Vladykové z Vilímova (Vilémova)

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

malej
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 13 črc 2008 22:25
Bydliště: Tøebíè,Münster

Vladykové z Vilímova (Vilémova)

Nový příspěvek od malej »

Měl bych velikou prosbu při hledání odkazů a informací k této drobné šlechtě. Je to na prosbu kamaráda,který z těchto míst pochází. Jedná se o Vilímov u Golčůva Jeníkova. Dohledal jsem,že opravdu tam stála tvrz,která sloužila ke střežení kupecké stezky před lapky a patřila snad k hradu Lichnice. Však zda byla v držení drobné šlechty mě není známo. A.Sedláček napsal (přepsal) :"té doby tu byla tvrz od kamene větším dílem a něco dřeva vystavěné,šindelem přikrytá,ale na stavení a střechách sešlá. Bylo v ní světnic,komor i sklepů." Byl bych velice vděčen za jakékoliv informace. Díky!
Schopný voják nepotøebuje druhou mzdu ani proviant.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Hmm, tak já sem nic nenašel, kromě toho Sedláčka a of. historie města:
http://www.obec-vilemov.cz/historie/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Vladykové z Vilímova (Vilémova)

Nový příspěvek od Zany »

malej píše:Dohledal jsem,že opravdu tam stála tvrz,která sloužila ke střežení kupecké stezky před lapky a patřila snad k hradu Lichnice
A tos dohledal prosím pěkně kde? Až do r. 1421 byl Vilémov klášterním zbožím. Tvrz byla z trosek kláštera postavena až v renesanci a to se už dávno o nějakém střežení stezek nedá mluvit. K Lichnici bylo zboží připojeno až r. 1436
malej
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 13 črc 2008 22:25
Bydliště: Tøebíè,Münster

Nový příspěvek od malej »

Vzhledem k tomu,že mají ve studovně dovolenou a já mám v tomto směru hlavu děravou :oops: ,tak si nemohu vybavit název knihy. Ale byl to mnohasvazkový počin (mám za to,že 9.díl) a název: hrady,zámky,tvrze království českého? V každém případě to bylo v kolonce Vilímov,ale název upřesním hned jak otevřou. Přesto děkuji za snahu. Cením si toho!
Schopný voják nepotøebuje druhou mzdu ani proviant.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

malej píše:Vzhledem k tomu,že mají ve studovně dovolenou a já mám v tomto směru hlavu děravou :oops: ,tak si nemohu vybavit název knihy. Ale byl to mnohasvazkový počin (mám za to,že 9.díl) a název: hrady,zámky,tvrze království českého? V každém případě to bylo v kolonce Vilímov,ale název upřesním hned jak otevřou. Přesto děkuji za snahu. Cením si toho!
Aha... pokud oba myslíme stejné dílo, tedy sedmisvazkovou publikaci nakladatelství Svoboda z 80. let "Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku" tak se obrátil na ne příliš spolehlivý zdroj nechvalnš známý velmi kolísavou kvalitou zpracování jednotlivých hesel. Nicméně ani zde se u hesla Vilémov o tvrzi nehovoří dříve než v pozdní renesanci.
malej
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 13 črc 2008 22:25
Bydliště: Tøebíè,Münster

Nový příspěvek od malej »

Ten název není úplně přesný,ale mělo to asi 18. svazků a rok tisku byl 1935? Ale jak říkám - hned po dovolené (tuším 5.8.) tam zajdu a ověřím si to.
Schopný voják nepotøebuje druhou mzdu ani proviant.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

malej píše:Ten název není úplně přesný,ale mělo to asi 18. svazků a rok tisku byl 1935? Ale jak říkám - hned po dovolené (tuším 5.8.) tam zajdu a ověřím si to.
Tak to potom může být pouze 15svazkové dílo A. Sedláčka, ale tam se heslo o Vilémově ničím významným neliší od toho, co už jsem výše napsal
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Vladykové z Vilímova (Vilémova)

Nový příspěvek od Ježek »

malej píše: 22 črc 2008 21:37 Měl bych velikou prosbu při hledání odkazů a informací k této drobné šlechtě. Je to na prosbu kamaráda,který z těchto míst pochází. Jedná se o Vilímov u Golčůva Jeníkova. Dohledal jsem,že opravdu tam stála tvrz,která sloužila ke střežení kupecké stezky před lapky a patřila snad k hradu Lichnice. Však zda byla v držení drobné šlechty mě není známo. A.Sedláček napsal (přepsal) :"té doby tu byla tvrz od kamene větším dílem a něco dřeva vystavěné,šindelem přikrytá,ale na stavení a střechách sešlá. Bylo v ní světnic,komor i sklepů." Byl bych velice vděčen za jakékoliv informace. Díky!
Trochu se tomu tématu věnoval M. Musílek v Hertvíkovi z Rušínova, něco by mělo být i tady: https://www.researchgate.net/publicatio ... nske_vazby
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti