slavicekvac píše:Zany píše:To by možná mohlo stát za úvahu nebýt jednoho závažného rozporu - Václavova roztržka s Jenštejnem vypukla už na počátku 80tých let 14. století, zatímco jeho druhý sňatek s královnou Žofií se odehrál až roku 1389, tedy v době, kdy byl s arcibiskupem už pár let na kordy. Dále pak Jan nebyl příslušný ke sv. Vítu, právě naopak byl kanovníkem "konkurenční" vyšehradské kapituly, takže ani z tohoto titulu nemohl být královniným zpovědníkem.
Mám pravdu, bral jsem to velmi povrchně a nesprávně. Přesto tradice o jeho zpovědní úloze existuje.
Na druhou stranu je známo, že při dokončení stavební etapy Svatovítské etapy, pořádal Jenštejn slavnostní hostiny, které se král nezůčastnil, kdežto jeho manželka, se roku 1385 zůčastnila...
Král se takové slavnostní hostiny pořádané Jenštejnem zůčastnil až 1392 a to z politických důvodů.
Proto nikdo nemůže jednoznačně potvrdit, izolaci nebo domácí vězení královen.
Pokud se týká potvrzení kladrubského opata, tak je jednoznačné, že všichni zůčastnění (včteně Nepomuka) moc dobře věděli, do čeho jdou, vzhledem k naprosto nestandardním okolnostem schválení nového opata.I opat si raději ještě před svým zvolením, zajistil rovnou dva pobočníky, kteří by místo něj! museli skládat přísahu v Praze.
Zda to věděl král, není jisté, ale do sporu zainteresoval největší nepřátele Jenštejna, včetně markrabího Prokopa a Jana Čůcha ze Zásady, který Jenštejovi na králův příkaz plenil statky-ihned po zbavení titulu kancléře.
Nasazení takových těžkých kalibrů bylo jen dobře, neb nejen král, se potřeboval zbavit toho fanatického šílence a zvolením Olena si Jenštejn zvolil cestu totální politické likvidace.
Smrt Nepomuka, nemusel být úmysl cílené vraždy ze msty.Již Vlček se jasně vyjádřil, že tělesná konstrukce Nepomuka byla velmi slabá.Doslova píše, že se musel pro jistotu podívat na pánev, neboť Nepomukova zženštělá tenkostěnná lebka byla chatrné konstrukce...Takže to nemusela být vražda, jen to právem rozhněvaný král přehnal.
Bez piva to není ono.