Anežka z Blankenheimu

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové, 1. dvě generace Lucemburků.

Moderators: elizabeth, Ježek, Katerina

F.Krampl
Panoš
Posts: 56
Joined: 25 Jul 2007 15:44
Location: Písek

Anežka z Blankenheimu

Unread post by F.Krampl »

Zdravím Vás skupinko! Nevíte někdo, v jakém příbuzenském vztahu byla Anežka z Blankenheimu ( manželka Jindřicha II . z Lipé ) k Janu Lucemburskému?
Děkuji
User avatar
Greywolf
Zeman
Posts: 98
Joined: 25 Jun 2008 08:29
Location: Varnsdorf

Re: Anežka z Blankenheimu

Unread post by Greywolf »

2. 6. 1321, Praha ... Král Jan Lucemburský zastavuje Jindřichovi mladšímu z Lipé panství Tovačov jako věno Anežky z Blankenheimu.

Zdroj už nevím, ale... "My Jan, z boží milosti král český a polský, hrabě lucemburský a pán budyšínské marky, chceme tímto uvést ve všeobecnou známost, že naše níže psané statky, totiž hrad a městečko Tovačov s vesnicemi Moravany, Oplocany, Výkleky, Hrdibořice, trhovou ves Kralice a Pivín se vším příslušenstvím, v hodnotě tři tisíce hřiven pražských grošů moravské ražby, které slibujeme dáti věrnému našemu milému Jindřichovi mladšímu z Lipé jako zástavu na věno urozené paní Anežky z Blankenheimu, naší pokrevní příbuzné, kterou jemu dáváme za manželku, na jméno této jeho manželky a téhož pána se zavazujeme dát k držení a vlastnictví jemu a řečené paní, jakož i jejich potomků, tak dlouho, dokud jim dříve řečený peněžní obnos námi, nebo našimi potomky a nástupci nebude plně vyplacen.". Informaci o tom, že… „báby Jana a Anežky byly sestry“ beru prozatím jako nepodloženou spekulaci.

:think: ... Jan se narodil 1296, takže v té době mu bylo 25 let. Železný Jindřich II. z Lipé, pozdější nejvyšší maršálek, byl jeho vrstevník (někde jsem četl, že se měl narodit léta páně 1297). Byla to doba neklidná, plná půtek a střetů mezi jednotlivými šlechtici, jejich skupinami, ale i jednotlivými státními útvary. Zodpovědný čelní představitel rodu by měl silnou potřebu zajistit jeho pokračování. S nedospělou dívkou by dlouho čekal na potomky, které si určitě velmi přál i jako muž. Asi by si nebral za ženu výrazně mladší dívku. Myslím, že to vylučuje jakoukoli nemanželskou dceru krále Jana. Napadá mě tedy otázka… jak moc vzdálenou příbuznou by měl panovník ještě potřebu zajistit věnem (nemalou zástavou svého vlastního zboží)? Sestřenku?
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
User avatar
Laurentius
Vévoda
Posts: 946
Joined: 03 Feb 2009 19:14

Re: Anežka z Blankenheimu

Unread post by Laurentius »

Teď jsem tak omylem narazil na informaci, že jedna z dcer Gerharda Lucemburského (bratr Jindřicha V. Lucemburského) si vzala za manžela Gerharda z Blankenheimu.