richardrg píše:Tohle scháním hodně dlouho ve formě skutečné knihy.
Ale díky i za elektronickou formu.
Koupit original problem neni, je to jen otazka penez, zrovna se jedna vali na Aukro za 2 a pul litru, v antikvariatech se objevuje i kolem tisicovky ale mizi obvykle behem nekolika hodin...
Ja osobne davam prednost originalu a tam kde to nejde tak alespon kvalitnimu skenu.
At slouzi!!!
Monumentální práce, která poskytuje základní nástin kolonizace Čech (Morava a Slezsko bohužel jen krátký nástin podle Hosáka).
Šimák se snaží v knize, která vyšla v listopadu 1938, zjišťovat poměr české a německé kolonizace, jeho metoda je ale nedostatečná (ani ji nijak rozsáhle nerozebírá). Německé jméno lokality nemusí automaticky zmanenat německé osídlení (a obráceně). Je zde mnoho proměnných - vesnice mohla mít současně německý a český název, záleželo také na písaři, lokalita se mohla nazývat podle německého lokátora, i když většina kolonistů byla domácích.
Řešení této otázky by znamenalo důkladné studium každojedinné lokality a pro většinu míst by vzhledem k nedostatečným pramenů nešlo říci jednoznačně, jak to bylo. Stačí srovnat i problémy s etnikem v městském prostředí.
Že se lokalita píše například v roce 1300 Waltersdorf a 1320 Waltrowice nemusí vlastně nic znamenat, žádné počeštění po nástupu Lucemburků.
Místo geografického hlediska, které ale není úplně podrobné (tady jsou v podstatě 100% práce pro Čechy Profous a pro Moravu Hosák ) by bylo asi lepší zvolit hledisko chronologické, popsat průběh kolonizace ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.