Středověk
Dnes je: 04. 06. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Pušperka

  Zpět

  Jaroš z Pušperka

  Žil(a): ? - 1272

  Popis:
  Polský historik Marcin Rafał Pauk se nově snaží dokázat, že rod pánů ze Slivna, tak jak o něm píše česká historiografie, nebyl původem z Čech, ale, že tato rodina pocházela z lužického Schlieben.

  Tento rytířský rod se měl objevit v Čechách na počátku 13. století v osobě Eppona, probošta pražské kapituly a nakrátko kancléře.
  Jarošův otec byl nepochybně Albert, který se v listinách objevuje poprvé v roce 1223. V 30. letech (1234 – 1239) je dvorským sudím, v roce 1240 nakrátko komorníkem. V té době slaví úspěchy i Jarošův strýc Rudolf, který je v letech 1236 – 1239 dvorským stolníkem. Podle zmíněného polského historika se oba bratři (Albert a Rudolf) dostali do Čech jako klienti Hrabišiců a jako členové hrabišické kliky spravovali dvorské úřady. Z Hrabišického prostředí pochází i jméno Jaroš, které budoucí pán z Pušperka mohl získal z matčiny strany, jeho matkou byla šlechtična jménem Herka.

  Datum jeho narození můžeme pouze odvozovat odečtením doby zletilosti od prvního výskytu v pramenech. Prvně je Jaroš doložen v roce 1237, mohl se narodit na konci 2. nebo začátku 3. desetiletí 13. století. V roce 1239 Jaroš zdědil úřad číšníka po svém strýci Rudolfovi (snad umírá) drží jej nejméně do roku 1241, kdy umírá nejvyšší komorník Hrabišic Bohuslav, protektor této rodiny.

  Návrat k prestižním úřadům byl pro Jaroše svázán s návratem Hrabišiců, a to konkrétně s již dospělým Borešem z Rýzmburka. Jaroš se účastní povstání na straně krále a po ukončení bojů se stává opět číšníkem (krátce i stolníkem) a na konci vlády Václava I. je purkrabím Lokte.

  Změnu panovníka a dosazování některých bývalých spojenců z časů povstání Přemysla do úřadů Jaroš ustál. Cenou byl odklon, nebo zrada, od Bořeše a Hrabišické kliky. Na podzim 1253 se stává držitelem významného úřadu pražského purkrabího, společně s králem je v Prusích, mnohokrát v Rakousku, účastní se jako velitel oddílu také bitvy u Kressenbrunnu. Naposledy je jako pražský purkrabí uváděn v dubnu 1263. Poté, není známo proč, zda se dostal do sporu s králem Přemyslem II. Jaroš mizí ze svědečných řad králova okolí. A to na tři roky, v roce 1266 se objevuje s novým predikátem, od tohoto okamžiku se píše podle Pušperka, hradu, který začal sám stavět. V této době je zřejmě jmenován purkrabím v Chebu (doložen 1268) a na Lokti (doložen kolem roku 1272). Zřejmě se v této době vrací tedy do přízně Otakara II., je svědkem uzavření míru s uherským království, záhy ale umírá, naposledy je v listině doložen v červenci 1271, podle pražského nekrologia umírá 24. února, nejpravděpodobněji tedy v roce 1272.

  Jaroš se oženil, zřejmě dvakrát, jeho druhou ženou byla Kateřina, která patřila, jak se zdá, k rodu pánů z Říčan- měl jednoho syna – Alberta (nedosáhl takového věhlasu, jako otec, ani jako stejnojmenný děd) a 4 dcery: Alžbětu, Jaroslavu, Annu a Herku.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha