Templáři

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 5 times

Re: Templáři

Nový příspěvek od Laurentius »

Možná znáte tu příhodu z dob, kdy byli templáři zatčeni a souzeni v Mohuči i jinde. V Mohuči to měl řídit Petr z Aspeltu. Na koncil vtrhlo dvacet rytířů v čele hrabětem Hugem von Wildgraf (Hugo comes Sylvestris vulgo Wildgraff). Ten důrazně protestoval proti procesům s templáři.
Nevím proč je uváděn Hugo někde jako Hugo ze Salmu, templářský preceptor z Grumbachu, s bratrem Fridrichem ze Salmu, porýnským preceptorem. Informacím v předchozí větě moc nevěřím. Myslím, že to není doloženo a možná je to z kronik špatně pochopeno.
A jak se teď dívám na templářského preceptora Friedricha Silvestra, tak bych skoro řekl, že by mohl být z toho hraběcího rodu Wildgrafen (comites silvestres) z Rýnského Hesenska a být bratrem hraběte Huga. O templářích už jsem toho četl hodně, ale toto jsem nikde nečetl.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 5 times

Re: Templáři

Nový příspěvek od Laurentius »

Našel jsem nějaký seznam představitelů templářů v Uhersku na Wiki. Nedokážu posoudit kvalitu a z čeho to vzali. Ta francouzská jména mně moc neříkají. Až na Jakuba z Montrealu a Raimbauda de Caromb z legend o bitvě u Sajó 1241.
Na konci jsou už naše stárá známá jména i od nás. Ten Friedrich von Niegrip je také z Německa. Myslím, že byl komturem některé komturie u Braunsweigu.

Fr. Cuno
Fr. Gauthier
Fr. Jean
Pons de la Croix (1215)
Rembald de Voczon (1241)
Thierry de Nuss (1247)
Raimbaud de Caromb
Jacques de Montreal
Fr. Widekind (1271 -1279)
Gérard de Villers
Frédéric wildgrave de Salm (1289)
Bertram von Esbeke (1296)
Frédéric de Nigrip
Frédéric von Alvensleben (1300)
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše:Našel jsem nějaký seznam představitelů templářů v Uhersku na Wiki. Nedokážu posoudit kvalitu a z čeho to vzali. Ta francouzská jména mně moc neříkají. Až na Jakuba z Montrealu a Raimbauda de Caromb z legend o bitvě u Sajó 1241.
Gérard de Villiers bol neskôr preceptorom Pariža. Je jedným z tých tajuplných templárskych hodnostárov, ktorých nikdy nechytili. U johanitov dodám presný zoznam uhorských hodnostárov ale do topiku o nich. Tam je tých francúzkych mien viac, o čom som hovoril vyššie.
Quercvs
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 23 črc 2011 00:56
Bydliště: Čechy

Re: Templáři

Nový příspěvek od Quercvs »

Simka píše:Templáři byl rytířský řád ve 14.stol,který bojoval a chránil krále ve jménu Ježíše Krista.
V této době vládl král Filip IV.Sličný.Z počátku byl ochráncem a velkým přítelem Templářů,ale postupem času a hlavně vlivu z Vatikánu,začal král měnit názor.Vatikán mu totiž namluvil,že Templáři vlastní ohromný majetek a tudíž tím okrádají krále.Druhým a naprosto absurdním důvodem bylo,že Templáři jsou Antikristi.I přesto,že tento řád,jak už bylo napsáno bojoval za krále ve jménu Ježíše Krista a byl požehnán Vatikánem!!!!!!!!!!!!!!
Jelikož vládce nepatřil k nejbystřejším,Vatikánu nedalo moc práce a času,aby přesvědčil krále,že je potřeba tento řád zničit.
V roce 1307,13.října byl úplně zničen Templ,sídlo Templářů.Téměř všichni byli usmrceni,jen hrstka se zachránila.
Do dnešního dne se věří dvěma teoriím,jak Templářský rod pokračuje.
První teorie tvrdí,že měli opravdu ohromný poklad,který zmizel po útěku Templářů v moři a stále se hledá.Až se najde,bude tam vše o tomto řádu+neskutečné bohatství.
Druhá teorie tvrdí,že existuje tzv.Ježíšova krevní linie.Podle těchto úvah měl Ježíš(temlářského původu) s Máří Magdalénou dítě,možná i víc.Vychovávali je prý tajně a ukrývali před římany.Ježíšova krevní linie je prý už 2000let pečlivě střeženým tajemstvím.Chrání ji všemožné tajné společnosti,které bdí nad jeho potomky a předávají své tajemství vybrané skupině "ILUMINÁTů".Da Vinci,Isaac Newton či Viktor Hugo,většina věhlasných jmen minulého století-o těch všech se předpolkádá,že náleželi k tajnému spojenectví ochránců svaté krevní linie.
Za předpokladu,že měl Ježíš jedno či dvě děti,ty taky měly potomstvo a tak to šlo dál 2000let,tak to do dneška dělá nějakých 70,80 generací.Tudíž se celá planeta hemží Ježíšovými potomky.
Takže kdo ví,patříme také mezi jeho potomky?????!!!!!
Co Vy na to?
Řád tzv. Templářů nebyl ničím shora uvedeným. Byl to bojový mnišský řád. Malou představu o tom, co řád byl si lze učinit při čtení jeho regulí viz.: http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html
Filip král francouzský měl své vlastní důvody proč řád pronásledoval a měl hlavní podíl na jeho likvidaci. A Vatikán v tu dobu hanebně mlčel, neb papež sídlil v Avignonu (jih Francie) a nikoli ve Vatikánu. Kliment V byl prakticky vazalem francouzského krále.
A Ježíš Nazaretský žádné potomky neměl. A má-li tato diskuse být alespoň kapánek seriosní, pak to lze považovat za opodstatněnou skutečnost.
Nicméně, co jest neměnná pravda, skutečnost, faktum, evidence a jak se nalézá je na samostatný příspěvek, který uvedu později.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 348
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od thovtt »

Templáři byl duchovně vojenský řád ,který měl ochranovat poutníky na cestě k Božímu hrobu a nebyl tudíž pouze vojenským.
Quercvs
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 23 črc 2011 00:56
Bydliště: Čechy

Re: Templáři

Nový příspěvek od Quercvs »

Ano, Templáři byli mnišským bojovým řádem, nebyli to jen profesionální vojáci. Avšak ochrana poutníků beze zbraně a bez vojenského drilu není možná. Proto se v řádu kladl hlavní důraz právě na bojeschopnost. Nicméně počet a "bohatství" Templářů, byl menší než např. u řádu sv. Jana Jerusalemského. -Jakákoli válka stojí mnoho peněz, mnoho krve a mnoho životů, přičemž bratři žili v skutečné chudobě a krajní skromnosti. Zel někteří lidé viděli v ekonomické snaze řádu jen obyčejnou hamižnost pro sebe nikoli pro možnost vedení války, kterou nikdo z Evropy již nechtěl dál financovat. Žel další osudy tohoto elitního řádu jsou velice smutné. Tím spíš, když je někdo dnes považuje za nějaké zbohatlé figury fantasy zhovadilých románů. Nebudí to ani útrpný smích...
thovtt
Kníže
Příspěvky: 348
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od thovtt »

Ale vedení templářů mělo velký majetek, a dávalo o tom veřejnosti jasně najevo.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Ale vedení templářů mělo velký majetek, a dávalo o tom veřejnosti jasně najevo.
Nikoliv vedení templářů, ale řád templářů. To platí i dnes. Křížovníci jsou bohatý řád zcela chudých řeholníků. I jejich plat odkudkoliv, je majetkem řádu, ne jejich. Tak to platí prakticky ve všech řádech, pokud jsou kanonického práva. Postavení osob třetích řádů je jiné, to jsou osoby nějak sympatizující, a ty si nechávají svůj majetek dle vlastního uvážení. Ale nebrání jim nic v tom, věnovat jen plně, nebo částečně řádu. Trochu jiné je to v kongregacích, podle toho o jakou jde. Některé mají stejná pravidla pro majetkové poměry členů jako řády, jiné upravené a liberálnější. Některé kongregace mají volnější život uprostřed lidí pro své členy, bez klauzury, a majetek řeší stejně plným odevzdáním řádu, některé mají i majetek nadále u členů a žíjí částečně klauzurně.
Jestliže se ale řekne řád, pak je to vždy tak, že majetek člena je automaticky majetkem řádu.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 348
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od thovtt »

A co obláti,existuje ještě dnes tato instituce v řádech.
Quercvs
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 23 črc 2011 00:56
Bydliště: Čechy

Re: Templáři

Nový příspěvek od Quercvs »

Výcvik, koně a výzbroj jediného rytíře představovaly obrovské náklady. Doprava do zámoří celých armád, stavba hradů a pevností, logistika, válka jako taková... To vše stálo nepředstavitelné množství peněz. Johanité měli více mužů a měli i mnohem větší rozpočet. Kolik bohatství navíc řád Templářů mohl mít? Tolik, aby majetkem mohl okázale dráždit veřejnost? Toť otázka. Kolik? Kdo to ví? Sebevětší majetek a bohatství sloužily jen možnostem vedení války. Nic z toho nebylo určeno pro vlastní potěchu či potřebu. Chudoba byla vším, co kdy rytíř směl mít. Jaká byla praxe představených řádu nevím. A co se kde o tom píše, je jen střípek skutečnosti. Bez možnosti vhledu skrze sedm století, můžeme jenom hádat...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:A co obláti,existuje ještě dnes tato instituce v řádech.
Obláti Panny Marie jsou vpodstatě kongregací. Více se dá najít na internetu. Působí například v Táboře - Klokotech.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od slavicekvac »

20. Řád templářů byl jedním z největších na Vsetínsku
Zdroj: Naše Valašsko
Datum vydání: 22.8.2011
Podtitulek: Muzejní kukátko
Odkaz: http://www.vlp.cz
Číslo: 34
Strana: 3
Autor: Mgr. Pavel Mašláň, dokumentátor Muzeum regionu Valašsko, Vsetín
Rubrika: Zpravodajství
Pořadí: 3
Oblast: Regionální časopisy - Olomoucký a Zlínský kraj
Řád templářů byl jedním z největších a nejmocnějších rytířských řádů ve středověku. Původně byl založen v Jeruzalémě z důvodu ochrany poutníků směřujících do tohoto města, v dalších letech získal řád pozemky i na území Evropy.
Templáři sídlili i v českých zemích, i když oproti Johanitům a Řádu německých rytířů působili na našem území pouze krátkou dobu a rozsah jejich majetků byl ve srovnání s dalšími řády celkem zanedbatelný. V Čechách se templáři usazují poměrně pozdě a to až za panování krále Václava I. v první polovině 13. století. Na Moravě jsou templáři poprvé zmiňovaní v listině rakouského vévody Friedricha II. z roku 1243. Na území Moravy se také nacházejí jediné dvě, alespoň částečné dochované, stavby jednoznačně spojené s templáři, jedná se o komendu v Čejkovicích a hrad Templštejn.
V roce 1297 získal řádový představený pro Čechy, Moravu a Rakousko sídlící v Čejkovicích bratr Ekko od význačného moravského šlechtice Protivy z Doubravice rozsáhlé území v divokých pohraničních horách s centrem ve Vsetíně. Noví majitelé začali organizovat kolonizaci do té doby málo osídleného území novým obyvatelstvem. Za jejich panování získala osada Vsetín status městečka, což znamená, že jeho obyvatelé měli právo pořádat trhy, toto privilegium umožňovalo další hospodářský růst Vsetína. Také zde pravděpodobně postavili hrad Freundsberg. Snaha řádu o hospodářský rozvoj oblasti byla zastavena událostmi v daleké Francii, kde došlo na podzim roku 1307 k inscenovanému soudnímu procesu s templáři. Pod vlivem těchto událostí byl komtur Ekko nucen listinou z 3.března roku 1308 dát městečko Vsetín s okolním územím do emfyteutického (dědičného) nájmu Vokovi z Kravař a to na dobu 31 let. Tím končí působení řádu na území Vsetínska, po zrušení templářů papežem roku 1312 zanikají jejich nároky na zmíněné území, a to zůstává v rukou pánů z Kravař až do první poloviny 15. století. Přes svou krátkou dobu působení se templáři významně zapsali do dějin Vsetínska tím, že díky organizaci kolonizace a hospodářství byl umožněn následný rozvoj oblasti.
(Mgr. Pavel Mašláň, dokumentátor Muzeum regionu Valašsko, Vsetín)
maresch
Rytíř
Příspěvky: 177
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Templáři

Nový příspěvek od maresch »

Quercvs píše:Ano, Templáři byli mnišským bojovým řádem, nebyli to jen profesionální vojáci. Avšak ochrana poutníků beze zbraně a bez vojenského drilu není možná. Proto se v řádu kladl hlavní důraz právě na bojeschopnost. Nicméně počet a "bohatství" Templářů, byl menší než např. u řádu sv. Jana Jerusalemského. -Jakákoli válka stojí mnoho peněz, mnoho krve a mnoho životů, přičemž bratři žili v skutečné chudobě a krajní skromnosti. Zel někteří lidé viděli v ekonomické snaze řádu jen obyčejnou hamižnost pro sebe nikoli pro možnost vedení války, kterou nikdo z Evropy již nechtěl dál financovat. Žel další osudy tohoto elitního řádu jsou velice smutné. Tím spíš, když je někdo dnes považuje za nějaké zbohatlé figury fantasy zhovadilých románů. Nebudí to ani útrpný smích...
a co Ženy v řádu? :think:
maresch
Rytíř
Příspěvky: 177
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Templáři

Nový příspěvek od maresch »

thovtt píše:Ale vedení templářů mělo velký majetek, a dávalo o tom veřejnosti jasně najevo.
aha :P blbost
maresch
Rytíř
Příspěvky: 177
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Templáři

Nový příspěvek od maresch »

Quercvs píše:Výcvik, koně a výzbroj jediného rytíře představovaly obrovské náklady. Doprava do zámoří celých armád, stavba hradů a pevností, logistika, válka jako taková... To vše stálo nepředstavitelné množství peněz. Johanité měli více mužů a měli i mnohem větší rozpočet. Kolik bohatství navíc řád Templářů mohl mít? Tolik, aby majetkem mohl okázale dráždit veřejnost? Toť otázka. Kolik? Kdo to ví? Sebevětší majetek a bohatství sloužily jen možnostem vedení války. Nic z toho nebylo určeno pro vlastní potěchu či potřebu. Chudoba byla vším, co kdy rytíř směl mít. Jaká byla praxe představených řádu nevím. A co se kde o tom píše, je jen střípek skutečnosti. Bez možnosti vhledu skrze sedm století, můžeme jenom hádat...
souhlas, neni co dodat. uplna pravda.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od Robert »

Quercvs píše:Ano, Templáři byli mnišským bojovým řádem, nebyli to jen profesionální vojáci. Avšak ochrana poutníků beze zbraně a bez vojenského drilu není možná. Proto se v řádu kladl hlavní důraz právě na bojeschopnost. Nicméně počet a "bohatství" Templářů, byl menší než např. u řádu sv. Jana Jerusalemského. -Jakákoli válka stojí mnoho peněz, mnoho krve a mnoho životů, přičemž bratři žili v skutečné chudobě a krajní skromnosti.

Mno, tá krajná chudoba platila tak na prvých, zakladajúcich templárov. V čase vrcholu už rádoví rytieri boli oveľa slušnejšie zabezpečení, ako chudobní sekulárni rytieri. Tiež možnosť kariéry bola v ráde oveľa ľahšia. Zeman, zväčša zostal zemanom, v ráde, ak to dotiahol hoci len na komtúra, bol na úrovni miestnych väčších feudálov. A koncom 13, zač 14. storočia bol životný štandart templárov vyšší ako johanitov. Aspoň, tak sa vyjadroval Jacques de Molay keď argumentoval proti plánu zlúčenia oboch rádov.

K tým ženám u templárov - bolo ich pomerne málo, je pár známych mien z Anglicka, Burgundska a pravdepodobne boli ženské templárske konventy v Španielsku. V tom poslednom prípade sa nevie, či išlo o úplné konventy s cieľom priblížiť rád ostatným (zväčša špitálskym) rádom, alebo to boli iba sestry pre pomocné práce, niečo ako služobný personál.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4104
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 104 times
Been thanked: 22 times

Re: Templáři

Nový příspěvek od Ježek »

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kalend ... i-bankeri/

V podstatě nic nového, kromě napravování mýtů v TV, profesora Jana a obrázků u nichž mi uniklo, odkud jsou.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Ithron von Kremsier
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 črc 2013 18:57

Re: Templáři

Nový příspěvek od Ithron von Kremsier »

Robert píše:K tým ženám u templárov - bolo ich pomerne málo, je pár známych mien z Anglicka, Burgundska a pravdepodobne boli ženské templárske konventy v Španielsku. V tom poslednom prípade sa nevie, či išlo o úplné konventy s cieľom priblížiť rád ostatným (zväčša špitálskym) rádom, alebo to boli iba sestry pre pomocné práce, niečo ako služobný personál.
Templářský řád nikdy žádné ženské konventy neměl, vždy to byl čistě mužský řád, řád který samozřejmě měl mnoho přiznivců u zbožných mužů i žen, nicméně vstupovat do řádu směli jenom muži, ženy mohly řád nanejvýše podporovat finančně, ale nikdy nesměly být jeho součástí.
Něco jiného jsou ovšem nevolnice pracující pro řád, ty řád dostal s půdou od donátorů, nicméně tyto ženy byly součástí půdy řádem vlastněné, nikoli členkami řádu.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 5 times

Re: Templáři

Nový příspěvek od Laurentius »

Včera jsem sledoval v TV pořad Historie CS o templářích, kde byl hostem i Libor Jan. Odhalil i možnou totožnost komtura Ekka. Doslova uvedl, že může pocházet z německého rodu hrabat z Werdenberga. A také, že to bude potřeba ještě podrobit výzkumu.

Rod z Werdenberga (větev hrabat z Montfortu původem z dnešního pomezí Švýcarska a Rakouska - neplést s francouzským rodem z Montfortu) používal podle všeho erb praporu, ale nevím přesně od jaké doby. Viděl jsem i čtvrcený erb s praporem a "schody" (tak budu nazývat něco podobného, co máme na pečetích Ekka).

Tento znak je vidět na wikipedii u hrabství Heiligenberg, které v roce 1277 získal rod hrabat z Werdenberga:
http://de.wikipedia.org/wiki/Grafschaft_Heiligenberg

Nemám potřebné znalosti, ale teoreticky mě napadá, že mohl být Ekko i z původního rodu hrabat z Heiligenbergu před prodejem panství rodu z Werdenberga.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Templáři

Nový příspěvek od slavicekvac »

Včera na Nova Cinema byl film Ern. Slušná romantika o švédském templáři Erne Magnussonovi. Řekl bych, že romantika neškodila historickému kabátu filmu. Jak zasazení do skutečné historie, tak reálií oblečení, zbroje a boje. Asi ta poznámka patří také do pokecu o filmu.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů