Bernard III. z Kamence byl míšeňským proboštem, před "nástupem" do služby k Václavovi II. (počátek devadesátých let) působil na dvoře Oty V. a také v kanceláři vratislavských knížat (asi 1279-1290)jako kancléř. Po smrti Jindřicha IV. Probuse (†23.06.1290) cca za necelé tři měsíce přešel do Václavových služeb, ovlivňoval českou polskou politiku a českou expanzi do Polska.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Rodina von Kamenz měla statky v dnešní Horní Lužici a dobré vztahy se všemi braniborskými Askánci. A Bernard údajně založil i kláštěr Marienstern, který v r. 1264 převzali pod "svá ochranná křídla" Jan I. a Ota III. Braniborští.
Naposledy upravil(a) acoma dne 12 čer 2007 00:22, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Páni z Kamence původně patřili k říšské ministeriálské rodině Vestů. Část Vestů koncem 12. století přesídlila z oblasti Weissenfeldu do Lužice a díky kolonizační činnosti a vybudování města Kamenz získala predikát von Kamenz.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Mezi jednu z možných hypotéz o prvním setkání krále Václava II. a Bernarda z Kamence patří i ta, že se setkali již v době Václavova braniborského výletu, protože se jejich životní osudy poprvé protnuly právě na dvoře Oty V. Stejné místo, stejný čas
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Tenhle člověk byl především vyslanec Václava II na říšském sněmu kde zařídil (z dnešního názvosloví bych použil výraz vyloboval) zvolení Adolfa Nasavského.
"...vyslal sám pan Václav jako jeden z mnoha říšských volitelů, protože se nemohl osobně zúčastnit volby krále, k té volbě místo sebe s neuvěřitelnou nádherou pana Bernarda, opata míšeňského, s ostatními šlechtici království, aby ho při té volbě zastupovali a usilovně zabránili jeho švagrovi, totiž rakouskému vévodovi, dosáhnout říšské koruny. "
... Zbraslavská kronika, Příprava vydání Zdeněk Fiala, překlad František Heřmanský, Rudolf Mertlík. Praha, Svoboda, 1976
A ještě jednou páni z Kamence. Mohl by někdo pomoci s pečetěmi? Jde mi o to, jestli pečeti probošta Bernarda jsou opravdu pečeti pánů z Kamence. Jedna nepříliš dobře čitelná je zde - ta poslední, lépe čitelná je zde, také poslední.
Nejsou a přesto zřejmě bude z pánů z Kamenz (je z nějaké zmínky z 1337 Bernhardus de Kamencz prepositus Boleslauiensis, ale nevím přesně z čeho). Problém je v tom, že církevní pečeti duchovních jsou pro rodovou identifikaci většinou k ničemu. Tam znak rodu většinou není.
Přesný příbuzenský vztah není asi znám.