jenže nizozemští odborníci už dříve zjistili, že v populaci je podobných případů mnohem víc, než tušili, a že tito lidé žijí spokojeně, třebaže jim hlasy stále něco našeptávají. 
Co na to říct? Možná jen to, že opravdu ještě nevíme o světě a o lidských schopnostech vše...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Takové články nemám rád, protože převrací souvislosti. Já nepovažuji Johanku za nemocného člověka - to by bylo trochu jednoduché, že? Byla to dívka s nesmírně těžkým posláním, které naplnila. Pro věřící i nevěřící to byl zázrak. Hledat v tom dnes schizofrenii je dle mého názoru zcestné. To bychom pak mohli celé lidstvo označit jako duševně choré. Každá kultura měla (a má) své náboženství a své bohy, tedy i miliony věřících – takže jsou všichni nemocní, když se řídí jejich učením a věří (nemluvíme samozřejmě o extrémech)? Morální kodexy a právo vznikly na základě představ chorých lidí? To je přeci hloupost. Vím že jsem teď zašel do extrému, ale mohli bychom to vykládat i takhle, že? Jak jsem psal výše, já sám nejsem věřící, přesto jako historik vidím tyhle věci jinak. Bez základních znalostí dané doby nelze posuzovat a hodnotit události a myšlení tehdejších lidí – tedy posuzovat to samozřejmě lze a jak vidno, dělá to kde kdo, ale není to solidní.

Pro mě, ač „ateistu“ je Johanka stále zázrakem, jako francouzský voják bych ji vnímal coby anděla. Tahle křehká dívenka dávala svým lidem naději a sílu, dávala jim pocit sounáležitosti jednoho národa, spravedlnosti a odplaty. Myslím, že takhle ji vnímali tehdejší Francouzi a každý v ní viděl část toho popsaného. Jak jsem psal výše, za ni mluvily její činy.
To, že dnes na tyto události mnozí pohlížejí jako na davovou psychózu svědčí jenom o jejich neznalosti (mám chu říci omezenosti a ignorantství). Já se mimo jiné nevyznám v atomové fyzice, tak na toto téma nepíšu ani odborné články, ani se k tomu nevyjadřuji :twisted: Je zvláštní, jak do historie (regulérního vědního oboru) vstupuje kdejaký ignorant u piva, aby bez základních znalostí hodnotil činy našich předků. Pak vznikají takové články, jako je ten výše – stejně jako Johanka, trpí hlasy asi 4 procenta lidské populace :twisted:

Maršálek
P.S. Omlouvám se, že jsem se tak rozohnil, ale tohle mě občas nadzvedne. Ale já si zase spravím náladu příjemnou diskusí tady s vámi :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

hlasy a ohlasy

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Anonym píše:Takové články nemám rád, protože převrací souvislosti.
Já zas takovéto články mám rád, protože mě říkají opak > že to není zas tak nic výjimečného - duševní sensitivita. Že jen většina jsou tupouni, hluší, slepí a těžko se jim bude vysvětlovat něco, o čem nemají ani ponětí...
Anonym píše:Je zvláštní, jak do historie (regulérního vědního oboru) vstupuje kdejaký ignorant u piva, aby bez základních znalostí hodnotil činy našich předků.
Ale jinak s tímto v zásadě souhlasím - přestože takto vidí profesionální historici amatéry...
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: hlasy a ohlasy

Nový příspěvek od floriš »

Przemysl de Nyestieyky píše:Ale jinak s tímto v zásadě souhlasím - přestože takto vidí profesionální historici amatéry...
...ono se jednou za čas vyplatí vystoupit ze studovny a podívat se na informace tzv. selským rozumem a místo vymýšlení rozsáhlých politických konstrukcí připustit variantu, že nějaký velmož měl tu kterou ženskou prostě rád...
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: hlasy a ohlasy

Nový příspěvek od floriš »

Przemysl de Nyestieyky píše:...ale musí to udělat člověk až potom, co chvilku v tý studovně pobyde. :)
od profesionálních historiků lze pobyt ve studijním prostředí přinejmenším očekávat - zapojení selského rozumu však jen zřídkakdy.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

vím, že jsem to už psala, ale proč nepřipustit, že Johanka mohla být třeba okouzlující epileptičkou? Nebo poruchou osobnosti? Stejně jako ta citovaná 4 procenta populace. :lol: :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

acoma píše:...proč nepřipustit, že Johanka mohla být třeba okouzlující epileptičkou? Nebo poruchou osobnosti?
...protože se tím začneš nebezpečně střízlivě dotýkat objektu hysterického obdivu - modly - na které si silně ideologicky smýšlející publikum tak potrpí. Jen si vzpomeñ na "vychrtlého asketu" Husa, "sociálně dokonalého" Žižku, "zápal plic" páně Máchův...
Návštěvník

Nový příspěvek od Návštěvník »

To je mi ale kritika historiků :lol: až z toho mám pocit, že jde jenom o snílky uzavřené ve vlastním světě, kteří nemají o realitě pojem :P Nu já si na své kolegy nemůžu stěžovat, by některé je opravdu potřeba občas probudit, oprášit z pavučin :oops:

Zneužívání národních hrdinů pro politické cíle je staré jako lidstvo samo a patří k lidské povaze…

Každý z nás si vybírá, jak bude historii studovat podle toho, na jaké otázky hledá odpověď. Já jsem se třeba rozhodl jít mladou cestou „ožívající historie“. Někdy si sice připadám díky absolvovaným experimentům zkušenější, než mnozí kolegové z archivů a muzeí, ale přesto za nimi vždy s pokorou přijdu na konzultaci. Můžeme se i pohádat, ale jsou to hádky objektivní, vedoucí k novému poznání. Proto je již tak příkře nehodnotím :wink:
Maršálek

Co se vrátit k Johance? nebo k Jiljímu?
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Téda! Co dokáže udělat jeden "naprosto nevinný" článek z internetu :D Už jsem přišla na to, jak oživit diskuzi :wink:
Našla jsem ten článek uplně náhodou a prostě jsem se musela podělit. I když mi to přijde jako totální kravina (s prominutím). To, že někteří lidé slyší hlasy a někteří dokonce tvrdí, že mluví s Bohem, je fakt. Ale nevztahovala bych to na celou populaci.

Já osobně beru Johančiny hlasy jako fakt. Nepátrám po jejich příčině, protože to je věc, kterou stejně NIKDY NIKDO nemůže objasnit na 100%! Můžeme se o tom jenom dohadovat.
Pro věřící je to jen a jen Bůh, pro skeptiky zase duševní porucha. A mezi tím ...obrovská černá díra. :roll:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů