Przemysl de Nyestieyky píše:Jaroslav se pohyboval často v širokých svědeckých řadách různých listin, je teda pravděpodobné, že byl dvořanem "hned po ruce."
Až do roku 1238 se ani jeden neobjevuje tak výrazně v okruhu krále, aby byl hned po ruce (spíš ale Havel):
CDB III, č. 30 - 32 (totožné svědečné řady) - zde je v Praze února 1233 pouze Havel
CDB III, č. 55 (vítkovské pořízení v Milevsku) - Jaroslav před Havlem.
CDB III, č. 85 (v Praze) - Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 113 (Přemysl v Brně) - Havel
CDB III, č. 115 (Václav v Kladrubech) - Jaroslav
CDB III, č. 136 (Václav v Praze) Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 139 (Václav v Praze) Havel
CDB III, č. 173 (Kladruby - opat) Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 176 (Václav) - Havel
CDB III, č. 183 (Václav v Plasech) - Havel
CDB III, č. 188 (Václav v Plasech) - Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 193 (Václav v Praze) - Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 196 (němečtí rytíři) - Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 207 (Václav) - - Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 219 (Václav Kladruby)- Jaroslav před Havlem
CDB III, č. 227 (Václav v Brně) - Havel
CDB III, č. 257 (Václav v Praze - Jaroslav před Havlem)
V okruhu Václava byly jiní lidé - komorník Zdeslav, pražský purkrabí Mstidruh, Albert z Slivna, Jindřich a Častolov, Vítkovci, bratři Jaroslav a Budislav.
Později se situace mění - z Jaroslava je purkrabí na Könisteinu a Havel je s Boršem z Rýzmburka nejvýznamější šlechtic země. V 40. a 50. letech se Jaroslav objevuje v listinách pouze několikrát (7x), zatímco Havel relativně často (24x + kroniky).
Przemysl de Nyestieyky píše: Podle starších historiků (Palacký apod.) se v té době jednalo ještě o purkrabího ve smyslu pozdějších krajských hejtmanů, tedy správce kraje (župy). A jestliže byl Jaroslav správcem Boleslavského kraje, kde byla většina markvartických držav, pak byla v jeho rukou poměrně velká moc.
Palackého paradigma bude spíše přáním než realitou. Zdá se, že v této dobře purkrabství začíná být lénem (proto o něj později velké rody ztrácejí zájem), čili správou hradu s pozemkovým majetkem, nikoliv správou kraje (to řeší jiné instituce - šlechta si soudí své poddané sama, taktéž církev, pro šlechtu je zemský soud, panovníkovu doménu spravují jeho úředníci). Ale zde může jít i o rodové úsilí, kontrolovat blízký královský hrad - o 80 let dříve zde byl kastelánem Markvartic Záviš, zatímco jeho bratr Heřman byl komorníkem.
Przemysl de Nyestieyky píše:A co se týče té "hlavy rodu", pak bych z toho podezříval spíše Jaroslava. To jemu patřilo rozsáhlé území na Turnovsku a právě Turnov byl na východě markvartických držav centrem jejich enklávy. Vždyť právě on byl prapředkem pánů z Valdštejna, Rotštejna, Dětenic. Jablonné bylo centrem Havlovy rodiny, nikoliv více rodovým větvím.
V této době ne - listiny a kroniky naznačují něco jiného - i přes možný větší majetek.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.