hrad Janštejn

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Libuše
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 26 zář 2008 21:46

hrad Janštejn

Nový příspěvek od Libuše »

Při brouzdání na netu jsem narazila na dva hrady a to Jenštejn a Janštejn,myslíte ,že by mohly mít navzájem nějakou souvislost,např.příbuzenský vztah majitelů?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: hrad Janštejn

Nový příspěvek od elizabeth »

Libuše píše:Při brouzdání na netu jsem narazila na dva hrady a to Jenštejn a Janštejn,myslíte ,že by mohly mít navzájem nějakou souvislost,např.příbuzenský vztah majitelů?
Ahoj,Libuše, vítej mezi námi.
Jak velká je vzdálenost mezi těmito hrady podobného jména a kde zhruba leží? Mohla bych to taky "nabrouzdat", ale předpokládám, žes to už udělala za mě... :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

vzdálenost je dost velká, Jenštejn je kousek od Prahy, Janštejn na Jiihlavsku. I když ani to by nemuselo překážet, takto vzdálených hradů, které mají něco společného máme více, namátkou například Litice (u Plzně a v Orlických horách), Cimburk (u Svitav a u Kroměříže) či Šternberk (na Sázavě a u Olomouce). U těch je souvislost prokázaná, což se o dvojici Janštejn/Jenštějn říci nedá a to především proto, že minimálně u Janštejna jsou jeho počátky zahaleny tmou. Nicméně bych osobně v tomto případě viděl podobnost jmen jako čistě náhodnou.
Jednou z teorií je založení hradu Janem Lucemburkým, ovšem bez nějakých bižších důkazů, pouze na základě podobnosti s královým jménem a toho, že jeho syn Karel s oblibou hrady pojmenovával po sobě (což ovšem na druhou stranu u Jana není známo)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Jenštejn, taky Jencenštejn, okres Praha - východ.
Podle Encyklopedie českých hradů prof. Durdíka Jenštejn založil Jenec (Jenčík) z Janovic ve 30. letech 14. století. Po něm ho r. 1368 získal Pavel z Vlašimi, který hrad dobudoval a jeho syn arcibiskup Jan z Jenštejna hrad přestavěl. V 90. letech mu hrad odňal, či zabavil král Václav IV., hrad střídal majitele až do roku 1583, kdy byl připojen k Brandýsu nad Labem a přestal být obýván, jako poslední majitel je uváděn Jan Dobřichovský z Dobřichova. V roce 1597 byl již zpustlý. Definitivní zkázy se dočkal roku 1641 od Švédů. Hrad je vystavěn na skalnatém ostrohu nad údolím potoka Chobotu a jednalo se o vodní hrad, z jižní strany chráněný rybníkem a z ostatních příkopem vytesaným ve skále a zatopeným vodou z rybníka.
Dnes je v gotické věži hradu umístěna stálá expozice z dějin hradu a v hradním domku stálá expozice "Archeologie v Jenštejně a okolí" a "Letecká archeologie".
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Janštejn, okres Jihlava.
Hrad vznikl kolem roku 1315 v souvislosti se vznikem počáteckého panství. Název se někdy odvozuje od jména krále Jana Lucemburského, ale není to jisté. Roku 1358 je dán ručiteli Štěpána z Březnice do zástavy markraběti Janu Jindřichovi při prodeji Třeště.
Markrabě po třech letech vrátil hrad Štěpánovým ručitelům, ale nakonec ho získal zpět. V letech 1373-1377 ho držel lénem Sezema z Janštejna. Do roku 1384 je markraběcím lénem, další markrabě Jošt Lucemburský ho udělil lénem Ondřejovi z Meziříčí a jeho vnukové Jan a Jaroslav, synové Jana z Meziříčí, ho v roce 1386 prodávají Jindřichovi z Hradce. Zánik hradu není jasný, pravděpodobně nepřečkal husitské války a je možné, že padl za obě tažení husitských vojsk Jana Hvězdy z Vícemilic v roce 1423.
Jan Hvězda svedl nedaleko u Horních Dubenek 7. 11. 1423 bitvu z Menhartem z Hradce, ve které byl poražen.
Hrad leží na sice rozlehlém, ale nízkém skalnatém výběžku z mírně stoupající plošiny, od níž je vydělen jen 11m širokým mělkým příkopem, pravděpodobně z důvodu obtížného vytváření prohlubně lámáním kamene do skalnatého podloží. Tam, kde byl strmý svah a skalní stěna, okruh příkopu vynechali a dvůr suplující předhradí, vymezili jen ohradní zdí.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů