Původ jména Záviš

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Původ jména Záviš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Tak by mě zajímalo, jestli někdo neví něco blíže k historii jmen nebo vůbec o jméně Záviš? Zaujala mě Elisabethina myšlenka (nebo mi spíš nasadila brouka do hlavy :) ), v níž naznačila, jakoby to jméno bylo "prokleté". Pravdou je, že se obecně moc nevyskytuje. Je to snad tím, jaká pověst provázela Falkenšteina....?
elizabeth píše:Z Markvarticu se jmeno Zavis dostalo k Vitkovcum (kde se predtim nevyskytovalo, Zavis z Nechranic byl vnuk Vitka z Prcice) a moc dlouho se tam neudrzelo. Nejak se vubec to jmeno lide boji davat, jako by to toho cloveka predurcovalo ke zlemu osudu, staci si vzpomenout na Zavise Kalandru....
p(o)sel z budoucnosti

Re: Nomine Zavissius

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Przemysl de Nyestieyky píše:Tak by mě zajímalo, jestli někdo neví něco blíže k historii jmen nebo vůbec o jméně Záviš?
To jmeno mi prijde jako nejaka staroslovanska zkomolenina. Jen kolik je slovanama pojmenovano osad a jinych uzemi na zavisti. Myslim pokud chces hledat toto jmeno, tak bych se zameril asi tam.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jmeno Zavis

Nový příspěvek od elizabeth »

Mam doma knihu o puvodu jmen, podivam se. Mam dojem jestli to nebylo neco se zavisti. Co treba takove jmeno italske Savicio ( nevim presne, jak se pise), neni Zavis jen treba nejaky preklad?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

PODARILO SE MI NAJIT.

Dříve měl v kalendáři svátek také Záviš. Snad se jedná o staročeské jméno, není však vyloučeno, že jeho základem je německé Neidhard - obojí pochází ze slova "závistivý".

http://www.libri.cz/databaze/jmena/
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Záwiœ v Polsku

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Przemysl de Nyestieyky píše:...v jednom poselstvu se vyskytují Záwiš černý...Tomáš Ralský gehožto Erb Růže gest, bijlá w čerweném Poli...
Na husitském serveru byly zveřejněny malby s motivem bitvy u Grunwaldu. Účastnil se jí i nějaký Záviš Černý:
( http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Mate ... awisza.jpg )
To mě připomnělo... s Ježkem jsme se jednou bavili o tom, že Poláci užívají erb s "růží" neboli Herb Poraj, který odvozují od české heraldiky.
Obrázek
Ale nespojují jej s Vítkovci, ale se Slavníkovci, kteří jej rozšířili v Polsku.
Nevíte někdo o tom něco bližšího? (Snad to nebude taková mystifikace jako s Tomášem Kalským.) :?
****
Druhou věcí pak je, (už jsme se myslím s Elisabeth bavili o původu jména "Záviš") odkud se toto jméno vzalo? Někteří jsou přesvědčeni, že jde o markvartické jméno, ale jde vůbec o původně české? To by se tu muselo vyskytovat častěji a ne tak historicky vzácně....
Obrázek
Zawisza Czarny wedlug Jana Matejky.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem našla, že pravděpodobně je "Záviš" českého původu, ale nevylučuje se i německý z "Neidhard" - závistivý.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

záviš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:... je "Záviš" českého původu, ale nevylučuje se i německý z "Neidhard" - závistivý.
Tak to mi moc nesedí... spíš bych to hledal někde v Polsku, ale nezkoumal jsem, jestli tam mají větší frekvenci tohoto jména?
Pokud by šlo o převzaté slovo z němčiny, jistě by se nepřekládalo, ale komolila jejich forma (Neidhard). :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

No, jak jsem nakoupila, tak prodávám :) Tohle je z knihy "Po kom se jmenujeme", nakl. Libri.
Falkenštejn dostal své jméno pravděpodobně po dedečkovi - Závišovi z Nechanic.
Naposledy upravil(a) Viola dne 08 bře 2007 12:43, celkem upraveno 1 x.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

jméno Záviš

Nový příspěvek od Katerina »

Já jsem se při hledání jména Záviš - v různých formách , ani nevím jak dostala do rakouských Regest , a tam je okolo roku 1300 několik Zewisů,
v různých formách - Zewis, Zewisch

např. Zewis von Fukkla, Zewisch von Fuglau, Zewis bratr Dietricha von Lexnitz.
Všechen text je v němčině, ne v latině a přesto tato forma, nikoliv Neidhard.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Že by to byl vliv česko-rakouského soustátí za PO II.?? Ale to už je zase jen spekulace...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: jméno Záviš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:...v různých formách - Zewis, Zewisch...
To je poměrně zajímavý. 8) Záviš se objevuje často v Polsku a v minulosti nebyl nijak výjimečný ani v Rakousích. Čechám jakoby se vyhýbal - nebýt markvarticů a "falkensteinů". :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jmeno Zavis

Nový příspěvek od elizabeth »

Navrhuji najit prvni vyskyt jmena v jakekoliv podobe, hlavne se dostat pred Zavise z Nechanic, vnuka Vitka z Prcice, jehoz manzelku jsme identifikovali jako z rodu Markvarticu. Katko, jak daleko jsi se v tech rakouskych Regestech dostala? Pises kolem 1300 to uz je dost po Zavisi z nechanic, ktery zemrel 1257. Jak byla vubec puvodni ceska podoba - ja to jeste u Riegra, Hajka a Palackeho videla jako "Zavise"?U nas jsou kousek Zavisice, ale nejmenuji se po tom z Falkensteina, ackoliv potazmo mozna i ano.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem našla, že Fuglau (neboli Fukkla) i Lexnitz jsou blízko českých hranic. Takže je teoretická možnost, že šlo o původem česká jména, převzatá buď na základě dobrých česko-rakouských vztahů nebo třeba v důsledku sňatků. Souhlasím s elizabeth, že by bylo potřeba najít staršího Záviše, aspoň před rokem 1200.
Jo a napadlo Vás někdy, proč je těch Závišů u nás tak málo? Jestli to nebylo třeba z pověrčivosti, aby synáček neskončil pod katovým mečem... Nebo je možné, že by všeobecně nějaké jméno upadlo v nemilost? Když naopak existovala oblíbená jména...
U těch Markvarticů jsem našla Záviše dva hned na začátku, pak už to je samý Beneš a Jan :lol: :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Tak jsem našla, že Fuglau (neboli Fukkla) i Lexnitz jsou blízko českých hranic. Takže je teoretická možnost, že šlo o původem česká jména, převzatá buď na základě dobrých česko-rakouských vztahů nebo třeba v důsledku sňatků. Souhlasím s elizabeth, že by bylo potřeba najít staršího Záviše, aspoň před rokem 1200.
Jo a napadlo Vás někdy, proč je těch Závišů u nás tak málo? Jestli to nebylo třeba z pověrčivosti, aby synáček neskončil pod katovým mečem... Nebo je možné, že by všeobecně nějaké jméno upadlo v nemilost? Když naopak existovala oblíbená jména...
U těch Markvarticů jsem našla Záviše dva hned na začátku, pak už to je samý Beneš a Jan :lol: :lol:
No ja vzdycky pripominam pro ilustraci Zavise Kalandru, kde se maminka odvazila... Ale stejne by me to neodradilo pojmenovat synacka Zavis. Ted jde o to, jak moc by se to libilo jemu ( tomu synackovi). Ten strach by roli hrat mohl, protoze rici jen, ze to je kvuli tomu, ze cela leta ( spis staleti) se na Zavise hazela nepravem spina, neni uplne pravda. Uvidime kolik se udrzi Adolfu a Gustavu do dalsich stoleti. A co tak Josif Visarionovic....
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Pravda, Záviš Kalandra... Ale jinýho neznám. Spíš jsem to ale myslela v období 14. století, kdy ta událost byla ještě poměrně čerstvá, a přitom šlo o jméno běžně dávané. Teď by to asi bylo stejné jako se Smilem nebo Vokem :lol: :lol:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Minimálně jeden Záviš byl i u Ronovců, Záviš ze Stružnice, poprvé připomínaný 1281 z rodu Častolova mladšího.
Ale to je pořád moc pozdě. A jiného Záviše z jejich rodu si nevybavuji.
K.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od elizabeth »

A ja mam Záviš z Ralska, +ca 1228 a dale Záviš, boleslavský kastelán, +after 1197 a nejstarsi Záviš, purkrabí Sedlec, +after 1165 z http://genealogy.euweb.cz/waldstein/waldstein1.html , takze k Vitkovcum se to na 100% dostalo pres Markvartice. K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 08 bře 2007 17:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

No, to jsou asi ti Markvartici, o kterých mluvil Přemek. Jenže tím to končí, dál už jen Benešové...
Mimochodem, Vok je patrně ze slova wolf - vlk, jako např. v srbštině Vuk.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jmeno Zavis

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: Katko, jak daleko jsi se v tech rakouskych Regestech dostala? Pises kolem 1300 to uz je dost po Zavisi z nechanic, ktery zemrel 1257. .
Já jsem se k tomu kousku dostala jak slepý k houslím, zřejmě to jsou jen určité části, ale je to užasná sbírka listin, či odkazů na ně . Pokud už tento odkaz znáte, tak se omlouvám.
Jmenuje se to MOnasteriuM - jsou tam listiny české, pár uherských, hodně rakouské. Dám odkaz na ostatní do odkazů.
K.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Voci (Vok, Voksa, Voxa) u markvarticů jsou od Vítkovců?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 4 hosti