KOMOÑ píše:Tam tu podobu bohužel věřit musíme...Ale u Navarova to tak být nemusí...
To zní dost absurdně. Ale ze 17. století bylo obecně poměrně dost maleb, i objektů, včetně rozmístění vojsk při obléhání za 30ti leté války.
Jinak v případě Navarova je opravdu víc možností, tam nemusíme "věřit", ale můžem se pokusit o hypotetickou rekonstrukci sami. K dispozici je plný půdorys objektu, takže Ti nic nebrání v tom, aby's na základě půdorysu případně vyvrátil hrubý vzhled sídla.
Absurdní to není.Malba Veliše byla pořízená po několika letech.Tuším po 15.
Na Navarov si ještě počkám.Nejdřív se tam ale musím dostat.Do té doby ho ale někdo prozkoumá.Mě ale ani tak nezajímá vzhled, jako spíš okolnost založení...
Napadlo někoho myslet na etymologii názvu? Mě tedy napadlo dost šílené spojení Navarov - Navarra. Máme v Kladně Karla Navarru, prince, adoptivního syna současného potomka Navarrského krále. Spíš je tato souvislost pitomost, ale prostě mě to hned napadlo.
Etymologií se zabývalo mnoho autorů, souhrn některých teorií jsem uvedl kdysi v brožuře Beatrisu Navarov (2003). Většinou jde o romantické výklady, ale je fakt, že podobná slova se vyskytují v některých jazycích i v názvech jídel a zabýval jsem se i tím, jestli to nemá souvislost právě s navarrským královstvím, jelikož se uvažovalo, že mohl vzniknout během období Karla IV. Ale to jsou teorie poněkud přitažené za vlasy.
Ve XIV. st. se vyskytovalo několik osob s příjmím Navara a tak nezbyde, než se držet zažitého klišé jazykozpytců, že jde o zkráceninu jména, odvozenou z adjektiva příjmení některého z pánů, kteří stáli u zrodu tohoto místa.