Středověk
Dnes je: 22. 01. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství

28.02.2016: Maršík z Radovesic
Poslední komentáře
 • Excalibur je jiný meč než ten vytažený z kamene. Excalibur dostal Artuš od Paní z Jezera a před smr . . . (Artušovská legenda - keltská mytologie)
 • Nechci se Vás nijak dotknout, ale ti připomínající mají většinou za sebou již nějaké publikace ;-) (Vilém Zajíc z Hazmburka. Katolický pán v husitské době)
 • Samý rejpal tady,zkuste si napsat něco takového sami lépe,když umíte jen hnidopišsky rýpat do každéh . . . (Vilém Zajíc z Hazmburka. Katolický pán v husitské době)
 • Zajímalo by mě, kdo ty informace doteď tajil. :-)) (Rodová společnost, její instituce a kolektivní identita. Utváření raně středověkých států)
 • Vážení, konečně se odtajňují zdroje úžasných informací o nás Slovanech. Kdo má možnost studovat ty p . . . (Rodová společnost, její instituce a kolektivní identita. Utváření raně středověkých států)
 • Sociální sítě a ostatní


  Život ve středověku

  * Církev

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 30. 08. 2005 (5916 přečtení)

  Církev měla ve středověku výsadní postavení, vždy každý měl být dobrým křesanem.

  Zastaralý článek

  Křesanská církev byla důležitým činitelem téměř po celý středověk. První křesané k nám přišli z Německa v době Velké Moravy. V té době zde rozšiřuje svůj vliv východní (Byzantské křesanství) a to misií Cyrila a Metoděje (863). Samo křesanství se začalo šířit do Evropy z Izraele od 1. století po Kristu. Později získávalo stále více příznivců. Od roku 313 se stalo hlavním náboženstvím Římské říše. Křesanství se rozdělilo na 2 proudy. Na latinské(západní) a východní (byzantské). Latinské uznávalo za nejvyšší autoritu papeže sídlícího v Římě, východní nejdříve Byzantského císaře, později Konstantinopolského patriarchu. Oba proudy se oddělily v roce 1054 po četných teologických sporech.
  Papež Inocenc 3.Struktura latinské církve - Na nejnižším stupni jsou faráři, kněží vykonávající náboženské úkony nad farností o cca 10 vesnicemi. Nad mnoha faráři stál biskup, který měl už velký vliv i království. Spravoval diecézi. První biskupství vzniklo v Praze v r. 973 a druhé v Olomouci v roce 1063. Na začátku 13. století byl vytvořen nový článek mezi farářem a biskupem. Byli to děkané. Nad biskupy stál arcibiskup. Obě naše biskupství spadala pod Mohučské arcibiskupství. V roce 1344 bylo pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství, pod něj spadalo Olomoucké b. a nově vzniklé Litomyšlské biskupství. Nejvyšší člen západní církve je papež. Volí ho sbor jím jmenovaných kardinálů.
  K osamostatnění církve od ostatní středověké společnosti patřilo nařízení o celibátu. Kněží tak nemohli vstoupit do manželství. Součastně se začalo zlepšovat vzdělání kněží a jejich mravní úrověň. V Čechách byli kněží téměř jediní, kdo uměl číst a psát. Aby se to naučili, církev zřizovala školy při klášterech a kostelech. Od kněží se požadovalo, aby uměli latinsky (důležité listiny se psaly latinsky, zvládali bohoslužby a dokázaly udělovat svátosti: Svátost křtu, oltářní, posledního pomazání, biřmování, manželství a pokání.
  Další jednotkou církve byly kláštery. Kláštery zakládali řády, v Čechách byly nejprve čtyři (Benediktini, Cisterciáci, Františkáni a Dominikáni) později jich o mnoho přibylo. V klášterech žili mniši, kteří se o sebe dokázali postarat. V klášteře a okolí měl i políčka, zahrádky, hospodářská zvířata. Mniši byli velmi důležití při rozšiřování vzdělání.Opisovali knihy, které byly v té době velmi náročné na výrobu a hlavně velmi drahé.
  Církev využívala kostelů, zvláště po roce 1230, kdy k nám dorazil z Francie Gotický sloh. Velmi zruční ve stavbách těchto kostelů byli Cisterciáčtí mniši.

  Diskuse: kapitola Církev.

  Celý článek | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha