Laurentius píše:Těžko teď můžeme odhadovat jaký byl jejich vztah. I přes společné velení u Hořic tu mohla být rivalita nebo neshody už dřív. Také rozhodnoutí obou určitě ovlivňovalo jejich okolí, spojenci apod.
Kdyby měli oba stejné a shodné názory, Žižka by svoje bratrstvo nevytvořil. Podle mne tedy Diviš Bořek nikdy neinklinoval k radikálním frakcích, a to ani v okamžicích, kdy byl jedním z velitelů orebitů. Zřejmě i v tomto bratrstvu byl na umírněné straně a to bylo důvodem, proč se ho celkem rychle orebité vzdali.
Laurentius píše:O bitvě u Strauchova dvora (4. srpen 1423) jsem taky moc konkrétních informací nezjistil. Defenzivní vedení bitvy zřejmě slavilo úspěch. Ono moc velitelů (Diviš Bořek z Miletínka, Hašek z Valdštejna, Hynek z Kolštejna, Puška z Kunštátu, Hynek Krušina z Lichtenburka) je taky někdy na škodu.
To ještě mohlo komplikovat dvojí smýšlení velitelů vojska. Tradiční "rytířský" model, operoval se ctí, urozeností a do čela vojska stavěl nejurozenějšího pána. Ale právě v této době velí skvělí vojevůdci, bez ohledu na svůj původ nebo urozenost v rámci šlechtické obce. Uražená ješitnost některého z pánů a bylo po bitvě.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.