Kuenringové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:Já jsem právě našla, že Jindřich II. Kuenring-Weitra byl otcem Jindřicha V. Kuenring-Weitra. Jakoby Jindřich III. a IV. buď nebyli
To jsou zmatky... Ono je to teoreticky možné, pokud smíchali dvě číselné řady - otcem Jindřicha V. byl J. IV., někdy uváděný jako II.
Zatím jsem bohužel nepřišla na ten systém :( .
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:Vůbec nechci rejpat :wink:
Naopak! To je v pořádku- vzhledem k tomu chaosu, který se jim podařilo vyrobit, je jedině dobře, když někdo další přemýšlí o tom, co píšeme, a zkouší, jestli se po tom dá jít dál :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový rodokmen

Nový příspěvek od Viola »

Upravila jsem rodokmen podle toho, co jsme zatím zjistily. Dopsala jsem tam i hypotetické manželky, ty jsou označeny otazníky :wink: (na barvičky nebyl čas...)
Obrázek
Naposledy upravil(a) Viola dne 17 lis 2007 21:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

To VIOLA: Nádherná práce!!!!!

Ach jo, kdybych tak měla víc času, já bych bádala jako drak :(

Jo, narazila jsem na nějakém genealogickém webu na informaci, že "Graf Wittik von Landstein" měl za manželku Elisabeth von Kuenring. Ale je to zcela ojedinělá informace, již se mi zatím nijak nepodařilo ověřit.
Že s nimi Vítkovci byli propojeni, je jasné, měli to ostatně nejblíž geograficky i společensky, ale tahle paní je jen v jednom jediném odkazu, navíc nepříliš spolehlivém (tuším, že to byl ten děravý link ze včerejška).
Takže to je jen taková poznámečka, zatím spíš k ničemu...

Tak jsem ještě pobádala a zjistila jsem, že to mohla být manželka nejvyššího komorníka zemského Vítka z Landštejna (1379—1380) ( Palacký, Dějiny národu českého). Časově i společensky by to šlo dohromady a v koncem 14 stol. skutečně Elisabeth von Kuenring žila a byla ekonomicky i duchovně velmi aktivní. Asi i oblíbená (nebo obávaná), protože lidé jí cpali dary horem dolem a ona ruče obdarovávala kostley a kláštery. Také obchodovala jak divá. S obdobně aktivním Landštejnem to mohla být docela zajímavá dvojka :lol:

Pravděpodobně to byl její 2. manžel a vzali se ve vyšším věku.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Hedvika

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:podle Vaníčka byl manželem Hedviky ze Schaumburku tenhle-Jindřich III. z Kuenringu †1233 - byl cca od r. 1229 zemským správcem (rector totius Austriae) , což znamená, že je blbě to datum skonu
Dívala jsem se do Rožmberských kronik od Kubíkové a bohužel k tomu nic neuvádí, resp. zrovna tuto Březanovu informaci nijak nerozporuje. Což může znamenat, že s ní souhlasí, nebo jí v kontextu celé knihy přišla tak nezajímavá, že se jí vůbec nezabývala :?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nìco ke Kuenringùm

Nový příspěvek od Katerina »

už z toho Žemličkova Sborníků. Podle Měřínského byla Anežka pravděpodobně z rodu rakouských Kuenringů (toho pravděpodobně už se asi v této souvislosti nezbavíme) snad z manželství Jindřicha Iv: z linie Weitra - Seefeld (připomínán od 1240, zemřel 1293) a Kunhuty z Dobre.

Zde máte prameny k tomuto rodu, pokud už jste na ně někde nenarazily ty první bohužel německé či rakouské:
Gotfried Edmund Friess, Die Herren von Kuenring, Ein Beitrag zur Adelgeschichte des Erzherzogtums Osterreich unter Enns, Wien 1874, Karl Brunner , Die Kuenringer : Adeliges Leben in Niederosterreich(=Wissenchaftliche Schriftenreihe Niederosterreich 53)2. vebesserte Auflage, St. Polten - Wien 1981, Joachim Rossl, Bohmen, Pttokar Premysl und die Herren von Kuenring,

Josef Žemlička, Přemyslovci, Vítkovci, Kuenringové. Vytlačení šlechtické moci do politických hranic (1156/58 -1310) in : Kultury na hranici: Jižní Čechy, Jižní Morava- Waldviertel - Weinviertel - Kulturel in Grenze. vyd. Andrea Komlosyová - Válav Bůžek - František Svátek - Waidhofen 1995, str. 39,42 .

Ten poslední článek by mohl být hodně zajímavý, slyšeli jste o něm už někdo ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Nìco ke Kuenringùm

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše:
Josef Žemlička, Přemyslovci, Vítkovci, Kuenringové. Vytlačení šlechtické moci do politických hranic (1156/58 -1310) in : Kultury na hranici: Jižní Čechy, Jižní Morava- Waldviertel - Weinviertel - Kulturel in Grenze. vyd. Andrea Komlosyová - Válav Bůžek - František Svátek - Waidhofen 1995, str. 39,42 .

Ten poslední článek by mohl být hodně zajímavý, slyšeli jste o něm už někdo ?
Videla jsem ho - nic moc info.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:Aby toho nebylo málo, tak Kateřina ( + kolem 1286), pravnučka Jindřicha z Hradce, třetího to syna Vítka z Prčice, si vzala za muže Jindřicha von Chuenring ( + také kolem 1286)
Pár dalších zamtků :wink: . Na stránkách Valtic, za něž děkuji Acomě :wink: , se autor poměrně široce rozepisuje o vztahu Valtických k rakouským pohraničním rodům, zejména Kuenringům. Ačkoliv si občas plete příbuzenské svazky, myslím, že nám může být cenným zdrojem. Valtice v polovině 13. století drželi páni ze Seefeldu, konkr. Albero, připomínaný poprvé roku 1246, zemřel asi 1270. Měl několik dcer, z nichž jedna, Adléta, si vzala Jindřicha z Kuenringu, který je v článku uváděn jako IV. (ale jak již víme, v číslování Kuenringů je trochu zmatek; já se domnívám, že šlo o Jindřicha VI.).

Sice se autor nerozepisuje, z které větve Jindřich pocházel, ale dává nám tři cenná vodítka:
1. zemřel roku 1286 (to by opět ukazovalo na J. VI.)
2. v listinách z doby po Moravském poli vystupuje spolu s Litoldem z K. (bratrem Jindřicha VI., přičemž jejich třetí bratr zemřel na Moravském poli)
3. Po Moravském poli hostil na Valticích, které zdědila jeho žena Adléta, Rudolfa Habsburského (pravděpodobně státl tedy na jeho straně, a proto musel být z dürnštejnské linie).

POdle mě všechny indicie vedou k Jindřichovi VI., jenže tomu jsme již "přidělili" za manželku Kateřinu z Hradce. :roll: Takže buď je naše konstrukce špatná (určili jsme ji podle přibližných dat úmrtí), nebo se Jindřich po Adlétině smrti oženil znovu, jeho nové manželství však trvalo krátce (cca 1 rok či dva).
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Kateøina_z_Landštejna píše:
Jméno Agnes také nesla kupříkladu žena Luitolda z Kuenringu (Chunring), která je zmíněna 15. 6. 1294 v darovací listině, kterou Luitold, ona a Albero, synové pána Jindřicha Vitorazského (von Weitra) darují klášter v Lilenfeldu ...in foro Drezing... (což neumím přeložit, protože je to trochu německy a trochu latinsky, přičemž německy umím málo a latinsky vyloženě zlomky). Ale ta je o cca 30 let mladší než Palceřík
Tahle Anežka, žena Leutolda měla být podle Vaníčka z Ansbergu.
Naposledy upravil(a) acoma dne 11 črc 2007 01:03, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Kateøina_z_Landštejna píše: Kuenring - Heinrich I (1202 - 1281)
manžel Adelheid von Falkenstein (1226 - 1288) (sestra Záviše? !!!!!)
Podle Vaníčka by tohle měl být Jindřich III. na netu Jindřich II. a jeho manželkou Adelheid z Neuburg-Falkensteina (bavorský hraběcí rod), dcera Sibota V. z Neuburg-Falkensteinu. Takže to vypadá, že se Závišem společného nič. A mezi děti má podle Vaníčka patřit Gisela (manželka Čéče z Budějovic) a Albero V. a Jindřich Suppanus a také na netu uvedená Eufémie z Kuenringu, která se vdala za Rudolfa z Pottendorfu.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

Jindøich z kuenringu

Nový příspěvek od F.Krampl »

Zdravím všechno příznivce historie pánů z kuenringu.Mohl by mi někdo poradit?Vok I.z Rožmberka měl za manželku Hedviku ze Schaumburku,vdovu po Jindřichovi z Kuenringu.Svatba s Vokem se měla konat okolo r.1257.Jindřich z Kuenringu musel tedy zemřít v těchto letech,protože Hedvika z Schaumburku zemřela .+ 13.2.1315.
Děkuji
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ahojky,

vítám Tě u nás. Kuenringy už řešíme pěkně dlouho tady http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=232 a zatím jsme bohužel - alespoň ohledně manžela Hedviky - nedospěli (nebo spíše nedospěly :wink: ) ke kloudnému závěru. Jindřichů je tam trochu moc, a proto je problém určit, o kterého se mělo jednat, navíc za absence základních pramenů, které my bohužel nemáme k dispozici.

Pokud by ses chtěl zapojit do naší debaty a začít bádat, rádi Tě uvítáme.
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

páni z kuenringu

Nový příspěvek od F.Krampl »

Zdravím všechny milovníky Vítkovců a pánů z Kuenringu.Jsem velice rád,že jsem našel tento server.již několik let se pídím po těchto rodech.Vaše příspěvky mi velice pomohly.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: páni z kuenringu

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

F.Krampl píše:Zdravím všechny milovníky Vítkovců a pánů z Kuenringu.Jsem velice rád,že jsem našel tento server.již několik let se pídím po těchto rodech.Vaše příspěvky mi velice pomohly.
Tedy vítejte!

A to jsme teprve na počátku bádání! VLastně spíš teprve shromažďujeme a třídíme poznatky a poznámky a někdy se nám to pěkně zamotá :twisted:

Já jsem teď narazila (jak Vám píši již k jednomu příspěvku) na velmi zajímavý poznatek, a to ten, že Vítkovci jsou možná přímými příbuznými Kuenringů, resp. amjí společné předky z rodu Schönhering-Blankenberg, což je prastarý rakouský rod.

Jen kdyby bylo více času :( Mám takový pocit, že většina z nás tu pracuje a asi v jiných oborech než je historie, takže postupujeme pomaličku. Nicméně se hýbeme dopředu, takže bude-li nác více, jistě to půjde rychleji :)
Volo, multum, statim!
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

Nový příspěvek od F.Krampl »

To jsou velmi zajímavé informace.Německá historiografie je stejného názoru jako Vy.Na začátku tohoto fóra uvádíte,že jste našla jeden německý odkaz na Kunigundu von Schöhering, která byla chotí Vítka "mladšího" nebo III. (cca 1170 - cca 1236-50) z Prčice a Blankenbergu.
Bylo by možno poprosit o internetové stránky.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

F.Krampl píše:To jsou velmi zajímavé informace.Německá historiografie je stejného názoru jako Vy.Na začátku tohoto fóra uvádíte,že jste našla jeden německý odkaz na Kunigundu von Schöhering, která byla chotí Vítka "mladšího" nebo III. (cca 1170 - cca 1236-50) z Prčice a Blankenbergu.
Bylo by možno poprosit o internetové stránky.
Tak to jsem moc ráda, že nejsem se svou hypotézou sama. Já jsem s to zpočátku docela i bála vyslovit, protože mi připadá docela "kacířská" :wink: ; tím spíše, že jsem se s touto možností setkala až při pátrání v německých a latinských pramenech. V české historiografii mi připadají jihočeské a hornorakouské rody poměrně striktně oddělované - ale to může být jen dojem, který při hlubším studiu zmizí.

Prameny dodám!
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Kateøina_z_Landštejna píše:
F.Krampl píše:To jsou velmi zajímavé informace.Německá historiografie je stejného názoru jako Vy.Na začátku tohoto fóra uvádíte,že jste našla jeden německý odkaz na Kunigundu von Schöhering, která byla chotí Vítka "mladšího" nebo III. (cca 1170 - cca 1236-50) z Prčice a Blankenbergu.
Bylo by možno poprosit o internetové stránky.
Tak to jsem moc ráda, že nejsem se svou hypotézou sama. Já jsem s to zpočátku docela i bála vyslovit, protože mi připadá docela "kacířská" :wink: ; tím spíše, že jsem se s touto možností setkala až při pátrání v německých a latinských pramenech. V české historiografii mi připadají jihočeské a hornorakouské rody poměrně striktně oddělované - ale to může být jen dojem, který při hlubším studiu zmizí.

Prameny dodám!
F.Krampl píše:To jsou velmi zajímavé informace.Německá historiografie je stejného názoru jako Vy.Na začátku tohoto fóra uvádíte,že jste našla jeden německý odkaz na Kunigundu von Schöhering, která byla chotí Vítka "mladšího" nebo III. (cca 1170 - cca 1236-50) z Prčice a Blankenbergu.
Bylo by možno poprosit o internetové stránky.
Zde onen pramének: http://de.wikipedia.org/wiki/Witigo_de_Planchinbere

Problém je, že tu Kunhutu se mi u Schönheringů zatím nepodařilo ověřit. Budu tedy hledat i u Kuenringů, Chunringů a celého toho seznamu přepisů jejich jména :)

Ovšem roku 1170 měla darovat jistá Kunigunda von Blankenberg klášteru Sv. Nikoly (Mikuláše?, ale kde???) hrad Aigelsberg (zvlášní jméno, dalo by se to přeložit i jako - "Můjhrad" nebo "Můjkopec", či spíše "Vlastnohrad") u Niederwaldkirchen. Mohla to být matka pozdější Kunhuty, dcerku provdat za některého Schönheringa či Kuenringa a po ovdovění mohla být provdána za Vítka - vzdálenějšího bratrance či strýce z Blankenbergů. Připadá mi to, že se jednalo o obrovský rod - pořád na ně někde narážím.
Musela být ještě v reprodukčním věku, protože se jim r. 1210 narodil syn Vok, zakladatel Rožmberků.

Tak a jdu tvořit modernější hodnoty, práce holt volá...
Volo, multum, statim!
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

Nový příspěvek od F.Krampl »

Já osobně si myslím,že Vítkovci byli český rod.Je otázkou jestli tomu tak ve skutečnosti je.Jak jsem se již zmínil,tak německá historiografie je toho názozu,původ Vítkovců z Čech nepochází.Někde jsem se dočetl,že kolébka Vítkovcu je dokonce v Římě.Myslím si,že při trochu trpělivosti,se nám tuto nejasnou?? otázku podaří dříve či později objasnit.Já osobně se domnívám,že Vítek I. z Prčice pouze pro svého syna Vítka Mladšího dojednal výhodný sňatek z rodem Schöhering.Tohoto názoru je i Vratislav Vaníček.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tak jsem na jednom německém turistickém webu našla zmínku, že Novou Bystřici založili Kuenringové (Khuenringer) někdy kolem roku 1175. Pravděpodobně v rámci kolonizačních aktivit, jež probíhaly v té době z obou stran hranice.

Teď již žbývá jen "maličkost :wink: - zjistit, jak se píše Nová Bystřice latinsky a pokusit se najít nějaké listiny, jež by tuto domněnku potvrdily nebo vyvrátily.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:Tak jsem na jednom německém turistickém webu našla zmínku, že Novou Bystřici založili Kuenringové (Khuenringer) někdy kolem roku 1175. Pravděpodobně v rámci kolonizačních aktivit, jež probíhaly v té době z obou stran hranice.

Teď již žbývá jen "maličkost :wink: - zjistit, jak se píše Nová Bystřice latinsky a pokusit se najít nějaké listiny, jež by tuto domněnku potvrdily nebo vyvrátily.
Katko, našla jsem několik variant - Bistricz, Wistricz, Bystricz, Bystriz. Já jsem se dočetla, že Bystřice byla založena z pověření hrabat z Raabsu skrze johanitské mnichy, poté ji měli vlastnit páni ze Zöbingu, další rody a nakonec Plain-Hardeggové. Po jejich vymření měl toto území obdržet Vok z Rožmberka. Tak nevím :( .

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 0 hostů