Monarchie ve 20. a 21. století

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Georg
Pán
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše:
Protože se domnívám, kdyby byl čistý kapitalism, bez omezení státem (stát ho daněmi, ekologickými, památkovými a jinými omezuje), společnost by byla zaměřena jen na zisk - kultura a opravdová vzdělanost by bez podpory státu, který na to má prostředky, zanikla. Nevím nakolik by úlohu státu v týhle otázce mohly nahradit různá společenstva lidí.
Národní divadlo by se nepostavilo,nebýt monarchy a monarchie,Průmyslníků.Ta slavná sbírka byla jen vlastenecká třešnička na dortu.V druhé polovině bylo 19.stol.bylo napsaným pravidlem,že se průmyslník staral o talentované školáky z řad chudých..Kdo zakládal školy a staral se o vzdělanost poddaných?
Dnes jsem viděl plakát,asi z dílny ksčsd.Dva pánové v lux.oblecích a heslo Vy umíte pracovat,my vydělávat.
Co to je za pitomost?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
animus

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od animus »

pro viola: ale no tak, milá fialko. myslím, že nemáš zapotřebí reagovat na původně moji větu, kterou jsem takhle, jak jsi ji upravila nenapsal a ty reaguješ jen na to, co jsi pozměnila. Tedy sama na sebe.Jistě to nebyl zlý úmysl, snad jen pouhá zbrklost a nepozornost při čtení. Abys nemusela hledat, ta věta zněla takto.: Čechy přes veškeré nářky a neobjektivní hanopisy K.H.Borovského v Habsburské monarchii vzkvétaly nebývalou měrou, byl zde vybudován nejmodernější průmysl a nejhustší železniční i silniční síť v Evropě, nebývale se rozvíjelo vzdělání obyvatelstva, české lázeňství se stalo světově vyhlášeným, podobně jako české umění, věda i kultura.
Co se svobod týče, osobní svoboda je velmi iluzorní a po r. 1918 jsme se o jejím naprostém pošlapávání mohli mnohokráte přesvědčit, jazyková svoboda spočívá ve skutečnosti ve schopnosti se domluvit alespoň 6 důležitými jazyky a ne v prosazování jednoho jazyka jako jediného, kterým jsme ochotni mluvit, protože jiný prostě neovládáme. Co se rovnosti týče, nebudeš se na mne doufám zlobit, když zůstanu u svého přesvědčení, které ti samozřejmě nevnucuji, že řeči o rovných právech jsou buď pokrytectvím anebo nekompetentním blouzněním. To že se kdokoli kdekoli narodí samo o sobě mu žádná práva nedává. Taková práva mu buď z nějakého důvodu přiznají jiní a je to jen na nich, anebo si je musí zasloužit. Tak to prostě podle mého přesvědčení je. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš to odmítat, ale to je asi tak všechno. Skutečnost je jaká je a s tím nic nenaděláš. I když tvoje nadšení chápu, žel je sdílet nemohu. Moudrý člověk se může vcítit a chápat člověka prostého a chudého duchem, může se vžít do jeho pocitů, prožitků a vnímání, může s ním i trpět. Opačně to jaksi možné není, protože moudrost prvního je pro toho druhého velkou neznámou. I v tom tkví nerovnost. Ale to ty přeci dobře víš.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4250
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 152 times
Been thanked: 41 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Ježek »

animus píše: Moudrý člověk se může vcítit a chápat člověka prostého a chudého duchem, může se vžít do jeho pocitů, prožitků a vnímání, může s ním i trpět. Opačně to jaksi možné není, protože moudrost prvního je pro toho druhého velkou neznámou. I v tom tkví nerovnost. Ale to ty přeci dobře víš.
Šlechtic se může narodit úplným hlupákem (a vzhledem k sňatkům mezi příbuznými ...) a nebude nikdy roven nejmoudřejšímu člověku v té zemi, ovšem poddanému. Neroven mu bude ne díky svým schopnostem, ale díky nerovnosti zavedené monarchistickou společností. Ukazovat jako chybu republikánského zřízení, že existují rovní a rovnější a přehlížet mnohem větší nerovnosti u monarchie mi spíš přijde "hloupé duchem".
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Pán
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše: Šlechtic se může narodit úplným hlupákem (a vzhledem k sňatkům mezi příbuznými ...) a nebude nikdy roven nejmoudřejšímu člověku v té zemi, ovšem poddanému. Neroven mu bude ne díky svým schopnostem, ale díky nerovnosti zavedené monarchistickou společností. Ukazovat jako chybu republikánského zřízení, že existují rovní a rovnější a přehlížet mnohem větší nerovnosti u monarchie mi spíš přijde "hloupé duchem".
Máš samozrejme pravdu, ale v šľachtických rodoch si vždy viac uvedomovali potrebu vzdelania a ovládania jazykov. Väčšinou k tomu mali aj prostriedky. Bolo by dobré si to uvedomiť. Pre človeka narodeného v nižších pomeroch bola možnosť získať vzdelanie obmedzená, ale ako sa blížime k súčastnosti, tieto obmedzenia postupne opadávajú. Je fakt, že môj profesor histórie na gymnáziu hovorieval, že, keby nie I.ČSR, neštudoval by.(Hovorieval aj, že na 1-ku vie históriu Boh, na 2-ku možno on, a na 3 a viac my, študenti.... :D )
Po vzniku komunistických režimov v SE sa veľká časť potomkov šľachty uchýlila na západ. Myslím, že iba menšia časť z nich mala to šťastie, že mala majetky aj tam. Väčšinou museli začínať od začiatku, a z honosného mena sa najesť nedá. Väčšina sa však ukázala ako v dobrom svetle - ako schopný a šikovní ľudia, zväčša v prostredí západnej inteligencie.
Aby som to zhrnul. Ľudia sú rovní - a ich schopnosti rozhodne nezávia od toho, v akej rodine uzrú svetlo sveta. Ich vzdelanie a výchova už rozdielna väčšinou je. Tiež je pôvod irevelantný k postojom k revolúciám, demokracii či trendom.
Zoberme si známych rockerov: Michael Rutheford gitarista Genesis, lord, Chris de Burgh,pôvodne -folk rockový spevák z Írska (potomok normanských rytierov de Burgh, jeho otec bol diplomatom), Michael des Barrés rocker a herec ( meno des Barrés je veľmi exponované v období kruciád) a veľa hudobníkov z prelomu 60/70s rocku s menej zvučnými menami ale podobným pôvodom (J.Page,P.Gabriel, T.Banks,Pink Floyd, kapelky Canterburskej scény). Títo ale hrali spolu s ľuďmi, ktorí nič podobné, ako nejaký hogo-fogo pôvod nemali : John Bonham,Deep Purple- všetci, Black Sabbath-všetci, a skoro celá nasledujúca generácia rockerov z konca 70s a 80s.
Ďalšou vecou je,porekadlo "vrana k vrane". Proste ľudia sú radi v spoločnosti spriaznených duší. To je opäť vec, ktorá vždy búrala všetky kastovné, národnostné, či iné bariéry. Najlepším kamarátom grófa môže byť - jeho kočiš. ( Stalo sa mi ešte doma, že ma vyhľadal jeden pán, a chcel vedieť, kde by mohol nájsť stopy po armálese jeho predkov. Koncom 19.st bol jeho prastarý otec kočišom miestneho grófa, a ten mu "vybavil" zemianstvo....)
Na záver- republikánska demokracia má krajšie ideologické základy ale je z konštitučnou monarchiou vo všetkom porovnateľná. To, že sa monarchie zdajú byť "lepšie" oproti našim "novým" demokraciám je možno práve v tom, že sú to staršie a už zaužité demokracie, kým v našich podmienkach si veľa vecí iba..hm... "hľadá svoje miesto". (Je dosť otazné, či si ho nájde... :think: )
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2722
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 8 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Viola »

Robert píše:Aby som to zhrnul. Ľudia sú rovní - a ich schopnosti rozhodne nezávia od toho, v akej rodine uzrú svetlo sveta. Ich vzdelanie a výchova už rozdielna väčšinou je. Tiež je pôvod irevelantný k postojom k revolúciám, demokracii či trendom.
To je samozřejmě pravda, nicméně nevztahovala bych to a priori na šlechtické a nešlechtické rodiny, ale na rodiny, kde se vzdělání považuje za důležité, a na rodiny, kde je hlavním zájmem, aby fracci rychle vypadli z domu a nezatěžovali rodinný rozpočet. Druhý typ rodiny zřejmě budeme hledat v třídách, které samy příliš vzdělání nemají, nicméně IMHO ani to nesouvisí přímo s inteligencí, ale s postojem ke vzdělání obecně.
Uživatelský avatar
Robert
Pán
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Robert »

Viola píše: To je samozřejmě pravda, nicméně nevztahovala bych to a priori na šlechtické a nešlechtické rodiny, ale na rodiny, kde se vzdělání považuje za důležité, a na rodiny, kde je hlavním zájmem, aby fracci rychle vypadli z domu a nezatěžovali rodinný rozpočet. Druhý typ rodiny zřejmě budeme hledat v třídách, které samy příliš vzdělání nemají, nicméně IMHO ani to nesouvisí přímo s inteligencí, ale s postojem ke vzdělání obecně.
Možno som sa nevyjadril celkom presne, ani ja som to nemyslel apriori na šľachtické a nešľachtické rodiny. V tejto súvislosti je zaujímavé sledovať vývoj v UK (monarchia), kde sa väčšina "domorodcov" uspokojí s college (gymplom) a potom si dorobí nejaké kurzy. Robia potom dobre platených úradníkov a podobnú "zmysluplnú" robotu, kým klasické povolania inteligencie, ako lekár,inžinier,vedec s radosťou prepúšťajú cudzincom pod heslom "načo študovať keď sa dá aj bez toho ?" Internacionálna atmosféra Londýna nie je len o "kebabe" a "fast foode" ale sa tiahne komplet celou spoločenskou štruktúrou mesta (a pomaly aj krajiny ako celku).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4250
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 152 times
Been thanked: 41 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Ježek »

Robert píše:V tejto súvislosti je zaujímavé sledovať vývoj v UK (monarchia), kde sa väčšina "domorodcov" uspokojí s college (gymplom) a potom si dorobí nejaké kurzy. Robia potom dobre platených úradníkov a podobnú "zmysluplnú" robotu, kým klasické povolania inteligencie, ako lekár,inžinier,vedec s radosťou prepúšťajú cudzincom pod heslom "načo študovať keď sa dá aj bez toho ?
Na to nemá vliv monarchie/demokracie, stejně jako u nás (mojím zdáním) je nyní venkov v krisi.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Michal
Pán
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Michal »

Viola píše: To je samozřejmě pravda, nicméně nevztahovala bych to a priori na šlechtické a nešlechtické rodiny, ale na rodiny, kde se vzdělání považuje za důležité, a na rodiny, kde je hlavním zájmem, aby fracci rychle vypadli z domu a nezatěžovali rodinný rozpočet. Druhý typ rodiny zřejmě budeme hledat v třídách, které samy příliš vzdělání nemají, nicméně IMHO ani to nesouvisí přímo s inteligencí, ale s postojem ke vzdělání obecně.
Jaké třídy máš na mysli? Protože vzděláním to rozhodně není, že? Alebrž výchovou.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2722
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 8 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše: Jaké třídy máš na mysli? Protože vzděláním to rozhodně není, že? Alebrž výchovou.
To nepochybně, nicméně člověk, který sám má vysokou školu, zřejmě spíše umožní studium VŠ svému dítěti než člověk, který má jenom základku.
Michal
Pán
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Michal »

animus píše: Co se rovnosti týče, nebudeš se na mne doufám zlobit, když zůstanu u svého přesvědčení, které ti samozřejmě nevnucuji, že řeči o rovných právech jsou buď pokrytectvím anebo nekompetentním blouzněním.
Ale vnucuješ.
animus píše: To že se kdokoli kdekoli narodí samo o sobě mu žádná práva nedává. Taková práva mu buď z nějakého důvodu přiznají jiní a je to jen na nich, anebo si je musí zasloužit. Tak to prostě podle mého přesvědčení je. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš to odmítat, ale to je asi tak všechno.
Tyhle pitomosti můžeš plácat taky jen proto, že Ti někdo práva neupírá, ne že nedává. :roll:
animus píše:Skutečnost je jaká je a s tím nic nenaděláš. I když tvoje nadšení chápu, žel je sdílet nemohu.
Krásný příklad vnucování. Kde bereš tu jistotu, že to co tady tvrdíš a zároveň si to vyvracíš je skutečnost? :lol:
animus píše:Moudrý člověk se může vcítit a chápat člověka prostého a chudého duchem, může se vžít do jeho pocitů, prožitků a vnímání, může s ním i trpět. Opačně to jaksi možné není, protože moudrost prvního je pro toho druhého velkou neznámou. I v tom tkví nerovnost. Ale to ty přeci dobře víš.
Kampak se tak asi zařadíš Ty? :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Michal
Pán
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Michal »

Viola píše:
Michal píše: Jaké třídy máš na mysli? Protože vzděláním to rozhodně není, že? Alebrž výchovou.
To nepochybně, nicméně člověk, který sám má vysokou školu, zřejmě spíše umožní studium VŠ svému dítěti než člověk, který má jenom základku.
No to bych netvrdil tak jistě, znám hodně lidí, kteří si utrhují od úst, aby děti mohly studovat. A je to tak už po staletí.
Vzdělání není patent ani předpoklad k moudrosti, právě naopak, bývá často velkou brzdou. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2722
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 26 times
Been thanked: 8 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Viola »

animus píše:
To že se kdokoli kdekoli narodí samo o sobě mu žádná práva nedává. Taková práva mu buď z nějakého důvodu přiznají jiní a je to jen na nich, anebo si je musí zasloužit. Tak to prostě podle mého přesvědčení je.
Slyšel jsi někdy o přirozeném právu?
Uživatelský avatar
Robert
Pán
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše: Na to nemá vliv monarchie/demokracie, stejně jako u nás (mojím zdáním) je nyní venkov v krisi.
Ja by som to skôr videl sťahovaním sa vzdelaných, ale doma málo zaplatených ľudí "na západ", kde dokážu zarobiť viac. Vyspelé krajiny, v resp. ich bežný občan, je tak rozmaznaný, že je rád, že to nemusí robiť sám. :doh: . A dnešná forma ich školstva stojí tiež za..... Ale máš pravdu, trocha "jsem se nechal unést" a zabŕdol kus mimo témy. Mea Culpa. :shhh:
Uživatelský avatar
Robert
Pán
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Robert »

Neviem, či toto patrí sem, ale vzhľadom na to, že tu bola diskusia o hm..."pôvode a vzdelaní" prikladám tento článoček. Stredné vrstvy v R-U monarchii naozaj dôsledne dbali na dobré školy svojich ratolestí,čo malo potom výsledky.
http://www.aktuality.sk/clanok/144450/k ... -nobelovku
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od duli »

Netvrdím, že sem toto úplně patří, ale ...
http://www.novinky.cz/domaci/178456-ces ... nskem.html
Jen malá poznámka : Základem velkého majetku na Moravě byl majetek pánů z Boskovic, jejichž dvě dcery si vzaly bratry Liechtensteiny. Jeden zemřel bezdětný a tak veškerý majetek přešel na bratrovy potomky.
Vaduz získal Jan Adam Andreas - potomek jednoho z nich a po něm (byl bezdětný) další potomci další větve.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Michal
Pán
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Michal »

duli píše:Netvrdím, že sem toto úplně patří, ale ...
http://www.novinky.cz/domaci/178456-ces ... nskem.html
Jen malá poznámka : Základem velkého majetku na Moravě byl majetek pánů z Boskovic, jejichž dvě dcery si vzaly bratry Liechtensteiny. Jeden zemřel bezdětný a tak veškerý majetek přešel na bratrovy potomky.
Vaduz získal Jan Adam Andreas - potomek jednoho z nich a po něm (byl bezdětný) další potomci další větve.
Teď už jen, aby Lichtenštejnsko zablokovalo tajná konta a zveřejnilo jejich majitele z řad našich lobbistů a politiků. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od duli »

Konec Osmanů - aneb poslední Osman
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... osman.html
Vdova po Ertugrulovi Osmanovi, Zeynep, je příbuzná posledního afghánského krále.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od duli »

Česká šlechtična v brazilské královské rodině :
aneb česká babička http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Ped ... s-Braganza
http://www.ibem.org/artigos/acrobat/artigo_67.pdf
Naposledy upravil(a) duli dne 27 zář 2009 21:51, celkem upraveno 2 x.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od duli »

Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Michal
Pán
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Monarchie ve 20. a 21. století

Nový příspěvek od Michal »

"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů