Tekla píše:
takze Piast vlastne znamena totez co "pěstoun"
Ano. Zmeny vladnouci dynastie podobnymi metodami se asi ve stredoveku stavaly. Pepin Krótki byl majordomem (tzn. vysokym urednikem) u Childeryka III, pak ho odstranil a korunoval se sam. Ve XIII stol. po moc v knizectvi halickem sahl bojar W³adys³aw Kormilczyc - to znamena syn
kormilce - vychovatele knizecich deti. S Piastem mohlo byt podobne - je to hypoteza z XIX stol.
... v tom pripade by i Premysl nemuselo byt jmeno, ale nejaka funkce... radce? (ackoliv se v rode dale vyskytuje)...
Pokud by tu byla nejaka analogie, mozna. Nekdo uz tam pred Premyslem musel vladnout, urcite uz staly nejake hrady Cechu, nekdo musel jejich stavbu a obranu zorganizovat. Nejaka drivejsi dynastie? Cech, bratr Lecha, nebo jeho potomkove? A potom prisla zmena vladnouci dynastie. Premysl musel byt nekym vyznamnym, kdyz mel tak blizko k moci, plnil nejakou funkci na knizecim dvore? Skocit na tom zebriku tehdejsi spolecnosti z prosteho sedlaka - orace - na knizeci stolek - to snad ani tehdy nebylo mozne. Jako legenda, upevnujici svazek lidu ke svemu vladci, je to dobre, ale nezda se mi to prilis realisticke.
jak to bylo s Lechem, nevim
Ceska verze legendy mluvi o dvou bratrech - Cechu a Lechu, pise o ni pry Dalimil v kronice, polska verze mluvi o 3 bratrech, Cechu, Lechu a Rusovi, a objevila se nekde ve XIV stol.
Zustanme u Cecha a Lecha. Vydali se spolu na zapad, kdyz dosli do okoli Gniezna, Lech nasel orli hnizdo (gniazdo) zustal tam a zalozil Gniezdno (Gniezno). Cech se vydal dal na jih, a dale to znas, hora Rip ...
A ted k tomu - pry v roce 805 bojoval Karel Velky proti Slovanum (Cechum), v bitve padl nejaky knize Lech, udajne prijel bratru Cechovi na pomoc.