Tak ono je fakt, že klasické období temna už s předválečným RU nemá až tolik společného. Navíc musíme vzít v potaz, kolik toho ta 1. republika musela zkusit. Pokud se na problém díváme z pozice dobře situovaného pražského Němce, pak chápu, že ta 1. republika byla spíš k zlosti než k užitku.Robert píše: Ako sa vždy výborne žije, si stačí prečítať takého Kafku. Platil za Habsburga a platí dodnes. Mimochodom to, že sa jedno "obdobie raja/temna" zmenilo na druhé (zánik RU a vznik I. ČSR) si pan Kafka podľa svedetstva denníka skoro ani nevšimol...
Dnešní Češi a "jejich" dějiny
Moderátor: Ježek
- Viola
- Královna
- Příspěvky: 2724
- Registrován: 02 led 2007 15:55
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 8 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Mno Kafkovi k zlosti veľmi nebola, napísal by to. On si to iba skoro nevšimol. Pravdou je že I.ČSR bude posudzovať diametrálne odlišne Čech, Slovák, Poliak, Nemec, Rusín a Maďar. Pritom každý z nich môže byť presvedčený demokrat, hoci aj rovnakej ideologickej orientácie, a včetci nech sú občanmi I.ČSR, v resp potomkami občanov I.ČSR. (Konzervatívci by mali zrejme viac rozpltýlené názory ako trebárs sociálni demokrati.)Viola píše: Tak ono je fakt, že klasické období temna už s předválečným RU nemá až tolik společného. Navíc musíme vzít v potaz, kolik toho ta 1. republika musela zkusit. Pokud se na problém díváme z pozice dobře situovaného pražského Němce, pak chápu, že ta 1. republika byla spíš k zlosti než k užitku.
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Já místo Kafky, raději HaškaRobert píše:Ako sa vždy výborne žije, si stačí prečítať takého Kafku. Platil za Habsburga a platí dodnes. Mimochodom to, že sa jedno "obdobie raja/temna" zmenilo na druhé (zánik RU a vznik I. ČSR) si pan Kafka podľa svedetstva denníka skoro ani nevšimol...Napo_Leon píše:Řekl bych že ano Nesmí však k látce přistupovat jako historikové Čornejová a Vlnas, kterým jejich konfese a politické názory zastřely zdravý úsudek tak, že třeba jejich VIII. a IX. díl VDZKČ je pouze vyzdvihováním kladných stránek baroka.slavicekvac píše: Napíše někdo o baroku něco objektivnějšího?
Kafku jsem kdysi dávno četl.Včetně jeho "spisů" , které zachránil Max Brod.Musím uznat, že je to celkem složité čtení.Né tak proto, že tam jsou obsažené hluboké myšlenky, ale spíš z toho důvodu, že spousta myšlenek je vyslověně "Kafkovských" a ty dokázal osvětlit jen a pouze autor.Problém byl v tom, že valná část autorova pozůstalosti, zůstala jen v poznámkách v těsnopise a v knižní podobě, by to zřejmě vypadalo trochu jinak.
Ale teď spíš nerozumím, že se Kafkovi žilo za Habskurka lépe??!
Bez piva to není ono.
-
- Rytíř
- Příspěvky: 346
- Registrován: 27 kvě 2010 20:13
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 1 time
- Been thanked: 1 time
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Za Habsburků se u nás žilo vcelku dobře. Tedy pokud si nebyl nekatolík, Čech nebo politicky aktivní.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
- Viola
- Královna
- Příspěvky: 2724
- Registrován: 02 led 2007 15:55
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 8 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Jasně, ale chápu, že v té zdánlivě poklidné atmosféře předválečného RU spoustě lidí, zejm. středních a vyšších vrstev, nic moc nechybělo a naopak na válce, rozpadu RU a následné ztrátě trhů prodělali, a na druhou stranu ty nesporné výhody ČSR neocenili, protože je měli už před válkou. Ale jinak jsi to napsal hezky. Já za sebe hlasuju za 1. republiku.Robert píše:Mno Kafkovi k zlosti veľmi nebola, napísal by to. On si to iba skoro nevšimol. Pravdou je že I.ČSR bude posudzovať diametrálne odlišne Čech, Slovák, Poliak, Nemec, Rusín a Maďar. Pritom každý z nich môže byť presvedčený demokrat, hoci aj rovnakej ideologickej orientácie, a včetci nech sú občanmi I.ČSR, v resp potomkami občanov I.ČSR. (Konzervatívci by mali zrejme viac rozpltýlené názory ako trebárs sociálni demokrati.)
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Já si právě myslím, že je to naopak.Cenzura byla mnohem přísnější, než za komunistů.Do basy se člověk dostal též mnohem snadněji-třeba i za odplivnutí na chodníku...Napo_Leon píše:Za Habsburků se u nás žilo vcelku dobře. Tedy pokud si nebyl nekatolík, Čech nebo politicky aktivní.
Taky bych nemusel do válek, když si nějakej krvežíznivej stařeček rozmyslí, že chce válčit...Je toho mnohem víc. Určitě se najdou argumenty přesně opačného charakteru, ale naštěstí jich nebude mnoho.
Osobně si myslím, že Češi si stále hledají svoji národní identitu.Tahle věc je umocněna tragickou znalostí našich dějin- historie se opakuje!Příjde mi, jako bychom nevěděli, kam patříme a kde je naše místo.Dvacet let po revoluci řešíme komunismus (v hospodách) a společnos se rozděluje.Na monarchii se vzpomene jen málo lidí
Dnes jsem se po sedmi letech, vrátil na závodní šachovou scénu, na jednom menším, mezinárodním, uzavřeném turnaji.Musím říct, že logika a postřeh, už není, co dřív.Ale v půlce tabulky jsem nakonec skončil...Měl jsem rozhovor s jedním pánem.Nadával na komunisty.Dokonce seděl.Když jsem se zeptal za co, tak mi odpověděl, že "falšoval jsem dodací listy u stavebího materiálu a škoda za půl mega"... Naštěstí mu soud prokázal jen sto tisíc a odseděl si tři roky.Takže si celkem snadno postavil barák, sto litrů nikdy! nevrátil a odseděl si tři roky ve vězení.A aby toho nebylo málo, tak jsem se opravdu čirou náhou podíval do seznamu agentů StB a stejný člověk, stejného jména i data narození, tam je...Nevím, co si o dnešní společnosti mám myslet?
Bez piva to není ono.
-
- Vévoda
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 28 říj 2009 11:55
- Bydliště: Kladno
- Been thanked: 3 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Rodiče a prarodiče ji prožili, tu první. Nedali na ní vcelku dopustit, ale odsuď pocuď. Jejich vzpomínky na krizi, skandály v politice, zbabělost před HItlerem... Já jsem si vždy přidal loupúež rakouských peněz Rašínem. Potichu a efektivně okolkováno... Dohody velké pětky o hlasování v parlamentu - demokracie skoro žádná, ale dost dali lidem pokoj, když bylo za co.Robert píše:Mno Kafkovi k zlosti veľmi nebola, napísal by to. On si to iba skoro nevšimol. Pravdou je že I.ČSR bude posudzovať diametrálne odlišne Čech, Slovák, Poliak, Nemec, Rusín a Maďar. Pritom každý z nich môže byť presvedčený demokrat, hoci aj rovnakej ideologickej orientácie, a včetci nech sú občanmi I.ČSR, v resp potomkami občanov I.ČSR. (Konzervatívci by mali zrejme viac rozpltýlené názory ako trebárs sociálni demokrati.)Viola píše: Tak ono je fakt, že klasické období temna už s předválečným RU nemá až tolik společného. Navíc musíme vzít v potaz, kolik toho ta 1. republika musela zkusit. Pokud se na problém díváme z pozice dobře situovaného pražského Němce, pak chápu, že ta 1. republika byla spíš k zlosti než k užitku.
Když to porovnám dnes - tak vedeme i nad první republikou. Přes všechny lumpy v bankách, co jich bylo za 700 mld cca, přes všechny nechutné tahanice o prezidenty, přes všechny neschopné a všehoschopné ve vládě. To bylo za první republiky taky. Ale Bůh nám dopřál to, co tento národ ještě nikdy neměl. Svobodu a mír máme déle než všichni předci před námi. Všimnul si toho někdo? Jsem rád, že jsem mohl tu závoru bezpečnosti pomoci zaklapnout. Jestli se otevře radikálním islamizmem, nebo jinak, to je možné, ale rozhodně to bude za mnohem delší dobu, než jak to zažili naši předkové do prakticky nepaměti. Tohle naše období je už teď delší než kdykoliv před tím a ještě potrvá. Bohu díky.
-
- Rytíř
- Příspěvky: 346
- Registrován: 27 kvě 2010 20:13
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 1 time
- Been thanked: 1 time
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Problémem dnešních Čechů je i netolerantnost. Docela mně děsí morální principy ODSáckých gestapáků řídících se heslem "Co nejde prosadit silou, půjde prosadit ještě větší silou". Stačí se podívat na Klause, ten má na mnoho věcí dost vyhraněný názory, který jsou u nás i v Evropě v menšině. Přesto je tvrdošíjně zastává a stává se tak prezidentem pouze úzké skupiny lidí, při tom kdysi s oblibou říkal, že chce být prezidentem všech bez rozdílu. Na ostatní názory z vysoka s... nebo ještě lépe řečeno: vůbec je nebere na vědomí. To samý kdysi Topolánek, který drtil reformy silou a Nečas v tom pokračuje. Vyznamenání Mašínů je věc hodně problémová, protože více jak polovina národa je považuje za teroristy a vrahy. Tím se jaksi Nečas a jeho klika netrápí. A tahle neúcta k jiným názorům se z politiky přesouvá snadno i do společnosti. Pak tu máš zastánce historického nihilismu a zastánce normálního přístupu, kteří na sebe křičí a nikdo není ochotný ustoupit. Kdyby mně někdo přesvědčil věcnou debatou a argumenty, že se žádné "obracení znamének" nekoná, tak bych přehodnotil své postoje. Bohužel to se neděje...
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Ak Chceš.... Ani ten by sa nestratil a našiel svoje témy aj v nasledujúcich štátnych útvaroch a režimoch.KOMOŃ píše:Já místo Kafky, raději Haška
K ostatným I.ČSR mala nesporne aj svoje výhody, na ktoré sa dnes rado zabúda. Napr na jednom združení ohľadom menšinových aktivít jeden starší pán sa vyjadril tak, že menšiny (teda Maďari v SR ) by mali svoje požiadavky podložiť aj právami, ktoré v I.ČSR bežne fungovali, kým v SR sú považované div nie za vrchol iredenty (Napr. právo na dôslednú dvoj a viacjazyčnosť na trovy štátu.)
Pravdou ale tiež je , "neštátotvorný element" vznikom I.ČSR hneď na úvod stratil a to bez ohľadu na to, v akom sociálnom postavení bol. (Viď chýrna pozemková reforma). Neskôr sa ale v ČSR žilo lepšie ako v okolitých štátoch, aj keď v kategórii "občana 2. kategórie".
K dnešnej ODS...Málo premyslený neoliberalizmus implantovaný zo západu do SE sklamal, alebo sa minimálne prežil. Dnes sa už ukazuje ako neschopný a bezzubý (M-ko), nerozhodný a slabý (SR) či alebo to všetko prekrýva hrubou aroganciou (SaS,SR či možno ODS u Vás.)
K baroku neviem dodať nič. To obdobie bolo dosť odlišné v Uhorsku a u Vás, politicky, sociálne i v oblasti náboženskej tolerancie. Vy Ste zrejme boli na tom lepšie sociálne, v ostatných kategóriách to bolo zrejme horšie.
- Viola
- Královna
- Příspěvky: 2724
- Registrován: 02 led 2007 15:55
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 8 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Mně na tom všem nejvíc vadí, že se na jednu stranu objevují různě texty o ekonomické vyspělosti 1. republiky, a na druhou stranu to, na co bychom mohli být právem hrdí, tj. poslední ostrůvek demokracie ve Střední Evropě, země poskytující azyl mnoha významným lidem, už se vlastně nezmiňuje.slavicekvac píše:Rodiče a prarodiče ji prožili, tu první. Nedali na ní vcelku dopustit, ale odsuď pocuď. Jejich vzpomínky na krizi, skandály v politice, zbabělost před HItlerem... Já jsem si vždy přidal loupúež rakouských peněz Rašínem. Potichu a efektivně okolkováno... Dohody velké pětky o hlasování v parlamentu - demokracie skoro žádná, ale dost dali lidem pokoj, když bylo za co.
Když to porovnám dnes - tak vedeme i nad první republikou. Přes všechny lumpy v bankách, co jich bylo za 700 mld cca, přes všechny nechutné tahanice o prezidenty, přes všechny neschopné a všehoschopné ve vládě. To bylo za první republiky taky. Ale Bůh nám dopřál to, co tento národ ještě nikdy neměl. Svobodu a mír máme déle než všichni předci před námi. Všimnul si toho někdo? Jsem rád, že jsem mohl tu závoru bezpečnosti pomoci zaklapnout. Jestli se otevře radikálním islamizmem, nebo jinak, to je možné, ale rozhodně to bude za mnohem delší dobu, než jak to zažili naši předkové do prakticky nepaměti. Tohle naše období je už teď delší než kdykoliv před tím a ještě potrvá. Bohu díky.
Jinak s tou svobodou, co máme už dvacet let - je to skoro děsivé si uvědomit, že nikdy ta svoboda netrvala takhle dlouho. Co přijde dál? Dostane ta naše demokracie aspoň těch masarykovských 40 let?
-
- Rytíř
- Příspěvky: 346
- Registrován: 27 kvě 2010 20:13
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 1 time
- Been thanked: 1 time
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
To skutečně bylo diametrálně odlišné v Čechách a v Uhrách. Uherští stavové si dokázali skutečně vybojovat svou náboženskou toleranci a politickou samostatnost. Habsburký absolutismus a centralismus jste v Uhrách pocítili až za vlády Josefa II., ten se dokonce ani uherským králem korunovat nedal (!). Jaká to urážka pro země svatoštěpánské koruny. V Čechách v době baroka byla otázka vzdělanosti poměrně slušná, i díky jezuitům se stále udržela čeština ve spisovné i ústní formě. Dokonce měla stále zastoupení na zemských sněmech i v úřadech. Avšak postavení poddaných a nekatolíků bylo velmi žalostné. A to nemluvě o tom, že habsburský absolutismus a centralismus okleštil výrazně samostatnost zemí Koruny české.Robert píše:To obdobie bolo dosť odlišné v Uhorsku a u Vás, politicky, sociálne i v oblasti náboženskej tolerancie. Vy Ste zrejme boli na tom lepšie sociálne, v ostatných kategóriách to bolo zrejme horšie.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
-
- Vévoda
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 28 říj 2009 11:55
- Bydliště: Kladno
- Been thanked: 3 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Nějak netuším, že by Masarykova demokracie trvala tak dlouho. Co bude dál je v Boží ruce. Spíš bychom měli být vnitřně pevní, abychom vydrželi případné otřesy. Já osobně vidím asi dva možné - vnitří ohledně menšin a vnější ohledně militantního islamu. Třeba nás to mine, neskromně bych si přál být mrtev, kdyby to mělo začít.Viola píše:Mně na tom všem nejvíc vadí, že se na jednu stranu objevují různě texty o ekonomické vyspělosti 1. republiky, a na druhou stranu to, na co bychom mohli být právem hrdí, tj. poslední ostrůvek demokracie ve Střední Evropě, země poskytující azyl mnoha významným lidem, už se vlastně nezmiňuje.slavicekvac píše:Rodiče a prarodiče ji prožili, tu první. Nedali na ní vcelku dopustit, ale odsuď pocuď. Jejich vzpomínky na krizi, skandály v politice, zbabělost před HItlerem... Já jsem si vždy přidal loupúež rakouských peněz Rašínem. Potichu a efektivně okolkováno... Dohody velké pětky o hlasování v parlamentu - demokracie skoro žádná, ale dost dali lidem pokoj, když bylo za co.
Když to porovnám dnes - tak vedeme i nad první republikou. Přes všechny lumpy v bankách, co jich bylo za 700 mld cca, přes všechny nechutné tahanice o prezidenty, přes všechny neschopné a všehoschopné ve vládě. To bylo za první republiky taky. Ale Bůh nám dopřál to, co tento národ ještě nikdy neměl. Svobodu a mír máme déle než všichni předci před námi. Všimnul si toho někdo? Jsem rád, že jsem mohl tu závoru bezpečnosti pomoci zaklapnout. Jestli se otevře radikálním islamizmem, nebo jinak, to je možné, ale rozhodně to bude za mnohem delší dobu, než jak to zažili naši předkové do prakticky nepaměti. Tohle naše období je už teď delší než kdykoliv před tím a ještě potrvá. Bohu díky.
Jinak s tou svobodou, co máme už dvacet let - je to skoro děsivé si uvědomit, že nikdy ta svoboda netrvala takhle dlouho. Co přijde dál? Dostane ta naše demokracie aspoň těch masarykovských 40 let?
-
- Vévoda
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 28 říj 2009 11:55
- Bydliště: Kladno
- Been thanked: 3 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Teď popisuješ dvě různá období, napiš od kdy dokdy. Mělo to postupně negativní vývoj, jako vždy ze zhůvěřilosti a pýchy. To je to, čeho se obávám teď a tady - z dobrého bydla zhůvěřilost a pýcha. Což ještě nikdy v historii neskončilo dobře.Napo_Leon píše:To skutečně bylo diametrálně odlišné v Čechách a v Uhrách. Uherští stavové si dokázali skutečně vybojovat svou náboženskou toleranci a politickou samostatnost. Habsburký absolutismus a centralismus jste v Uhrách pocítili až za vlády Josefa II., ten se dokonce ani uherským králem korunovat nedal (!). Jaká to urážka pro země svatoštěpánské koruny. V Čechách v době baroka byla otázka vzdělanosti poměrně slušná, i díky jezuitům se stále udržela čeština ve spisovné i ústní formě. Dokonce měla stále zastoupení na zemských sněmech i v úřadech. Avšak postavení poddaných a nekatolíků bylo velmi žalostné. A to nemluvě o tom, že habsburský absolutismus a centralismus okleštil výrazně samostatnost zemí Koruny české.Robert píše:To obdobie bolo dosť odlišné v Uhorsku a u Vás, politicky, sociálne i v oblasti náboženskej tolerancie. Vy Ste zrejme boli na tom lepšie sociálne, v ostatných kategóriách to bolo zrejme horšie.
-
- Rytíř
- Příspěvky: 346
- Registrován: 27 kvě 2010 20:13
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 1 time
- Been thanked: 1 time
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Mluvil jsem o baroku (1648 - 1740) a Josef II. (1780 - 1790) se tam vklíčil jako příklad. Nic víc.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
-
- Vévoda
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 28 říj 2009 11:55
- Bydliště: Kladno
- Been thanked: 3 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Tomu rozumím, ale baroko mělo své různé - dobré a úpadek. Jak pro koho jistě také. Josef II je klasicizmus? Nejsem na to expert.Napo_Leon píše:Mluvil jsem o baroku (1648 - 1740) a Josef II. (1780 - 1790) se tam vklíčil jako příklad. Nic víc.
-
- Rytíř
- Příspěvky: 346
- Registrován: 27 kvě 2010 20:13
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 1 time
- Been thanked: 1 time
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
No, Josef II. byl především panovník osvícenské éry. Umění to bylo rokoko a klasicismus. Ovšem termín "baroko" se dnes pro léta 1648 - 1740 nespojuje už ani tak s konkrétním uměním, ale spíše s pojmem pro celé toto období. Já jsem pod termínem "baroko" myslel hlavně to období než baroko jako takové, takže jestli jste to někdo špatně pochopil, tak se omlouvám. Má chybaslavicekvac píše:Tomu rozumím, ale baroko mělo své různé - dobré a úpadek. Jak pro koho jistě také. Josef II je klasicizmus? Nejsem na to expert.Napo_Leon píše:Mluvil jsem o baroku (1648 - 1740) a Josef II. (1780 - 1790) se tam vklíčil jako příklad. Nic víc.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
- Zany
- Vévoda
- Příspěvky: 1177
- Registrován: 07 říj 2007 19:37
- Bydliště: Praha
- Has thanked: 2 times
- Been thanked: 2 times
Re: ***Pokec***
pro ty, co si nekupují noviny...Zany píše:článek je to zajímavý, hned po něm následuje rozhovor s ČornejemZany píše:zítra v MF Dnes esej o husitech
http://zpravy.idnes.cz/kavarna.aspx?c=A ... avarna_chu
http://www.ulozto.cz/10475629/cornej-zip
http://www.ulozto.cz/10475630/matulik-zip
- Ježek
- Král
- Příspěvky: 4265
- Registrován: 01 lis 2005 19:01
- Bydliště: Železné Hory/Praha
- Has thanked: 174 times
- Been thanked: 43 times
Re: ***Pokec***
Striktně husitský - na linii husité - (encyklopedisté) - obrozenci - chartisté. Srovnat volbu Jiřího z Poděbrad i katolickými pány s volbou V. Havla komunistickými poslanci je nefér vůči katolíkům.Zany píše:článek je to zajímavý, hned po něm následuje rozhovor s ČornejemZany píše:zítra v MF Dnes esej o husitech
http://zpravy.idnes.cz/kavarna.aspx?c=A ... avarna_chu
Konečně by někdo mohl líčit husitství jako na jedné straně pokus a nadšení Čechů o lepší církev a lepší společnost, ale na druhé straně selhání řešení tohoto problému nenásilnými prostředky a fatální roupad pout v české společnosti.
Vylíčit všechny klady jedné strany a klady druhé strany, všechny zápory jedné strany a všechny zápory druhé strany. A vůbec co je klad a co zápor - Autorita je klad nebo zápor? Vzpoura proti autoritám je klad nebo zápor? Pokus o smíření.
Škoda, že se redaktorka neptala víc na historikovo řemeslo a stav vysokého školství (jen poslední otázka), to by mne zajímalo víc než životopis.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
-
- Vévoda
- Příspěvky: 1785
- Registrován: 28 říj 2009 11:55
- Bydliště: Kladno
- Been thanked: 3 times
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Neva, můj přítel F.X.Thuri je v baroku dodnes Poslední barokní skladatel !Napo_Leon píše:No, Josef II. byl především panovník osvícenské éry. Umění to bylo rokoko a klasicismus. Ovšem termín "baroko" se dnes pro léta 1648 - 1740 nespojuje už ani tak s konkrétním uměním, ale spíše s pojmem pro celé toto období. Já jsem pod termínem "baroko" myslel hlavně to období než baroko jako takové, takže jestli jste to někdo špatně pochopil, tak se omlouvám. Má chybaslavicekvac píše:Tomu rozumím, ale baroko mělo své různé - dobré a úpadek. Jak pro koho jistě také. Josef II je klasicizmus? Nejsem na to expert.Napo_Leon píše:Mluvil jsem o baroku (1648 - 1740) a Josef II. (1780 - 1790) se tam vklíčil jako příklad. Nic víc.
Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
Keby som bol Čech, tiež by som za ňu hlasoval, a bol na ňu hrdý (aj po kritike). Ale kedže nie som, dal by som hlas za reformované R-U, alebo inú formu SE únie.Viola píše:Jasně, ale chápu, že v té zdánlivě poklidné atmosféře předválečného RU spoustě lidí, zejm. středních a vyšších vrstev, nic moc nechybělo a naopak na válce, rozpadu RU a následné ztrátě trhů prodělali, a na druhou stranu ty nesporné výhody ČSR neocenili, protože je měli už před válkou. Ale jinak jsi to napsal hezky. Já za sebe hlasuju za 1. republiku.
-
- Podobná témata
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
-
- 1 Odpovědi
- 2322 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od kuba
-
- 14 Odpovědi
- 10481 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Napo_Leon
-
- 2 Odpovědi
- 3253 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Garrett.85
-
- 4 Odpovědi
- 5613 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od marsedl
-
- 1 Odpovědi
- 2973 Zobrazení
-
Poslední příspěvek od Ingolf
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 0 hostů