Ježek píše:Křesanství nebylo jen náboženství, křesanství byl i organisovaný stát, narozdíl od pohanského kmene. Pohanští Slované se nikdy nedokázali zorganisovat, jak se to povedlo křesanským Čechám a křesanskému Polsku, proto zanikly.
Tohle je hodně zjednodušený a především nesprávný pohled.
Co Sámova říše? Co Velká Morava?
Sámova říše sice nebyla tak úplně státem, ale byl to jednotný celek slovanských kmenů žijících na našem území.
A Velká Morava byla velkým slovanským státem, který křesanství přijal až později, až po svém vzniku.
Mimochodem opět z politických důvodů, i když z poněkud jiných než Měšek.
Jako na křesanskou zemi na ni nemohli jen tak útočit, jako by útočili na pohanskou ale především taky snaha vymanit se ze sílícího vlivu Francké říše přijetím pravoslaví.
A kdyžtak se podívejme na jiné starší státní celky, jako byl například Egypt - jednotná říše vyznávající desítky bohů. Egyptské náboženství bylo na rozdíl od toho slovanského ještě o to složitější, že současně vedle sebe existovalo několik kosmogonií. Současně, ne že jedna v čase vystřídala druhou ale skutečně
současně.
Vem si třeba Perskou říši - opět další mocný státní útvar, který vyznával mnoho bohů.
Vem si třebas i samotné Impérium. I to byl velice mocný stát, plný vyznavačů mnoha bohů. A to dokonce ve skutečnosti bohů mnoha náboženství, přesto tentzo státní útvar se zde přes tisíc let a většinu času své existence (do r. 395) to byla velmoc jíž ve známém světě nebylo rovno.
A další důležitá poznámka - coby křesanská říše Impérium existovalo pouze necelé století, tedy pouhý zlomek jeho existence.
Slované něco takového nevytvořili, protože již k tomu neměli příležitost. Slované se stále ještě nacházeli v pravěku, stejně jako se tam kdysi nacházeli Egypaně, Peršané i Římané. Ale narozdíl od jmenovaných neměli šanci si ani pořádně vlastní civilizaci vytvořit, protože byli hned, jakmile se zde začaly vytvářet větší kmenové svazky a celky, byli uvrženi do středověku a jejich kultura byla dílem vytlačována a potlačována jako něco špatného, a dílem uměle začleňována do nového náboženství.
Tím nechci říct, že je to chyba křesanství, že tuto šanci nedostali. I bez křesanství by se dostali pod vliv vyspělejších sousedů, kteří by se je snažili si podmanit nebomít alespoň na ně mocenský vliv, a tím by se dostali i pod kulturní vliv.
Podobně jako třeba Impérium ovlivňovalo dobytou Gallii. Ovšem když se pozorně podíváte do dějin, Impérium dobytým územím nevnucovalo svoji kulturu a své náboženství - v tomto dobytým územím nechávali svobodu. Imperiální úředníci a vojáci si svou kulturu a náboženství brali s sebou, avšak nikomu to nevnucovali, stejně jako si kdokoliv "z vnějšku" mohl přinést svoji kulturu a svoje náboženství s sebou do Impéria.
Konec-konců v Pompeyích můžete dodnes navštívit Isidin chrám, stejně jako jeden takový stával i v Císařském městě.