Bitva u Jankova

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderator: Ježek

maresch
Rytíř
Posts: 178
Joined: 22 Mar 2009 10:41

Bitva u Jankova

Unread post by maresch »

Bitva u Jankova, 6.březen 1645 Byla zde svedena jedna z největších bitev a take jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války, v níž se císařské vojsko pokusilo zastavit švédskou armádu generála L. Torstenssona. Vítězství otevřelo Švédům cestu na Moravu a do Rakous. Bitva se stala impulsem k jednáním, která vyvrcholila mírem vestfálským v roce 1648.
User avatar
Ježek
Král
Posts: 3679
Joined: 01 Nov 2005 19:01
Location: Železné Hory/Praha
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Jankova

Unread post by Ježek »

Na druhou stranu, většina tažení (Švédů) v této fási války již neměla strategický význam, kromě plenění nepřátelského území.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
User avatar
Viola
Královna
Posts: 2794
Joined: 02 Jan 2007 15:55
Has thanked: 1 time

Re: Bitva u Jankova

Unread post by Viola »

User avatar
Zany
Král
Posts: 1250
Joined: 07 Oct 2007 19:37
Location: Praha
Has thanked: 1 time

Re: Bitva u Jankova

Unread post by Zany »

Ježek wrote:Na druhou stranu, většina tažení (Švédů) v této fási války již neměla strategický význam, kromě plenění nepřátelského území.
Ale to se pleteš, čím víc Švédové řádili, čím víc území ovládali atd., tím lepší měli vyjednávací pozici na mírových jednáních - jistě, nemohli reálně uvažovat, že by si podrželi například velkou část Moravy, kterou na konci války ovládali, ale mohli zase říct "jo, stáhneme se z Moravy, ale vy nám za to necháte kus Pomořan"
Napo_Leon
Kníže
Posts: 350
Joined: 27 May 2010 20:13
Location: Praha

Re: Bitva u Jankova

Unread post by Napo_Leon »

Je to přesně tak. Bitva u Jankova byla rozhodující bitvou závěru třicetileté války. Z vojenského hlediska lesk jankovského vítězství za několik měsíců poté zmařil statečný a úspěšný odpor Brna, bez jehož dobytí nemohl švédský generál Torstensson táhnout k Vídni, ale z hlediska započatého vyjednávání o podmínkách všeobecného míru získali Švédové a jejich koalice s Francouzi jednoznačný vrch nad habsburko-katolickým táborem. Tudíž bitva u Jankova je důležitou bitvou evropských i českých dějin, která se do paměti současníků zapsala nesmazatelně v mnoha později složených písních, rýmovačkách, úslovích (dopadnout jako Kec u Jankova, ap.) ... :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."