Vítkovští klienti

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Vítkovští klienti

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:Tak mám možná ještě něco k tématu biskupa Dětřicha. Jinak ta podoba jmen biskupa Dětřicha a arcidiákona Fridricha se jmény Fridricha z Chomutova, Dětřicha z Hořepníka a Třebelovic apod. je také podle mě dobrá úvaha Thovta.
Teď jsem ještě narazil v listině Dětřicha z roku 1299 http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=802 na jméno nějakého Unky „Vnka, nepos noster de Planyzs“. Latinsky neumím, ale může se tato osoba vztahovat přímo k Dětřichovi jako jeho příbuzný? Mně to tak připadá.
Mrkla jsem na tu listinu RBM II. č. 1846, s. 793. Přeložila zatím jen úvodní shrnutí, oč v listině kráčí:" Svornost od biskupa činěná mezi Theodorikem (Dětřichem) Srollon(a) (es)( první pád fakt nevím) a chudými ze Slavonína..."
nepos - může být i potomek obecně, ale je nepravděpodobné, že to v tom smyslu bylo použito.
Otázka, kdo je Theodoricus Srollon(a) (es)? Píšou o něm, že je zástupcem strany olomouckého biskupství, víme ale kam přesně ho lze zařadit, je to jméno nebo funkce?
Planyzs je pravděpodobně Planá...
Kdo mohl být onen vnuk Unka, Vnka z Planyzs ( Plané) je to někdo z Vítkovců?
Hledám tu listinu v CDM, tam možná bude líp editovaná, tak sem kdyžtak dám odkaz. Bohužel ji teď určo nestíhám překládat (mám toho ještě mraky k Závišovi) a na to abych otevřela listinu a četla v ní, ještě nejsem dostatečně kovaná v jazyce starých Římanů...(i když na tom pracuji, ale obávám se, že ještě velmi dlouho pracovat budu) :wink:
To CDM IV č. CXIII, s. 116 zde
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:Tak mám možná ještě něco k tématu biskupa Dětřicha. Jinak ta podoba jmen biskupa Dětřicha a arcidiákona Fridricha se jmény Fridricha z Chomutova, Dětřicha z Hořepníka a Třebelovic apod. je také podle mě dobrá úvaha Thovta.
Teď jsem ještě narazil v listině Dětřicha z roku 1299 http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=802 na jméno nějakého Unky „Vnka, nepos noster de Planyzs“. Latinsky neumím, ale může se tato osoba vztahovat přímo k Dětřichovi jako jeho příbuzný? Mně to tak připadá.
Jen malou poznámku - to latinské nepos - se sice v první řadě překládá jako vnuk/čka, ale také synovec (a to dost často) a další význam je následník, pokračovatel.

Všichni známe pojem nepotismus - tedy ve zkratce systém, kde postup a obsazovaní funkcí závisí na příbuznosti, kdy starší příbuzný je jakýmsi " dohlížečem a pomahačem" toho mladšího. Myslím, že do dnešní "řeči" přeloženo - XX je šéfům kůň. :?

Takže příbuznost padá celkem reálně v úvahu a nemusí to být zrovna vnuk.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od thovtt »

Dětřich Srolla byl léníkem biskupa Dětřich z Hradce.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 6 hostů