Páni z Neubergu

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Páni z Neubergu šlechtický rytířský rod, sídlící na hradu Neuberg u Aše. Tento široce rozvětvený rod zde sídlil nejméně již před
11. stoletím, kdy zde zdědil obrovská území a majetky jako jeden ze Šwábských Neiperků. Později byl znám jako Neuberg.
Jeden z Neubergů založil i město Aš,když na Mikulášském vrchu postavil malý hrádek.Dnes je na tom místě ašské muzeum.
Mimo hradu Neuberg Vlastnili i hrady a území ve Vogtlandu (příhraniční část Saska) a v Bavorsku. Dále synové pánů na Neubergu si v této oblasti stavěli svoje vlastní sídla, takže více místních hradů a hrádků. Tím měli lepší možnost hospodařit s obrovskými územími, která jim byla udělena jako říšská léna od římských císařů, která měli za povinnost zkultivovávat pro možnost obývání. Jejich pozice zde na říšsko-českém pomezí, o které byly vedeny stále šarvátky, byla velmi těžká. V raném středověku byli účastníci křížového tažení do Jeruzaléma. Na přilbici jejich starého erbu pánů na Neubergu, je tato jejich účast vyznačena.

Prameny : kroniky místních kronikářů, kterých je několik, jsou psány ve Šwabachu.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Prosím, zda někdo náhodou neví,kde bych našla tyto kroniky,které někam zmizely:

- J.Kluzinger - " Geschichte der edlen von Neiperg"

- Johan Tittman - Geschichte der Stadt Neuberg"
Děkuji za případnou zprávu. Rašk.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od elizabeth »

Rašiva píše:Prosím, zda někdo náhodou neví,kde bych našla tyto kroniky,které někam zmizely:

- J.Kluzinger - " Geschichte der edlen von Neiperg"

- Johan Tittman - Geschichte der Stadt Neuberg"
Děkuji za případnou zprávu. Rašk.
Toto se mi na netu zobrazuje v Google Books jako bez náhledu: Karl Klunzinger: Die Edlen von Neipperg und ihre Wohnsitze Neipperg und Schwaigern

Takže asi nějaká knihovna, zkusím zjistit, kde.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Moc Vám děkuji za ochotu pomoci. Rašk
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od elizabeth »

irašk píše:Moc Vám děkuji za ochotu pomoci. Rašk
No, jenže jsem dál nic nenašla, něco je ještě tady: http://opac.regesta-imperii.de/lang_de/ ... er%2C+Karl ale stále žádné náhledy. Ale ještě neztrácejme naději!
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Přeji hezký večer,

moc Vám děkuji za pomoc. Možná, že by to mohlo být v zámecké knihovně zámku ve Schweigernu v Baden Wuertenbergu. Doposud tam žije šwábská větev Neipergů, a také knížat Montenuovo.Montenuovo jsou potomci Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské (dcery Marie Terezie) a hraběte Neiperga,kteří dali svým 3 dětem titul knížata Montenuovo (to je italsky Nová hora=
Neuberg). Ale nevím jak se tam dostat, je to soukromá knihovna. Moje možnosti jsou omezené. Oni se ke zchudlé české větvi
také moc nehlásí.Osobně jsem tam zatím nebyla, ale ráda bych to udělala. Mám to zatím před sebou.
Hledala jsem i v Sudetoněmeckém archivu Mnichov,ale ani tam nevědí. Paní knihovnice z kláštera v Teplé mě
po telefonu říkala, že toho Kluzingera viděla někde na internetu na prodej. To je dost divné. Kupní cena by byla asi dost vysoká. Potřebovala bych do nich jen nahlédnou, ideální by bylo si je moci okopírovat. Slyšela jsem od důvěryhodné osoby, že v muzeu v Chebu se dříve stratily nějaké staré archiválie.Jenom doufám, že tyto kroniky k nim nepatří. Také nevím stoprocentně
zda je to pravda, ale té osobě věřím.
S přátelským pozdravem Ivana Rašková
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Ještě chci dodat - o ztrátě archiválií z Chebu jsem slyšela i v televizi.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Perchta z Rožmberka

Nový příspěvek od Laurentius »

To zase bude muset moderátor přesouvat do Neubergů.

Nevím jestli se dá mluvit ve druhé polovině 14. století o chebské ministerialitě. Ta už od Jana Lucemburského upadala. Setkal jsem se s termínem - šlechta s ministeriálními kořeny. Ale ano, tento rod je řazen k chebským ministeriálním rodům. Je dáván do souvislosti ještě s rodem z Hazlova, Raitenbachu a Schönbergu. Všichni používali stejný erb.

Domnívám se, že je to tento erb (zatím jsem to neprověřoval). Obrázek ze Siebmachera:

http://de.academic.ru/pictures/dewiki/8 ... enbach.jpg
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Perchta z Rožmberka

Nový příspěvek od ivana rašková »

Odpověď Thovtt :

František Kubů je ve své "Štaufské ministerialitě na Chebsku" jen okrajově řadí mezi ministeriály. Ale jejich přítomnost na Ašsku není plně objasněna, asi se tím nikdo do hloubky nezabýval.Dle některých pramenů zde byli již za Ludvíka Pobožného
kolem r. 840. Oficielní zmínky jsou až z r.1278. Zda jsou šlechtického původu z okolí císařů, kteří se na Ašskku později přidali k ministeriálům, nebo jen císařští ministeriálové, není nikde zcela objasněno.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Perchta z Rožmberka

Nový příspěvek od ivana rašková »

Odpověď Laurentius :
Omlouvám se, že se to stočilo na Neubergy, ale ještě Vám k Vašemu dotazu chci odpovědět co jsem při svých studiích
ašských kronik zjistila.
Majitel hradu Neuberg - Konrád z Neuberga zemřel r.1395, měl jen dceru Hedwigu. Proto hrad zdědil von Zedtwidtz, její manžel jako jitřní věno.
Kolem roku 1379 zde však ještě Neubergové byli. Mimo hlavní větve na Neubergu zde bylo více větví synů Neubergů, neboť většinou nezůstávali na otcovském hradu, ale stavěli si v oblasti vlastní sídla.
K tomu erbu : štít je shodný, ale páni na hradu Neuberg měli erb s jinou helmou a klenotem. Viz. Muzeum Aš (kde je ale upraveno hledí přilby), a viz : http://matejovic.webzdarma.cz/dokumenta ... toufar.htm - str.6.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Perchta z Rožmberka

Nový příspěvek od ivana rašková »

Ještě chci k tomu dodat. V kronikách je uvedeno,že poté co byli spolu s ministerialitou z Ašska vypuzeni, nevěděla ani
rytířská společnost kam odešli. Jen vím, že někteří do Německa a někteří do našeho vnitrozemí. Rodovou pokrevní příslušnost
již může určit jenom genetická genealogie. Snad se jí konečně dočkáme.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Perchta z Rožmberka

Nový příspěvek od ivana rašková »

Omlouvám se, ten erb je na str.7. Ale strana 6 je také zajímavá - viz.opis listiny Jana Lucemburského. Je v RBM r.1331 národní archiv.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Ještě chci doplnit k tomu erbu, - také je erb jedné větve na hradu Seeberg u Frant.Lázní - zde ještě kolem r.1580 jedna
větev, ale ze Schonbergu u Elstru vlastnila po 100 let tento hrad. - Erb má opět stejný štít, ale ozdoby kolem jiné platné pro tuto větev. - Viz. stránky hradu Seeberg.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Ještě jedna oprava k předešlému komentáři. Omlouvám se. Nikoliv ze Schonbergu, ale ze S ch o n f e l d u u Elstru. Ale Schonberg, který je také nedaleko od Elstru patřil také jedné větvi rodu, později ho prodali. Nejsem si ale jistá zda
hrad Schonberg stál na místě dnešníhno zámku v Schonbergu. Myslím, že spíše stál na hoře Kappelenberg nad Schonbergem, kde jsou pozůstatky starého hradiště. Ale to je jenom moje intuice. Není mě jasné kde původní hrad Neubergů Schonberg stál. Taky bych to moc ráda věděla.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Dobrý večer,
krásné jsou i lázně Bad Elster, blízko hranice.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Dobrý den,
musím se Vám přiznat, že jsem bez vyznání, i když dcera je pokřtěná. Ale já jsem názoru, že nejdůležitější je
víra v nás.Moc děkuji za doporučení toho místa u Skalné. Určitě, až pojedu do Aše tak se tam podívám. Každý
rok musím alespoň jednou navštívit Neuberg. Vždy tam, nebo v okolí (např.Frant.lázně), zažiju něco, co již je
myslím mezi nebem a zemí. Jsou to úžasné zážitky, a jsem vděčná, že je o ně můj život obohacen.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Nový historický poznatek o rytířích z Neubergu :
V 11.-12. století jeden ze šwábských rytířů z Neippergu (původně Neubergu), zdědil na Ašsku velká území ,kde si postavil
svůj hrad Neuberg.
Nyní objasnění odkud pocházelo toto dědictví :
V r.2006 bylo v Čecháh setkání doložených potomků Přemyslovců, za účasti nejvýznačnějších českých šlechtických rodů,všichni potomci.
Byl na něm i hrabě Josef Hubert von Neipperg,ze šwábského hradu Neipperg (původně Neuberg), se svojí ženou prinzeznou z Hohenlohe.
Oba dva jsou přímí potomci Bořivoje a Ludmily, což mají zdokumentované. Josef Hubert po 35.linii, ona asi po 38.
Jelikož ašští rytíři z Neubergu původně jsou jedna jejich větev, je nyní z 99.9% osvětleno,po kom svá velká území v 11.-12. stol.na Ašsku zdědili.
Doménou Přemyslovců na Chebsku bylo hradiště, které se nacházelo na místě pozdějšího chebského hradu. (Viz.dějiny Chebu). A to právě v období
Bořivoje a Ludmily. Takže závěr je ten, že i ašští rytíři z Neubergu byli z 99,9% jejich potomci, tzn.Přemyslovci, po kterých zde tato obrovská území
zdědili. Tím je objasněno proč se zde ocitli ze Šwábska. Je paradox, že spolu s chebskou ministerialitou byli ze svého historického území v 15.stol.
vytlačeni. Tato jejich šlechtická příslušnost k Přemyslovcům také osvětluje mimořádný vztah Jana Lucemburského k nim.
ivana rašková
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 01 led 2011 00:28

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od ivana rašková »

Ještě k doplnění, s největší pravděpodobností zde byl v tomto rodě vedle Elišky Přemyslovny i muž v té době Přemyslovec. Možná je i úvaha, že jeden z hlavním
představitelů města Chebu, se kterým byli Neubergové vždy ve velkých sporech,
se horlivě účastnil výpravy Ellišky do Paříže uskutečnit sňatkovou politiku s Lucemburky. Zajímavý je pozdější vývoj postojů Jana Lucemburskéhjo, který Eišku
zavrhnul, a Neubergy ochraňoval. Nabízí se otázka, zda to nemá nějakou souvislost,
neboť jak je známo Jan Lucemburský byl mimořádně čestný rytíř.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od Zany »

ivana rašková píše:Doménou Přemyslovců na Chebsku bylo hradiště, které se nacházelo na místě pozdějšího chebského hradu. (Viz.dějiny Chebu). A to právě v období
Bořivoje a Ludmily.
V době Bořivoje a Ludmily byli Přemyslovci rádi, že ovládali pražskou kotlinu, Chebsko pro ně bylo zcela mimo oblast jejich zájmu někde daleko daleko v říši.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Neubergu

Nový příspěvek od Ježek »

Nehledě na to, že Přemyslovci ani v době, kdy vládli Chebsku, tam příliš osobních majetků nevlastnili a většina stávajících šlechtických rodů je s Přemyslovci přes desítky kolen, levobočky levobočků, jiné evropské dynastie i šlechtické rody příbuzná (stejně jako třeba G.W. Bush).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 5 hostů