thovtt píše:Bylo vydáno několi knih smolných,ze kterých je možné tuto statistiku udělat.Např.Kutné Hory,Pardubic a jiné.
To je fajn, ale nevim jestli budu mit k takovymto textum z Anglie pristup. Nemas nejaky, aspon mlhavy, nazor na vec? Co treba ta Kutna Hora a Pardubice - existovala v nekterem z techto dvou stredovekych mest nejaka obdobi, ve kterych se stinalo jak mecem, tak sekerou?
Jako laik bych se sam priklanel k nazoru, ze steti sekerou je relativne starsi a mene pokrocilou technikou nez steti popravcim mecem. Specializovany popravci mec (masivni, se zakulacenym zakoncenim, s otvory v zakonceni pro vlozeni zatezi, a s rukojeti vhodne uzpusobenou k obourucnemu uchopeni) se poprve objevil nekdy v polovine XV. stoleti, a horizontalni dekolace timto nastrojem se musela rychle prosadit jako daleko preciznejsi a jistejsi alternativa sekery a spalku. Pokud se nekde i po vynalezu specializovaneho popravciho mece udrzela sekera, myslel bych si, ze duvody tohoto konzervativismu vubec nesouvisely se zajmem stit odsouzeneho na prvni pokus.
(Mimochodem, ted si vlastne vybavuji, ze treba pri rane novoveke Staromestske exekuci AD 1621 Mydlar mec a sekeru kombinoval. Slik byl stat sekerou, jelikoz mu byla pred stetim hlavy useknuta prava ruka, a tak se zrejme jevilo neprakticke, aby se, po teto jiste znacne bolestive a krvave separaci udu, tento prominentni odsouzeny jeste zadal o spolupraci pri optimalnim polohovani a spravnem drzeni sije ve stabilnim pokleku, bez kterezto pripravne procedury se bezpecna dekolace horizontalnim svihem mece naprosto neobejde. Prevazna vetsina z dvaceti sedmi popravenych vsak, jak znamo, zemrela mistrovsky vedenym, jedinym svihem Mydlarova mece.)