Středověk
Dnes je: 06. 04. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Vartemberka

  Zpět

  Markvart z Vartemberka

  Žil(a): před 1360 - +21.6.1392

  Popis:
  Český šlechtic, politický diplomat.

  Přestože byl Markvart z Vartemberka příslušníkem vysoké šlechty a předním mužem české politiky, proslul ve své době i pozdější literatuře především tím, že první porušil zemský mír trvající od dob Karla IV.

  Byl synem Beneše z Vartemberka a Elišky. Zpočátku se psával i po hradu Kosti, jehož byl stavitelem právě Markvartův otec. Ve spojitosti s tímto panstvím se vyskytuje již roku 1360 (spolupatron v Sobotce, Oseku, Nepřívěci a Libošovicích). Do roku 1371 byl s bratrem Petrem nedílný, po té se rozdělili, a zatímco Petrovi zbyl hrad Kost, Markvart si nechal Všeň a dostal se k majetkům Henslina z Turgova a tím i k hradům (Hrubému) Rohozci a Zbirohům nebo městu Smidarům. Od krále Karla IV. pak na Čáslavsku získal hrad Žleby.

  Dalo by se říci, že byl trochu ve stínu svého bratra, významného politika své doby a nejvyššího hofmistra. Přesto byl významným dvořanem Karla IV. a r. 1374 přísedícím zemského soudu. Paprocký dokonce uvádí jednoho Markvarta u zemského soudu k roku 1351. Roku 1377 byl navíc mistrem královské komory. Činil církvi různá dobrodiní a roku 1380 vyprosil turnovskému klášteru u olomouckého biskupa odpustky.

  Královskou zástavní listinu z r. 1379, na některé saské statky, stvrdil spolu s dalšími šlechtici svým podpisem. O dva měsíce později byl jedním z jedenácti členů, převážně korunní rady, kteří se králi Václavu IV. zaručovali při schůzce s rakouským vévodou Leopoldem o zástavě (postoupení) zemského fojství ve Švábsku. Tím se přibližuje nejen vrchol jeho politické kariéry, nýbrž i kolmý sestup z výsluní.

  V letech 1382-1388 začal mít Markvart z Vartemberka dlouhý a složitý přiostřený spor s lužickými městy Žitavou (Zittau), Zhořelcem (Görlitz) a Lubijem (Löbau). Po nějaké době došlo k dohodě, kdy města měla Markvartovi zaplatit 1500 kop, ale k placení se neměla ani po králově příkazu. Markvart tedy roku 1387 sáhl k ráznějšímu opatření a začal přepadávat kupce těchto měst. V tom se však přepočítal. Král uprostřed zimy v lednu roku 1390 (podle novějších studií F.M.Bartoše, Z.Fialy, R. Anděla - starší práce podle Letopisů uvádějí ještě rok 1388) vyhlásil zemskou hotovost a oblehl jeho hrady, kdy jej po půlročním odporu pokořil. Jak praví soudobé kroniky: „...Za toho krále v Čechách najprvé počal válku pan Markvart z Žlebuov. Z toho se král Vácslav rozhněval, kázal Žleby obehnati, i dobychu Žlebuov a pana Markvarta nesechu do vězenie a rozbořiechu jemu Žleby a Rohozec a Zbiroh.“ Před vězením ho nezachránilo ani jeho vysoké postavení, ani to, že jeho bratr byl v té době prvním mužem království. Václav měl totiž diplomatický spor s míšeňskými vévody a tak potřeboval podporu lužických měst, bez ohledu na své přední dvořany...

  Markvart byl z vězení r. 1392 propuštěn, ale po několika měsících zemřel. Nevědomo, zda-li na následky věznění. Jeho statky byly zkonfiskovány a osazeny královskými purkrabími. Jenom vdově po něm – Kateřině, byly ponechány věnem zapsané Přepeře. Spolu měli dva potomky – Kateřinu a Markvarta, kteří se stali v Praze řeholníky.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha