Jan Nepomucký

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus

Měl být Jan Nepomucký svatořečen?

Ano, protože to byl mučedník
15
28%
Ano, protože s jeho svatostí jsou spojovány zázraky
5
9%
Ne, protože jeho svatořečení bylo účelové, měl se stát v dobì temna jakousi protiváhou k Husovi
25
46%
Nevím
9
17%
 
Celkem hlasů: 54

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Huler v. Jenštejn a Nepomuk

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Já se naopak domnívám, že byl natolik naočkován svými nohsledy (Hullerem aj.)...
Dobře, žes tohoto králova milce připomněl. Patřil asi mezi Jenštejnem nejvíce přehlíženého a ten tuto přezíravost oplácel primitivním a okázalým předváděním své „všemocnosti“ pod ochranou krále. Jednalo se o již naznačované porušování kanonického práva rychlým „odsouzením“ kleriků podle světského právního řádu.
V r. 1392 nechal podkomoří Zikmund Huler stít nebohého studenta klerika, který byl přistižen při krádeži v kostele, později nechal utopit(!) exekutora papežského mandátu o půhonu a s arogancí sobě vlastní se v tomto antiklerikálním tažení vyžíval. Jeho excesy se děly v rámci králem důsledně prosazované vnitropolitické strategie podřízení moci církevní moci světské. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, kdyby to nebylo provázeno oním flagrantním porušováním kanonického práva ze strany světské moci. Královský podkomoří v tomto ohledu opravdu „vynikal“.
Huler byl nakonec předvolán před arcibiskupský soud a vykonavatelem příkazu byl pověřen no kdo jiný, než doktor dekretů Johánek z Pomuku. Abychom si dokázali představit, jaký respekt tento zatykač u Hulera způsobil, ukazuje reakce podkomořího. Vysmál se nastalé situaci tím, že k soudu se dostaví pouze s kopiníky v počtu 200. Vědom si své královské ochrany z toho udělal frašku, kterou povýšil ad absurdum, když následně nechal upálit dalšího klerika z nám neznámého důvodu. Jenštejn nad ním vyhlásil klatbu. A král? Přikázal královským městům, aby Hulerovi složila nový slib věrnosti…
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Huler v. Jenštejn a Nepomuk

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...A král? Přikázal královským městům, aby Hulerovi složila nový slib věrnosti…
Typický obrázek Českého království za vlády psycholabilního krále Václava IV. Takovýchto právních a morálních excesů byla spousta. Markvartovi z Vartemberka je kronikami přičítána vina, že jako první porušil dlouhodobý mír po Karlu IV. (To byla první Václavova obě).
Ale vše se stupňovalo do té míry, že začali být agresivně usmrcováni odpůrci i z nejvyšších kruhů (Johánek z Pomuka), není pak divu, že když ani tento vrchol královy krvežížnivosti nestačil (následoval zanedlouho Hus). Proti tomu vystoupil, v zájmu své vlastní bezpečnosti, celý národ. A když ožralý král spatřil, že již situaci nezvládne, trefil ho šlak.
Nevyznělo to snad moc zaujatě? :lol: Říkalo se mi skoro jako pohádka. :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: nemec zvolen za ceskeho patrona.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:Nova era parodovanych dejin dovoluje zvolit za ceskeho svetce cloveka kterej ma nemeckej puvod,byl chovan v nemecke rodine...
Jan Nepomucký byl podle tehdejšího středověkého pohledu Čech! To je nutné si uvědomit, třebaže byl původem národnosti německé.
Některé oblasti osídlené sudetskými Němci, vysídlené po válce, byly také Němci osídlené podle písemných pramenů nepřetržitě od 14. století. Tito lidé už nebyli Němci nikdy v pravém slova smyslu. Kdyby přišli do Německa, byli by to přistěhovalci, a kdyby tu zůstali, nebyl by pohled na ně jiný... Šest staletí zde žili a jejich němectví bylo jiné než říšských Němců, a už za Monarchie nebo ve středověku.
p(o)sel z budoucnosti píše:...jasne vyplyva ze "nas"cesky svetec nemeckeho puvodu se stal obeti politickeho intrikareni.
Toto jsem v předešlých příspěvcích označil za lži, které mají poškodit obraz Nepomuckého v očích těch, kteří na to nemají svůj názor. (Podobná taktika je zhusta využívána na různé skupiny lidí, jako v minulosti byly ženy, homosexuálové, vegetariáni aj.)
Kdo posuzuje světcovu legendu "od počátku", v souladu s písemnými záznamy, z toho by něco takového ani nemohlo vypadnout. Vrcholem je pak všeobecně rozšířená teze, že "si Nepomuckého vyrobili Habsburkové." :roll:
p(o)sel z budoucnosti

Re: nemec zvolen za ceskeho patrona.

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Neni treba az moc fanaticky obhajovat schozene telo z kamenneho mostu.

Znovu opakuji ze si neumim predstavit jak by mohl jeden z velkych trnu v ocich kralova zpovidat jeho "manzelku".Takovejto clovek se musi dvoru vyhejbat velkym obloukem a v kazde dobe byl kdekoli nejakej nasazenej spicl kterej by v opcanem pripade tutto zhavou novinku donesl na patricna mista.
Kralova manzelka neni jen takovej pochybnej stin kterej se muze jen tak vytratit a doprovod mela zajista Zofie az na prevet!Tudiz si ani neumim dobre predstavit jak by mohl nenavideny clovek u dvora zpovidat kralovnu.
To povazuji za cirej vymysl a i kdyz nepochybuji ze neco vedel ale nerekl to.To davam spise do souvislosti ve sporech s Jenstejnem.

Pravdepodobne doslo pri samotnem muceni k necekane udalosti-smrti.Zrejme ani nikdo necekal ze dokona a jiste jeste drive pred tim nez vubec mohl mluvit.Proto jeho se zbaveni tela vyhozenim do vlatavy!Porad nevim co na tom mate.

A jeste jedna vec.Ma vubec nekdo nejakej dukaz ze vyloveni jisteho tela se zachovalou mozkovou tkani bylo vubec jeho?Neco co je skutecne zasadni?Niceho sem si nevsimnul...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: nemec zvolen za ceskeho patrona.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:Neni treba az moc fanaticky obhajovat schozene telo z kamenneho mostu...
To opravdu ne. Ale tady nikdo snad neobhajuje "schozené tělo z kamenného mostu", ale Johánkovo nezpochybnitelné mučednictví. Dokážeš si vůbec představit, že máš vykloubené obě ruce v rameni po "štosování", jsi natažený na žebříku a někdo ti pálí boky pochodní. Nepřál bych to ani svému největšímu nepříteli, tím méně tobě. Znovu poněkolikáté opakuji. Jeho smrt byla naprosto zbytečná a absolutně neadekvátní jeho "provinění". A v této souvislosti je mi úplně jedno, jestli byl Němec nebo Čech, barevnej nebo bílej, žid nebo křesan, víme...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: nemec zvolen za ceskeho patrona.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:Neni treba az moc fanaticky obhajovat schozene telo z kamenneho mostu.
Ono totiž v tomto sporu nikdy nešlo o tělo, jak řekl i Jirka, ale o zcela něco jiného. Tam šlo především o rozsáhlé porušování práv nejvyšší mocí. A Johánkovo tělo nebylo jediným, které poznalo královu nenávist; ...dopadlo však nejhůře.
p(o)sel z budoucnosti píše:Znovu opakuji ze si neumim predstavit jak by mohl jeden z velkych trnu v ocich kralova zpovidat jeho "manzelku"....
Ten vztah nebyl vyhrocen od počátku - to je první věc.
Druhou věcí je, že se zásadně odmítá nepomuckého účast na zpovědnictví, jakožto cílená (stejně jako celá jeho legenda?).
Přesto nikdo toto doposud nevyvrátil, ač to již krátce po jeho smrti bylo bráno za fakt, a nikdo nad tím nepochyboval.
A když už mi to bylo podsunuto, přestože mě tato záležitost zpočátku vůbec nezajímala, ujal jsem se tedy oposiční obhajoby; ale i tak, ani zastánci ani odpůrci "zpovědnictví", nemají v ruce jediný důkaz, by positivní či negativní... :)
p(o)sel z budoucnosti

Re: nemec zvolen za ceskeho patrona.

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Znovu rikam.predlozte mi jediny dukaz toho ze vylovene telo bylo jeho a zacnu se o to zajimat! :twisted:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Johánkova smrt

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Staré letopisy české píší o r. 1393 mj. toto: "Téhož léta utopen jest slavný doktor Johánek, vikář arcibiskupství pražského pod mostem pražským, krále Václavovým rozkázáním, protože proti jeho vůli stvrdil byl opata kladrubského...". O Johánkově smrti vědělo kolem 15(!) analistů. Připouštím, že jeho tělo bylo vyloveno až po 1 měsíci od jeho smrti a pohřbeno bylo z pochopitelných důvodů na neznámém místě... No a co? Já porád nevim, vo co ti furt de s tim tělem, to už je snad "mánie". Vyslovím arcikacířskou myšlenku. I kdyby ostatky, které nakonec skončily ve sv. Vítu, nepatřily Nepomukovi, bylo by to to poslední, co by mi na tomto mučedníkovi vadilo...
p(o)sel z budoucnosti píše:Znovu rikam.predlozte mi jediny dukaz toho ze vylovene telo bylo jeho a zacnu se o to zajimat! :twisted:
p(o)sel z budoucnosti

Re: Johánkova smrt

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

[quote="Jiří Motyčka"]Staré letopisy české píší o r. 1393 mj. toto: "Téhož léta utopen jest slavný doktor Johánek, vikář arcibiskupství pražského pod mostem pražským, krále Václavovým rozkázáním, protože proti jeho vůli stvrdil byl opata kladrubského...". O Johánkově smrti vědělo kolem 15(!) analistů.
Toto je jasnej dukaz o tom ze je to obet politicka a ne obet osobni.

Jinak vyklad slova (ne)Pomuk je mozna trosku jinej nez si myslite.

Pomukat znamena nevydavat ani hlasku to znamena ani nemluvit a nevyluzovat zadne zvuky.(tak to alespon chapu ja).
V ocich idiota jako sem ja to zni skutecne jasne ale i presto mi to nedalo a podival sem se jeste dal.on totiz jmeno mest pred kterym je napsan zapor "ne"neni nejak vubec casty.A je skutecne az moc podezrele ze v okoli pomuka tech vesnic a mist se zaporkou "ne"je skutecne hodne.proto i ja se stotoznuji s nazorem ze to nebylo jen nejake odlod cisteren kteri porad museli mlcet.Tohle byl jen jakysi lidovej folklor pri davani jmen a tentokrate se zaporkou Ne.
Jinak poloha materskeho klastera "cisteren"se jmenuje neme udoli.to tu taky treba nezaznelo a melo by!Ale priklanim se k tom,u ze pomuk a nepomuk nema nic co do odliseni.jen v tom malem uzemi si lidi davali jmena vesnic se zaporkou ne!Tomu verim vic.V praxi by to skutecne vypadalo velice kostrbate kdyby lidi rozlisovali uzemi lidu kteri mluvit muzou a lidu "cisteren"kteri mluvit nemuzou.
No nevim nevim co mi k tomu nekdo reknete.Asi me tady vynesete zase v zubech...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Johánkova smrt

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Toto je jasnej dukaz o tom ze je to obet politicka a ne obet osobni...
Ale to v případě "justiční vraždy" je úplně jedno. Jak už jsem psal, mučednictví končící smrtí mučedníkovou je jen jedno. Mučednictví není politické, apolitické, velké, malé, menší, větší, je to vždy velká lidská tragedie jedince či skupiny lidí...
p(o)sel z budoucnosti píše:...Jinak vyklad slova (ne)Pomuk je mozna trosku jinej nez si myslite. Pomukat znamena nevydavat ani hlasku to znamena ani nemluvit a nevyluzovat zadne zvuky...
Tys asi nečet můj článek o Nepomuckém na hl. stránkách, nebo nepozorně.
Pro nevydávání ani hlásky existuje odvěký termín "nemukat" (např. "Už ani nemukni, nebo uvidíš!"). Pomukávání byly naopak zvuky, jimiž se řeholníci mohli ve své přísné řeholi "domlouvat". A jestli od toho bylo odvozeno jméno Pomuk, je pochopitelně "pouze" hypotéza, víme...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

ves nepomuk

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:... v okoli pomuka tech vesnic a mist se zaporkou "ne"je skutecne hodne....Tohle byl jen jakysi lidovej folklor pri davani jmen a tentokrate se zaporkou Ne....
Já teď nevím, jestli mluvíme o tomtéž, ale v okolí Nepomuka jsem žádný sklon k "předložkování" místních jmen nenašel. Dokonce téměř žádnou takovou ves. :(
Zato jsem se celkem divil, že Nepomuk je kromě toho "pravého" na Plzeňsku, také jiný u Rožmitálu, u Písku a Českých Budějovic. Pak jsou ještě dva Nepomuky (opravdu v pomnožném čísle) u Telče a Lanškrouna. :)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Já teď nevím, jestli mluvíme o tomtéž, ale v okolí Nepomuka jsem žádný sklon k "předložkování" místních jmen nenašel...
Tys taky nečet můj článek o Nepomuckým? :D Nebo jak tomu mám rozumět? Jmenovalo se to místo s klášterem Pomuk a aby se odlišila blízká ves, tak si jí začalo říkat "ne Pomuk" a to časem splynulo v Nepomuk... :?:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...Tys taky nečet můj článek o Nepomuckým? ...
Klid, klid... Tvůj článek je skoro jako povinná četba (v dobrém smyslu slova). Já se nehádám, dokonce si i myslím, že Posel chtěl Tvoji teorii o původu jména trochu "doplnit", nebo spíš - oponovat jí? :D
No a já zas trochu oponuju jemu :( a ještě se přitom podivuji, že v Čechách máme 6 vesnic stejného jména!
A navíc máš pravdu ještě Ty, že se nejdřív říkalo Pomuk což později splynulo do Nepomuku a abychom byli úplní, je dobré si říci, že se Pomuku začalo říkat Nepomuk ještě za života Johánka z Pomuku.... :D
p(o)sel z budoucnosti

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

[quote="Jiří Motyčka"]Znovu musim oponovat.Ve starocestine znamenalo mukat/pomuknout jednoznacne mlcet a nemluvit.Nevim z jakeho zdroje to mas ale ja bych za nej ruku do ohne nedaval.
Znovu opakuji ze v okoli je hned nekolik mist se zaporkou "ne".Dohledavat to skutecne nebudu verim vedeckym PRACOVNIKUM a etimologum.
Dale je pozoruhodne a to zajiste oba moc dobre vite ze pomuk a nepomuk se ve starych listinach jednoznacne shoduje tzn.ze nebyl vubec rozlisovan.
Je to naprosto stejnej priklad jak (ne)Zamyslice.U tohoto se tez nic nereozlisovalo.A urcite se najde mnohem vice. :roll:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Ve starocestine znamenalo mukat/pomuknout jednoznacne mlcet a nemluvit...
No dyk jo. Nemluvit (neřečnit, nepoužívat řeč) neznamená mlčet. To není slovíčkaření, jak by se někdo mohl mylně domnívat. Hned to uvedu na příkladu souvisejícím s naší polemikou.
Protože cisterciákům v lokalitě zvané Pomuk jejich přísná řehole zakazovala na veřejnosti (např. při práci v klášterní zahradě) mluvit, tak spolu nemluvili a museli se tedy jinak dorozumívat (např. když chtěl mnich, aby mu jeho bratr v Kristu půjčil rýč), jakýmisi neartikulovanými zvuky. Nemluvili tedy spolu, tzn. že pomukávali...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka, p(o)sel z budoucnosti píše:...Ve starocestine znamenalo mukat..nemluvit...
Tak, milí přátelé ve verbální zbrani, a když se říká, že v době Jana Nepomuckého byly v Čechách 4 Nepomuky -vsi, znamená to snad, že každá stála u kláštera? 8)
p(o)sel z budoucnosti

Re: ves nepomuk

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka, p(o)sel z budoucnosti píše:...Ve starocestine znamenalo mukat..nemluvit...
Tak, milí přátelé ve verbální zbrani, a když se říká, že v době Jana Nepomuckého byly v Čechách 4 Nepomuky -vsi, znamená to snad, že každá stála u kláštera? 8)
Jak sem ti rikal Nepomuk ma tu zvlastnost ze je tam az moc prilisna koncentrace jmen se zaporkou.A souhlasil si i stim ze okoli nepomuku podle pomistnejch nazvu byl nasilne osidlen.zajimava je ves Nechanice(podle nejakeho nechana se jmenovala ves lidu nechanovych).je dost mozne ze kdovijakej nechan na lid pusobil tak ze jmenovky vesnic se slovem ne se stali lidovym folklorem.Nepomuk a pomuk je stejne.V dejinach se spali stejne a ve chvily kdy nepomuk zbohatnul v tezbe uz temer vylucne Nepomuk i kdyz zase nekdy pomuk.je v tom trochu bordelismus ale myslim ze sem se chytnul spravneho stebla.prinejmensim bychom meli nechanovi spolecne dat pres drzku za to ze nam dela takove problemy :twisted:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

mosty v Praze za Nepomuka

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:...byl jako mrtvej vyhozen z kamenneho mostu v praze.(kdo zaruci ze to byl skutecne karluv?)...
Mosty byly poměrně náročnou a významnou stavbou. Pokud se nemýlím, tak ani v Praze více mostů tou dobou nebylo.
Obecně se historici domnívají, že severněji od dnešního Karlova mostu, byl pod Klárovem tradiční brod, který navazoval na dnešní Kaprovu ulici směřující na Staroměstské náměstí. Později tam byl zbudován jednoduchý dřevěný most, který měl vzít za své povodní r. 1118, ale písemně doložen není.
Někdy v letech 1170-1180 byl postaven tzv. Juditin most (pojmenovaný podle manželky krále Vladislava I.). Povodeň r. 1342 však strhla i tento most a tak došlo ke stavbě mostu Karlova.
Jinak, stejně jako stavba některých hradních studní byla nákladnější než stavba samotného sídla, tak i most si v té době mohla dovolit jen větší a významná evropská města....
Ale to nijak nesouvisí s Janem Nepomuckým. :wink:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: mosty v Praze za Nepomuka

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Povodeň r. 1342 však strhla i tento most a tak došlo ke stavbě mostu Karlova.
...
Ale to nijak nesouvisí s Janem Nepomuckým...
Ale souvisí, by jaksi nepřímo. 8) Socha uvedená u článku "Jan Nepomucký - život a smrt" ( http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2006120002 ) je socha Nepomuckého právě z Karlova mostu. Byla první sochou na kamenném mostě, pochází z r. 1683 a je jedinou bronzovou sochou v mostní aleji. Nejprve byl vytvořen jakýsi hliněný (terakotový) návrh pocházející z dílny vídeňského sochaře Matyáše Rauchmüllera, který byl bezprostředně následovaný modelem ze dřeva od Jana Brokoffa, mj. autora plastik sv. Josefa a Kristova Křtu z toho samého mostu. Nakonec Nepomuka z bronzu odlil Němec Volfgang Jeroným Heroldt.
Na zábradlí přibližně uprostřed mostu se ještě náchází reliéf zobrazující Nepomukovo utopení.

P.S. Název po svém zakladateli nejstarší kamenný most v Praze spojující Staré město pražské s Malou stranou dostal až v r. 1870(!).
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

ÈT2

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Dnes na ČT2 v 19:00 bude stručný minidokument o Nepomuckém. :idea:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů