* 23. 5. 1534
+ 21. 6. 1582
Nobunaga Oda, celým jménem Oda Kazusanosuke Saburó Nobunaga, se narodil 23. května 1534. Byl synem Nobuhideho Ody, téměř bezvýznamného válečníka s malými pozemky v provincii Owari. Kdy Nobuhide Oda v roce 1551 neočekávaně zemřel, byl jeho syn Nobunaga uznán jako Nobuhidův právoplatný následník.

V té době byl vak klan Oda rozdělen do několika frakcí, které mezi sebou neustále soupeřily o moc. Nobutomo Oda vypověděl Nobunagovi poslunost a odmítl ho uznat jako pána provincie Owari. Nobunaga vak přesvědčil Nobumicuho Odu (mladího bratra jeho otce Nobuhideho), aby se připojil na jeho stranu. S jeho pomocí byl následně Nobutomo na hradě Kijosu zabit. Tím Nobunaga odstranil první překáku na své cestě. Stále ale neměl vyhráno. Jeho mladí bratr Nobujuki také touil po moci. Zael tak daleko, e se v roce 1556 otevřeně postavil proti Nobunagovi. S podporou Kacuieho ibaty a Hidasady Hajaiho vytáhl proti Nobunagovi. Ten je ale v bitvě u Ino porazil. Díky intervenci jejich matky byli vichni tři omilostněni. Nobujuki se ale ani částečně bratrovi nepodrobil a plánoval dalí rebelii. Nobunaga byl vak o jeho úmyslech informován bratrovým původním spojencem Kacuiem ibatou. Chtěl-li mít Nobunaga od bratra konečně pokoj, musel nějak zasáhnout. Nechal tedy Nobujukiho odstranit. Stalo se tak na hradě Mitosu nejspíe roku 1558. Ji dalí rok Nobunaga pro jistotu zlikvidoval vekerou opozici v klanu, a tak se roku 1559 stal jediným pánem provincie Owari.

Poprvé se jméno Nobunaga Oda skloňovalo po celé zemi v roce 1560. Tehdy toti Nobunaga porazil Joimoto Imagawu, vládce provincií Suruga a Tótómi, který proti němu vytáhl do pole. V bitvě u Okehazamy napadl Nobunaga přímo tábor Imagawů a zabil samotného Joimota. To mu přineslo velké vítězství. Tehdy se poprvé Nobunaga předvedl jako velmi nekonvenční stratég a odváný velitel, ochotný pro vítězství riskovat mnoho. V roce 1561, po konsolidaci provincie Owari, vzniklo spojenectví mezi Nobunagou a Macudairou Motojasuem, který byl později znám pod jménem Iejasu Tokugawa. To umonilo Nobunagovi obrátit pozornost k sousedním klanům, které si chtěl podrobit. To se mu také postupně povedlo. Nobunaga s přehledem upevňoval svou pozici a bezohledně ničil své protivníky.
Kdy v roce 1574 Nobunaga zničil rod Nagaima, byl jeho jediným silným protivníkem v okolí ji jen klan Takeda, který vedl Takeda Katsuyori. Nobunaga s Tokugawou porazili klan Takeda v bitvě u Nagashino. To se jim podařilo hlavně díky strategickému vyuití střelných zbraní. Nevýhodu pomalého nabíjení překonali tím, e střelce postavili do tří řad a zatímco jedna řada střílela, dalí dvě řady nabíjely. Kulky Nobunagových střelců byly schopny probít brnění útočících Takedových jezdců a díky tomu jeho opakovaně útočící jízdu téměř zničily. Nobunaga s Tokugawou tím dobyli velkého vítězství. Klan Takeda tak prakticky přestal (jako silný a obávaný protivník) existovat. To zcela rozvázalo Nobunagovi ruce a on se mohl rozmáchnout dále. Nobunaga tedy bez otálení pokračoval v expanzi. Své generály ibatu Katsuieho a Maedu Toiieho vyslal na sever, zatímco Akečiho Micuhideho poslal bojovat do provincie Tamba. Stejně tak v roce 1577 vyslal Haibu Hidejoiho na západ proti klanu Mori.
V době těchto Nobunagových výbojů, někdy během roku 1578, vznikla dalí aliance namířená proti Nobunagovi. V jejím čele stál velmi významný generál té doby Uesugi Kenin. Bojovníci obou stran se několikrát střetli v různých nevýznamných potyčkách, které nakonec vyvrcholily bitvou u Tedorigawy. V této bitvě byla Nobunagova vojska poraena a Uesugi Kenin se stal vítězem. Ne ale dolo k dalímu významnému střetu, generál Uesugi Kenin zemřel na mrtvici a aliance zanikla. V té době byl i přes poráku u Tedorigawy Nobunaga na vrcholu své moci. Neotálel ani chvíli a začal plánovat výboje do provincií Ečigo a ikoku. To u se ale blíil nejčernějí den jeho ivota. Ten nastal 21. 6. 1582, kdy byl obklíčen ve městě Kjótó oddíly svého vlastního generála Akeči Micuhideho, které bojovaly proti Nobunagovi ve velké početní přesile. Kdy ji byla poráka nevyhnutelná, Nobunaga raději zvolil čestnou rituální sebevradu, ne by hanebně padl do zajetí zrádného generála. Tak zemřel jeden ze tří nejvýznamnějích muů období Sengoku.

Daimjó Oda Nobunaga byl tvrdý a bezohledný válečník, výborný stratég, ale také dobrý hospodář, který rozuměl ekonomice. Jeho velkým snem bylo vylepit a pozměnit válečné umění té doby. Rozvíjel umění boje s mečem, vylepoval a roziřoval techniky kopí i luku. Stavěl také moderní hrady, budoval cesty, zakládal krásné zahrady i chrámy a pomáhal obchodu. Za jeho vlády té velmi významně vzrostl mezinárodní obchod (Čína a Korejský poloostrov). Byl také fascinován kulturou. Ve velkém sbíral umělecká díla, zbraně i brnění. Podle mnoha historiků mu jen jeho předčasná smrt zabránila dokončit sjednocení Japonska. Plným právem je Nobunaga v Japonsku vzpomínán jako jedna z největích postav období Sengoku.
Pozn.
Daimjó - titul japonského feudálního lechtice
V překladu: velké a slavné jméno
Význam: titul feudálního lechtice
Daimjó byl lechtic formálně podřízený japonskému císaři. V podstatě to byl nezávislý pán, který vládl několika provinciím, několika okresům, v některých případech několika vesnicím. Dle některých pramenů bylo celkem 262 daimjó. Od 17. století se neoficiálně dělili na dvě třídy: fudai (uváděno 176 daimjó) a tozama (86 daimjó). V roce 1868 byl tento titul zruen. Mezi nejznámějí daimjó patřili např. Nobunaga Oda, Iejasu Tokugawa, Hidejoi Tojotomi, ingen Takeda, Kenin Uesugi, Sóun Hódó, Moričika Čósokabe, Kacujori Takeda a dalí.
Zdroje - text:
David Brownstone, Irene Franck, Historie válek, Eminent, Praha 1999, ISBN 80-85876-75-2
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/500097-oda-nobunaga
http://wikipedia.infostar.cz/o/od/oda_nobunaga.html
http://www.japonsko.tnet.cz/historie.htm
http://forum.valka.cz/index.php