Benešovici

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4078
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 93 times
Been thanked: 21 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše: 15 říj 2015 22:52 Jen bych chtěl upozornit, že se to celý jmenuje Formulář biskupa Tobiáše z Bechyně ... no a zas je to tady. Když se tak údajně ani sám nenazýval, proč je stále uváděný s predikátem z Bechyně ?? Pokusí se mi někdo polopatisticky vysvětlit, kde se to vzalo ?
Řeší to Trojan v nové knize o Tobiáši : "Ony historiografické zkratky pak, především na základě mladší zmínky v Series episcoporum, přiřadily biskupu Tobiášovi predikát z Bechyně, který jej doprovází v širším obecném povědomí dodnes" (s. 220-221). ... "Jde v prvé řadě o písařovu noticku Dominus in Bechyn, které stojí na počátku i v historické obci zažitého označení ..., který se ovšem vázal k jeho bratranci Tobiáši/Dobešovi z Kamenice, bechyňskému královskému purkrabímu. Za rozšířením této neobratné konstrukce nestojí ani tak písař katalogu samotný, jako spíše jeho editoři, Dobner a Pelcl" (s. 264-265)
https://www.google.cz/books/edition/Mon ... frontcover
tady, s. 38.
mmac píše: 16 říj 2015 15:23 Ještě bych připojil úvahu k té pra pra prapůvodní otázce, že se biskup Tobiáš hrdě hlásil ke svému rodu ... Myslím si, že v té době nikdo nevykřikoval, že patří k tomu kterému rodu a případná součinnost se omezovala jen na ty nejužší rodinné vztahy. Stejně tak i biskup Tobiáš řešil své vlastní problémy, kterých měl nad hlavu, a pokud se vůbec k někomu hlásil, byli ti rodoví příslušníci, s nimiž přicházel do styku. Snad, ale jen snad, měl poněkud blíž k bratrovi Milotovi, a asi měl v úctě strýce Tobiáše ...
Výraz "hrdě hlásil ke svému rodu" si myslím patří až do renesance ...
Tam jsou dva unikátní doklady, které nemají obdoby. První je vyprovování o zlých letech, kdy biskup Tobiáš oblékl své lidi "znakem předkův svých" https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 9&page=356

Benešovický odřivous (vlastně dva) jsou i na zobrazení Tobiáše v kostele v Kyjích. Praporek se znakem je netradičně přidělaný k biskupské berli. Obr. zde: https://www.e-stredovek.cz/post/tobias-z-benesova/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 260
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Simplex »

Ježek píše: 10 lis 2023 21:59
thovtt píše: 08 lis 2009 11:42 Ještě k Benešovicům .Neví někdo náhodou proč biskup Tobiáš protlačoval k Templářúm svého synovce.
Zajímavé. Nejdříve Rudolf Habsburský doporučuje Tobiáše z Benešova všem třem řádům, německým rytířům, teplářům a johanitům, s tím, že rytíř krále Václava II. se chce vypravot za moře a odčinit své hříchy. Následně biskup Tobiáš doporučuje svého synovce pouze templářům (nesmíme ale zapomínat, že to je formulář, stejná listina mohla putovat oběma dalším řádům). Zároveň další formulář žádá johanity, aby byl biskupův člověk přijat do kapituly v Akkonu a pak poslán zpátky do Prahy

Formuláře č. 181-183 https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 9&page=183
Ježku,
tomu se už kdysi v jedné studii věnoval Libor Jan a neshledal na tom nic divného. Biskup se prostě snažil zajistit synovci co největší protekci a vůbec netušíme jestli do Levanty mladý pán odjel.
...mortuus est persecutor noster Saladinus : (k způsobu komunikace mezi českými zeměmi a Palestinou ve 12. a 13. století)s. 29-31
https://digilib.phil.muni.cz/cs/handle/ ... lib/102112
Simplex
Pán
Příspěvky: 260
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Simplex »

V jedné ze svých studií o svatojířských benediktinkách uvádí Renáta Modráková důvody, proč je možné pokládat abatyši Žofii za členku rodu Benešoviců a příbuznou biskupa Tobiáše z Benešova. Byl by to další doklad sepětí rodu z Benešova s církví, které bylo od počátku jednou z podmínek jeho mocenského vzestupu.
Modráková Renáta: Odraz dvorského prostředí v klášteře benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě ve 13.-14. století, s. 465.
465-abatyše žofie.jpg
https://www.academia.edu/22562257/Odraz ... Centuries_
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mmac
Pán
Příspěvky: 226
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od mmac »

Jak jme tu psali o tom Konopišti .... Z. Pokluda - Moravští Šternberkové, 2012 na str. 55 připomíná k roku 1327 nějaký list krále Jana o tom, že Tobiáš z Benešova odevzdal svému příbuznému Zdislao de Sternberk panství Konopiště (B. Paprocký - O stavu panském, str. 179).
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 5 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

RBM III, s. 486, č. 1248.
1327.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 4 hosti