Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.
KOMOŃ píše:
Jinak víš, že známá hospoda " Jedová chýše", je údajně pojmenovaná po Václavovi IV. Prej se ho tam někdo pokusil otrávit, ale to pití vypil někdo jinej a bylo po něm.
To nevím, kde se taková Jedová chýše vůbec nachází? quote]
Hele já nevím, ale nešlo by to bez toho obrázku? dej si ho do záhlaví, ale ne do textů. Ahoj.
KOMOŃ píše:
Jinak víš, že známá hospoda " Jedová chýše", je údajně pojmenovaná po Václavovi IV. Prej se ho tam někdo pokusil otrávit, ale to pití vypil někdo jinej a bylo po něm.
To nevím, kde se taková Jedová chýše vůbec nachází? quote]
/quote]
Jedová chýše byla za první republiky známá krčma pražské galerky.Dnes už neexistuje,ale nacházela se u kostela sv.Apolináře a údajně existovala už od 13.století.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Když se chceme bávit vážně na téma "Václav IV.", tak by jsme měli nahodit trochu serióznější téma:
Dle mého názoru (doufám, že ne zcela osamoceného), bylo Václavovo sesazení z říšského trůnu roku 1400 daleko významnějším předělem v česko-říšských vztazích a hlavně výrazným předělem v našich dějinách. Vždyť po roce 1400 nastává prudký pokles politické síly a prestiže zemí Koruny české. Náhoda? Sotva...
Napo_Leon píše: Vždyť po roce 1400 nastává prudký pokles politické síly a prestiže zemí Koruny české. Náhoda? Sotva...
Proč myslíš? Dalším Lucemburkům se povedlo nechat se zvolit římským králem ...
Jaký užitek z toho mělo České královtví? Jošt byl římským králem pár měsíců a Zikmund o českou korunu bojoval až do konce života. Praktický užitek z toho pro České království nebyl.
Ježek píše:I další čeští králové byli posléze německými králi - Albrecht a později Habsburkové.
To je pravda, moc si to Češi nepřipouštějí, ale i jejich habsburští králové byli zároveň římskými císaři. Jenže to nebyli národní králové a vládli v podunajském soustátí, kde z římského titulu - tehdy stejně již bez praktické fungující výkonné moci v říši - těžil pouze náš oblíbený rod...
Ježek píše:
Neviděl bych zas tak velký zlom v česko-říšských vztazích k roku 1400. Spíš bych se zaměřil na neuplatnění kurfiřtského hlasu Vladislavem II.
Máš tuším na mysli krále Vladislava II. Jegellonského, že? Já jen že když někdo řekne "Vladislav II.", tak se mi ihned vybaví náš druhý přemyslovský král a hrdina od Milána.
Napo_Leon píše:Máš tuším na mysli krále Vladislava II. Jegellonského, že? Já jen že když někdo řekne "Vladislav II.", tak se mi ihned vybaví náš druhý přemyslovský král a hrdina od Milána.
Ano, číslování podle králů. Ten první ještě nebyl kurfiřtem a kdyby byl, bylo by jasné, pro koho by hlasoval
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Pokud jde o tvou otázku, tak Vladislav II. byl vskutku nevýrazný král, který přijal daný stav, to jest Friedricha III. na trůnu (vládl od roku 1440 do roku 1493) a jeho syna Maxmiliána I. jako dopředu určeného a jediného možného uchazeče o trůn. Mimo to je známo, že když se roku 1486 konala volba, nebyl český král ostatními kurfiřty k volbě ani přizván, neboť postavení českého krále v říši bylo za Vladislavovy vlády slabé a otřesené.
Dnes na radiu Leonardo velmi pěkný rozhovor s prof. Ivanem Hlaváčkem. Velmi objekzivní, s novými poznatky z archivů etc. Velmi mě zaujal například tím, že Václav psal tátovi už v 7 letech latinsky dopis. Takže měl výchovu docela tvrdou, rozmazlován byl taky, ale pracovat musel. Plynně mluvil latinsky, německy, česky. Možná francouzsky, italsky - nepotvrzeno. Zřejmě se to dá na podcastu rádia sehnat.
Tak to bylo v pořadu Vstupte, tento konkrétní díl zde, jinak v archivu je ke stažení hodně dalších dílů se známými historiky - zde - 24.1. byl například díl s prof. Šmahelem
Zany píše:Tak to bylo v pořadu Vstupte, tento konkrétní díl zde, jinak v archivu je ke stažení hodně dalších dílů se známými historiky - zde - 24.1. byl například díl s prof. Šmahelem
L. Bobková je moc hodná paní, dělal jsem u ní zkoušku z českých dějin středověku. Dala mi za jedna, a to i přesto, že jsem si nemohl vzpomenout na jeden ze čtyř pražských artikulů (ten o trestání smrtelných hříchů). Moc hodná paní, až toho někteří studenti zneužívají a ruší její výklady a přednášky. Ale to tak většinou bývá, když se do ročníků dostanou i buzeranti, co tam jdou jen na pár měsíců, aby nemuseli na Úřad práce. Jejím oblíbencem je Václav IV., ale to není nic překvapivého. Dodnes vzpomínám na její tezi, že o Václavovi IV. neexistuje žádný dobový pramen ani kronika, která by nebyla proti Václavovi z nějakých důvodů zaujatá, takže se nám skutečný obraz Václava IV. ztrácí a je těžké jej spravedlivě rekonstruovat.
Napo_Leon píše:Dodnes vzpomínám na její tezi, že o Václavovi IV. neexistuje žádný dobový pramen ani kronika, která by nebyla proti Václavovi z nějakých důvodů zaujatá...
Přesně tak. Už aby se toho zhostil nějaký zapálený historik a pokusil se opravit už tak dost pošramocenou pověst Václava IV.
Nemohl by mi někdo pomoci najít originál listiny z 11. června 1397, což je List krále Václava IV., kterým schvaluje zavraždění čtyř rádců na Karlštejně jako údajných zrádců? Děkuju.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
elizabeth píše:Nemohl by mi někdo pomoci najít originál listiny z 11. června 1397, což je List krále Václava IV., kterým schvaluje zavraždění čtyř rádců na Karlštejně jako údajných zrádců? Děkuju.