Středověk
Dnes je: 17. 10. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Václav II. Soběslavovec

  Zpět

  Václav II. Soběslavovec

  Žil(a): 1137 - 1192

  Popis:
  Nejmladší syn knížete Soběslava. Jeho matkou byla Adelheid Uherská. Velmi dlouhou dobu se o něm neví téměř nic, zda byl s bratrem Oldřichem na císařském dvoře, nebo se účastnil vpádů dalšího bratra Soběslava. Důležitým a politicky aktivně činným se stal až s nástupem Soběslava na český trůnu roce 1173.

  Pevně stál na straně Soběslava, za to si také vysloužil v roce 1177 olomoucký úděl. Předtím po neshodách, ale Soběslav odsud odsunul bratra Oldřicha, tím se začínala krize. Soběslav v minulém roce v bojích o Vitorazsko pleněním a vypalováním kostelů v Rakousku se dostal do papežské klatby a nelibosti císaře. Později získal lenní praporce za Čechy Bedřich z konkurenční větve Vladislavovců, připravoval vpád do Čech. A ten přišel, jakmile začaly žně a část vojska Soběslava (svobodní sedláci) pracovala na polích. Čechy byly koncem roku 1178 bez problému obsazeny Bedřichem, Soběslav prchl na pevný hrad Skála, odkud plánoval odvetu. Po vítězství v bitvě u Loděnice byl nakonec definitivně poražen (27.1.1179 - místo později zvané Bojiště) a stáhl se opět na svůj hrad Skála, krátce předtím, než byl v prosinci dobyt, Soběslav utekl. Pád hradu přežil asi o měsíc. Z Olomouce za těhto pohnutých událostí prchá i Václav.

  Václav prošvihl vzpouru předáků v roce 1182, kdy byl vyhnán Bedřich. Prahu ve shodě s povstalci ovládl Konrád Ota. Po stížnosti Bedřicha císař Fridrich v duchu své imperiální politiky rozdělil Čechy a Moravu mezi Bedřicha a Konráda.

  Pokusům o změnu vládce nebylo konec. Když Bedřich jednal s císařem v Německu, bylo to roku 1184, do Čech vtrhl sám Václav. Oblehl Hrad, ale ten hájila sama kněžna Alžběta, zatímco Bedřich sháněl pomoc v cizině. Do Čech přitáhlo vojsko Bedřichova bratra Vojtěcha, za ním další - rakouského vévody. Václav upustil obléhání Pražského hradu a raději utekl.

  V březnu 1189 Bedřich zemřel a po něm nastoupil Konrád Ota. Tehdy se domů vrátil i Václav (pokud již dříve nepřebýval na moravském dvoře). Rychle se stal jeho přítelem (měli stejné nepřátele - bratry Bedřicha). Václav získal důvěru nového knížete. Když Konrád odjížděl na výpravu Jindřicha (syn císaře) do Sicílie a Neapolska, počátek 1191, správou země pověřil Václava. 9.9. český kníže umírá a když se tato zvěst dostane do knížectví, vlády se ujímá Václav. Vládne jen pár měsíců. Biskup Jindřich Břetislav, společně s bratranci, Přemyslem a Vladislavem vedou na konci roku vzpouru. Přemysl obsadil pražský hrad, leč byl Václavem obležen. Biskup zatím v Říši za vysokou sumu získal podporu. Když se Jindřich s císařským vyslancem vracel do Čech, Václav raději utekl. Nedošel daleko, v Míšeňsku byl zajat a uvězněn. Ve vězení zřejmě umírá.

  Neexistuje povědomost o manželce a dětech.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha