Bizarní hrady

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Bizarní hrady

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jak vidno ze sousedního tématu, tak příliš hradů z děsivou historií asi nemáme (anebo neznáme). Což takhle ale bizarní hrady, tedy nějaké neobvyklé, podivné či podivínské až pitoreskní? A je jedno zda se ta odchylka bude promítat do architektury, charakteru, pověstí, lokace, historie nebo čehokoli dalšího...
Máme vůbec nějaké zvláštní hrady, které mají v sobě cosi nepochopitelného? Které bychom mohly nazvat "divné" - bizarní?
p(o)sel z budoucnosti

Re: Bizarní hrady

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Przemysl de Nyestieyky píše:Jak vidno ze sousedního tématu, tak příliš hradů z děsivou historií asi nemáme (anebo neznáme). Což takhle ale bizarní hrady, tedy nějaké neobvyklé, podivné či podivínské až pitoreskní? A je jedno zda se ta odchylka bude promítat do architektury, charakteru, pověstí, lokace, historie nebo čehokoli dalšího...
Máme vůbec nějaké zvláštní hrady, které mají v sobě cosi nepochopitelného? Které bychom mohly nazvat "divné" - bizarní?
Nejbizardnejsi hrady sou takove o kterych vime ze existovali ale nevime kde jsou.To je potom bizardnost jedna vedle druhe :twisted:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Trosky

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše: Nejbizardnejsi hrady sou takove o kterych vime ze existovali ale nevime kde jsou...
To máš pravdu, musím se tomu smát, protože vím o čem mluvíš... :D přesto jsem měl na mysli i takové, které se ještě v tom množství staletí nestačily ztratit.
Příkladem je pro mě takový hrad Trosky. Ten je divný ze všech stran; ne nadarmo ve 14.stol. získal svoje jméno, protože z dálky i nově postavený vypadal, jakoby sloužil jako cvičný cíl dělostřelců.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Trosky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Přemečku, překrásná fotka a vskutku skvělý příklad bizarnosti. Ale bizardní teda Trosky nejsou, a to ani omylem... :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Trosky

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Přemečku, překrásná fotka a vskutku skvělý příklad bizarnosti. Ale bizardní teda Trosky nejsou, a to ani omylem... :D
Teď tomu trochu méně rozumím :? zanedbal jsem snad něco? :oops: nakonec ještě skončíme u sexuálních praktik zvaných BIZZAR :shock: a já ve finále budu na stará kolena zdiskreditován a odložen v nějakém bazaru starých a nepotřebných věcí "skalních fórařů"... :(
p(o)sel z budoucnosti

Re: Trosky

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Ale ja mam jednu spasu.Muj bizardni hradek sem mozna a asi nejspis nasel.Tad mi zajima ta BIZARDNI OSADA Z LUZICKE KULTURY :twisted: kterou sem asi nasel.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Trosky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše:Přemečku, překrásná fotka a vskutku skvělý příklad bizarnosti. Ale bizardní teda Trosky nejsou, a to ani omylem... :D
Teď tomu trochu méně rozumím ...
Přemečku, byl to průhledný "jinotaj" a je mi líto, že nebyl pochopen, nebyl totiž směřován k tobě... :( Není to tak dlouho, co jsme tady na fóru mluvili o používání cizích slov a diskusi jsme zakončili tím, že když cizí slovo použiju, měl bych ho dokonale znát. To je nejzákladnější předpoklad užití. To cizí slovo tedy správně zní: bizarní (bizarnost). Bohužel to "d" tam strašná spousta čechů vkládá, stačí se občas zaposlouchat do řeči někoho, kdo obdivuje něco zvláštního, neobvyklého nebo podivného tedy bizarního. No a nyní si pozorně prečti předchozí příspěvky v tomto tématu a porozumíš... :)
Abych nebyl špatně pochopen, tento můj příspěvek není žádným intelektuálním cvičením! Je to jen malinký příspěvek ke kultivaci používání cizích slov v mateřském jazyku. A to v mluveném i psaném projevu...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Jinotaje bizarnosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:To cizí slovo tedy správně zní: bizarní...
Vím, že bizardnost zní b i z a r n ě, stejně jako pochopí 10 milionů lidí, co dostanou na talíř, když jim řeknu, že smaženej sejra s mlíkem. :D
Ale právě proto mě to překvapilo, že mě na začátku věty oslovíš, a druhou ukončíš poučením, že se v tom slově nepíše D, což jsem samozřejmě udělal správně. :( Proto jsem hůře spojoval nesouvislé souvislosti. ;)
Tak, teď jsme si vysvětlili význam pojmu BIZARNÍ, jeho správný pravopis a už všichni můžou směle hrnout první kandidáty na úchylný hrady... :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Jinotaje bizarnosti

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Proto jsem hůře spojoval nesouvislé souvislosti...
To jenom proto, že ta 2. věta, která byla tím "jinotajem" nebyla určena tobě a tím jsem tě asi zmátl... :D Sorry!
Przemysl de Nyestieyky píše:...Tak, teď jsme si vysvětlili význam pojmu BIZARNÍ, jeho správný pravopis a už všichni můžou směle hrnout první kandidáty na úchylný hrady... :D
Ano. Ač se mnou asi mnozí nebudou souhlasit, mně svým způsobem bizarní připadadá např. hrad Bouzov http://www.novinky.cz/domaci/hrad-bouzo ... le5im.html . Nikoli však "úchylný"... :D Je to taková podoba hradu jakoby zvětšené kopie nějakého malého kýčovitého hrádku ze zahradní skalky...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Bouzov

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...mně svým způsobem bizarní připadadá např. hrad Bouzov ...
On je takový trochu mimo autentičnost (s Ježkem jsme na fóru o nevkusu už měli jednu debatu), ale v krajině nevypadá v důsledku tak zle http://p.vtourist.com/1885154-castle_Bouzov-Bouzov.jpg myslím, že hůř vypadal ještě před přestavbou v "bezvěžové versi"...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Bouzov

Nový příspěvek od Ježek »

Něco mezi hradem Drákuly a "za sedmi královstvími"....
A ta rakouská vlajka na věži mu taky nepřilepší. :lol: :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Bouzov

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše: Něco mezi hradem Drákuly a "za sedmi královstvími"....
To je myslím trefný...! :D
Ježek píše:A ta rakouská vlajka na věži mu taky nepřilepší.
Tady se zas musím zastat hradních pánů. Prapory vždy vyvěšoval majitel pro označení své příslušnosti na svém teritoriu. (Ale ani jsem nevěděl, že to jsou rakouské barvy - jestli myslíš ty štítky v každým okýnku :) ).
p(o)sel z budoucnosti

Valdstein

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Jednim z vubec bizardnich a zaroven velice chladnokrevnych zpusobu obrany vlastnil krasny hrad Valdstein v ceskem raji.(Vrele doporucuji navstevu je tam skutecne hustej kastelan kterej vam vsechno rad povi) 8)

Obvykle u hradu bylo to ze se pripadneho protivnika snazily udrzet co nejdale od samotneho hradu.Diky tomu se muselo obvykle kvuli terenu prizpusobit opevneni.Ale ne vzdy teren dovoloval stavet mohutne prikopy a silne hradby.Tak tomu podobne bylo i na valdsteine.Vysoke a velice srazne skaly doslova nedovolovali hradu se zmocnit beznym zpusobem(prelezt hradby)
A to same bylo i na Valdsteine.Mel hned nekolik unikatnich zpusobu obrany dohromady.
Teda o jednom vam bohuzel uz moc nereknu bo mi pamet neslouzi.(je to uz nejakej ten patek a verzi je mnoho)Slo ve skutecnosti o to ze kdyz hrad chtel utocnik dobivat primo a zjistil ze neprorazi musel obehnout pulku hradu aby prolomil jedinou vstupni branku.Mezitim mohl bejt v klidu utocnik strilen z hradeb.
Ta branka asi nebyla (mozna schvalne) nejak prilis chranena.Tak teda po prolomeni utocnik musel vybehnout mnoho schodu ktere byli skutecne hodne moc prudke do vysky.Unaveneho utocnika kterej v plne zbroji vykonal temer nadliskej vykon cekalo ale velice nemile prekvapeni.Narazil na druhou branku zaniz stal fenomenalni valdsteinsky napichovac a nemilosrdne unavene utocniky napichoval.Je tam dokonce i dnes patrny obtesany skalni blok aby mohl napichovac(bodac) pichat ve vetsim zornem uhlu.
Ani clovek nemusi rikat jakej zmatek to zpusobi kdyz utocnici nevedi do posledni chvile co je ceka a nahle stoji pred nima branka a nemilosrdny bodac a vidi sve padle kamarady.To musi zpusobit zcela jiste chaos.

Kdyz se utocnici uklidnily a dokazali koncetrovat sily prolomily i dalsi branku...Ale to uz tam valdsteinsky napichovac davno nebyl premistil se do dalsi fenomenalni valdsteinske pozice.Tzv.mordovaci soutezka.Ta se skutecne nachazela uvintr hradu a presto utocnik nevedel co ho ceka.
Tak teda po prolomeni branky utocnik vbehnul do dalsi pasti.Primo do mordovaci soutezky.Byla to uzoucka ulicka ktera vylucovala naprosto pruchod dvou lidi vedle sebe.V tu chvily z maleho prevyseni na ne obranci zacali hazet vsechno ce meli po ruce.Byl tam i fenomenalni valdsteinsky napichovac.Diky zaseku jim tam mohli nasadit velke kuly ktere jim zcela jiste podrazi nohy.To obvykle mohlo zpusobit takovej chaos ze to utocnik skutecne nemusel vydrzet a dat se opravdu na utek.Paklize neprojde skrz mordovaci soutesku tak si o dobiti hradu muze jen nechat zdat.A ze jich uz pra urcite bylo!!!

Tak to byla v kostce skutecna lahudka ve spojeni bizardnosti a velike chladnokrevnosti.
Zalozit hlavni system obrany na tom ze utocnik je prilakan primo do hradu a tam doslova ubyt to vyzaduje skutecne velice chladneho a podnikaveho ducha!!!O podobnem stylu obrany sem zatim na nasich ceskych hradech vubec neslysel.

A jen tak pro zajimavost.Kolik si myslite ze mel hrad valdstein obrancu.
ano budete se divit ale vic jak 4 urcite ne!A presto je dokazano ze hrad za takto maleho poctu obrancu muze byt udrzen i pri 7nasobne presile utocnika.
Vzdyt valdstein neni nejakej ohromnej hrad.Jeho ucel byl hlidat cestu a zaroven strezit vychodni pristup do mesta Turnova.A to on skutecne plnil skvele.
tak aspon doufam ze ste se skvele pobavily ;)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Valdstein

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše: Jeho ucel byl hlidat cestu a zaroven strezit vychodni pristup do mesta Turnova.
Tak o tom bych trochu pochyboval... Je sice evidentní, že využil strážní polohy u důležitějšího tahu středověké stezky od Jičína, ale jeho funkce byla především sídelní a pro panství s polovinou Turnova správní.
Jinak uzounké strmé schody v soutěsce využívaly zhusta také skalní hrady (Stohánek, Střmen atd.). A u starších hradů se spíš využívalo obléhání, protože právě takovýto střemhlavý útok působil přečasto nevídaná překvapení.
p(o)sel z budoucnosti

Re: Valdstein

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Przemysl de Nyestieyky píše:
p(o)sel z budoucnosti píše: Jeho ucel byl hlidat cestu a zaroven strezit vychodni pristup do mesta Turnova.
Tak o tom bych trochu pochyboval...
Je ¨vice nez jiste ze tento hrad mel predevsim zajem na hlidani teto cesty.Slechta mela za povinnost dodrzovat na svojich stezkach poradek a hlavne klid.O tom ze Valdstein je skutecne klicove misto svedci mimo jine i to ze mel dva predsunute hradky (kavciny a chlum).
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Bouzov

Nový příspěvek od acoma »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše:...mně svým způsobem bizarní připadadá např. hrad Bouzov ...
On je takový trochu mimo autentičnost (s Ježkem jsme na fóru o nevkusu už měli jednu debatu), ale v krajině nevypadá v důsledku tak zle http://p.vtourist.com/1885154-castle_Bouzov-Bouzov.jpg myslím, že hůř vypadal ještě před přestavbou v "bezvěžové versi"...
Bouzov je hezkej zvenčí, vhodná kulisa pro pohádky. Zevnitř mě nebavil.:( Ale prodávaj tam hezky udělný pohlednice - sépiové.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

bizarní nevkus

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Nevkus taky jistě patří do určité míry k bizarnosti, ale koho toto téma zaujalo, tak jsme s Ježkem nedávno vedli podobnou diskusi na této stránce: https://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=8 kde se můžete pobavit podobnými a někdy ještě horšími ukázkami zoufalství... ;)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

bizarnost hradù s pl᚝ovou zdí

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Pro mě jsou jednoznačně bizarními hrady ty, s tzv. pl᚝ovou zdí, někdy také jmenované jako hrady slezského typu.
Jedná se o nevelké fortifikace, kde je hlavním obranným prvkem pl᚝ová zeď za níž se zpravidla "skrývají" obytné budovy. Tyto hrady bývaly často oválného půdorysu. Jde o poměrně rozšířený typ hradní dispozice a někdy je až s úžasem sledovat "akademické" debaty ohledně zařazení některých lokalit do této skupiny. :D
Příklad takového hradu: http://www.jeseniky.net/foto/brnicko_zricenina1.jpg (A to jsou ještě horší :? )
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: bizarnost hradù s pl᚝ovou zdí

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:Pro mě jsou jednoznačně bizarními hrady ty, s tzv. pl᚝ovou zdí, někdy také jmenované jako hrady slezského typu.
Proti těmhle hradům nic nemám, jsou sice zvl᚝nější, ale za bizarní bych je neoznačil. Určitě to mělo jisté výhody - nebortily se žádné věže na vnitřní zástavbu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: bizarnost hradù s pl᚝ovou zdí

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:...nebortily se žádné věže na vnitřní zástavbu.
A kolika hradům se to běžně stávalo?
Spíš to bylo ale sídlo nijak reprezentativní. Vem si, že by šlechtic uváděl na své sídlo někoho velice významného a řekl by: tak támhle za tou ohradou je má rezidence... :lol: On to totiž byl jen takový plot, nic jinýho, jenže z kamene. Otřesný pohled musel být na "hrad" zespoda... :x
Ve 13. a na poč. 14.století byla věž chloubou (především však obranný prvek). Pak se začaly stavět dokonce obytné věže a později i dvoujvěžové dispozice a nebo naopak zástavba s vypuštěním věžního prvku.
Ale takový hrad (s pl᚝ovou zdí), to muselo vypadat podobně jako betonové bunkry z 2.sv.války. :twisted:
To bych si už radši postavil dřevěnou tvrz než takové monstrum. :D
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Linkfluence a 0 hostů