Teorie fiskálně militárního státu.

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci.

Moderator: Katerina

tsploors
Poddaný
Posts: 1
Joined: 15 Jan 2016 12:17

Teorie fiskálně militárního státu.

Unread post by tsploors »

Boha hoj přátelé,
fiskální teorii státu jsem pochopil v moderní podobě, bohužel rozšířením o pojem militární stát, jsem si tuto teorii nedokázal převést do dob minulých. Můj syn, nyní snad těžce studující :lol: , se právě s tímhle zjevil doma, jako závěrečnou práci pro ukončení semestru. Nedokázali byste nám nevědomím tuto teorie otevřít ve světlu minulosti? Zdrojů jsem moc nepohledal, jen odkazy na Dutch republic- Spojené provincie nizozemské. Samotného mě má nevědomost vyprovokovala k hledání pravdy a z toho důvodu se obracím i na Vás.

Moc Vám děkuji dámy a pánové.

Jan. :wink:
User avatar
Ježek
Král
Posts: 3679
Joined: 01 Nov 2005 19:01
Location: Železné Hory/Praha
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Teorie fiskálně militárního státu.

Unread post by Ježek »

Já jsem to našel až pro novověk: https://books.google.cz/books?id=fXay7i ... 1t&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Posts: 1811
Joined: 28 Oct 2009 11:55
Location: Kladno

Re: Teorie fiskálně militárního státu.

Unread post by slavicekvac »

Ježek wrote:Já jsem to našel až pro novověk: https://books.google.cz/books?id=fXay7i ... 1t&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalo by se to dohledat i pro středověk, daně a armáda to platilo pro stát vždy. Ať se podívá na stát Karla Velikého. je tam dobře definovaná monetární politika, daně, poplatky a armáda. Jen se tomu neříká nijak teoreticky :-) Pak se to pokoušeli Otoni, na stránkách této dynastie se najde taky slušný přehled, jak organizovali renovatio imperii romani. Nepochybně by se našlo cosi pro dobu císaře Karla IV. a jeho reformy po skoro zbankrotovaném otci Janovi. Zvláště v oblasti zástavního práva.