Páni z Milièína

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Páni z Milièína

Nový příspěvek od Katerina »

Poněkud z osobní zvědavosti zakládám toto téma, nebot jsem v poslední době na příslušníka/y tohoto rodu narazila mnohokrát v souvislosti s Janem Lucemburským a také jsem ted několikrát projížděla Miličínem (směr Tábor) , kde mě padl do oka mohutný kostel. Zajímalo mě zda je to TEN MIličín.

Výsledkem mého prozatimního pátrání je zjištění, že ano, a pánové z Miličína, ač jich nebylo mnoho a není to rod až tak tuze starobylý, jsou také zajímavou rodinou.

1) např. proto, že to byli spojenci Záviše z Falkenštejna. A to jmenovitě Vilém z Miličína , připomínaný r. 1283. Záviš mu prý za to později opatřil místo podkomořího u královny Guty.
Rodu patřilo již zmíněné městečko a hrad, mimochodem lokalita se nazývá (prý díky klimatickým podmínkám) Česká Sibiř.

2) Pak následovali dva Heřmanové - zastávající úřady na královském dvoře a především krále Jana doprovázeli na jeho výpravách. Heřman starší , který se vyznamenal v bitvě u Muhldorfu. Po ní můžeme především na Sedlčansku zaznamenat věnování či zástavu vesnic a panství učiněná králem Janem Heřmanovi. Heřman starší umírá krátce po svém návratu z výpravy do Pruska, na kterou ho vyslal král Jan.

Heřman mladší - věrný tradici svého otce sjezdil s Janem Lucemburským co se dalo, aby nakonec spolu s ním padl v bitvě u Kresčaku jako jeden z českých pánů známých jmenovitě.
Jejich majetek dědí - páni červené Růže . resp. Petr z Rožmberka, který měl být Heřmanův stýc. Toto příbuzenství jsem zatím nevysledovala, ale je pravda, že většina miličínského majetku skutečně přechází na Rožmberky.

3) Heřmanovou hrdinskou smrtí končí tato linie rodu, ale pokračuje druhá - - rytířská , která ale prý používala stejný znak, zdá se mi, že se tak nějak posunuje ze Sedlčanska a táborska více na Moravu. Jeden z nich - Pavel z Miličína byl od roku 1434 olomouckým biskupem.
Dalšího Miličína z této linie najdeme - jak jinak ve vojsku, a to jako vůdce vojsk Jiříka z Poděbrad.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Milièína

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše: 1) např. proto, že to byli spojenci Záviše z Falkenštejna. A to jmenovitě Vilém z Miličína , připomínaný r. 1283. Záviš mu prý za to později opatřil místo podkomořího u královny Guty.
Rodu patřilo již zmíněné městečko a hrad, mimochodem lokalita se nazývá (prý díky klimatickým podmínkám) Česká Sibiř.
To určitě byli spojenci pana Záviše, nebo byl mezi šlechtici uvedenými na smlouvě uzavřené 24. května 1284, kdy se stvrzoval mír mezi znepřátelenými šlechtickými frakcemi bojujícími o moc v zemích českých. Vilémova peče se vyskytovala a byl ve svědečné řadě na straně Závišově.
Co mě zajímá je prý opatřil místo podkomořího u královny Guty. Je to doloženo nějakou listinou nebo odkud je, Katko, ta informace?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Milièína

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: To určitě byli spojenci pana Záviše, nebo byl mezi šlechtici uvedenými na smlouvě uzavřené 24. května 1284, kdy se stvrzoval mír mezi znepřátelenými šlechtickými frakcemi bojujícími o moc v zemích českých. Vilémova peče se vyskytovala a byl ve svědečné řadě na straně Závišově.
Co mě zajímá je prý opatřil místo podkomořího u královny Guty. Je to doloženo nějakou listinou nebo odkud je, Katko, ta informace?
Ahoj Betty a promiň, pozdní odpověd.

Je to z Ottovy encyklopedie celé to přesně zní :

Vilém z Miličína stál r. 1283 jmenovitě 10. list. v řadě těch pánů, kteří s Vítkovci ujímali se mocného Záviše z Rožmberka. Při sejdnání míru 25. května 1284 slíbily strany králi věrnost i poslušnost pod ztátou cti a statkův. Mezi slibovníky přitiskl pečet také Vilém z Miličína, kterémuž později Záviš zaopatřil důstojenství podkomořího královny Jitky. Je to holt otázka.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Páni z Milièína

Nový příspěvek od Greywolf »

Celkem slušný popis Miličína a okolí najdete zde ...

http://ceskasibir.cz/dok/d49.php

Citace ( kousíček ) z této stránky ... Když Heřman z Miličína padl v bitvě u Kreščaku, přešlo miličínské panství, opevněné městečko Miličín s hradem a s několika vsemi, dle rodových úmluv na Petra z Rožmberka ... [Ottův slovník naučný (1888-1908), svazek XVII, str. 343-344]
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Páni z Milièína

Nový příspěvek od Greywolf »

Heřnam z Miličína ... stolník českého království ... je jmenovitě zmíněn i v lénní přísaze vévody Mikuláše II. Opavského jako svědek tohoto aktu. Další zde ...

http://www.viaboemia.com/clanky/lenniprisaha.htm
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Re: Páni z Milièína

Nový příspěvek od Greywolf »

Katerina píše:
2) Pak následovali dva Heřmanové - zastávající úřady na královském dvoře a především krále Jana doprovázeli na jeho výpravách. Heřman starší , který se vyznamenal v bitvě u Muhldorfu. Po ní můžeme především na Sedlčansku zaznamenat věnování či zástavu vesnic a panství učiněná králem Janem Heřmanovi. Heřman starší umírá krátce po svém návratu z výpravy do Pruska, na kterou ho vyslal král Jan.

Heřman mladší - věrný tradici svého otce sjezdil s Janem Lucemburským co se dalo, aby nakonec spolu s ním padl v bitvě u Kresčaku jako jeden z českých pánů známých jmenovitě.
Jejich majetek dědí - páni červené Růže . resp. Petr z Rožmberka, který měl být Heřmanův stýc. Toto příbuzenství jsem zatím nevysledovala, ale je pravda, že většina miličínského majetku skutečně přechází na Rožmberky.
Myslel jsem si, že v bitvě u Muhldorfu se po boku krále Jana vyznamenal především Heřman mladší, který od té doby doprovázel krále na jeho cestách. Byl bych vděčný, kdyby mě někdo mohl odkázat na nějaký "dobrý" zdroj, kde bych si toto mohl ověřit nebo vyvrátit ... děkuji předem ...
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Re: Páni z Milièína

Nový příspěvek od Greywolf »

Katerina píše:
3) Heřmanovou hrdinskou smrtí končí tato linie rodu, ale pokračuje druhá - - rytířská , která ale prý používala stejný znak, zdá se mi, že se tak nějak posunuje ze Sedlčanska a táborska více na Moravu. Jeden z nich - Pavel z Miličína byl od roku 1434 olomouckým biskupem.
Dalšího Miličína z této linie najdeme - jak jinak ve vojsku, a to jako vůdce vojsk Jiříka z Poděbrad.
Pavel z Miličína ... byl 31. biskup olomoucký 1434-1450. Popis jeho erbu ... používal čtvrcený štít, v jehož prvním a čtvrtém červeném poli je šest stříbrných kuželů. Druhé a třetí pole štítu je zlato-černé, kosmo dělené. Nad štítem je umístěna mitra.

Zajímavé odkazy ( biskupové, arcibiskupové ) ...

http://heraldikus.wz.cz/cirkeverb/olomo ... ucbis2.htm
http://www.libri.cz/databaze/dejiny/biskup.html
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů