Středověk
Dnes je: 30. 05. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní






  Rejstřík osob

  Jenštejna

  Zpět

  Jan z Jenštejna

  Žil(a): *27.12.1350 - +17.6.1400

  Popis:
  Pražský arcibiskup a český šlechtic. Jan z Jenštejna byl jednou z nejvýznamnějších a nejvzdělanějších osobností nejen duchovního světa, ale tehdejších Čech vůbec. Byl synem královského notáře Pavla z Vlašimě a Jenštejna a Markéty, dcery Jenklinovi.

  V letech 1369-1375 pobýval převážně v cizině, kde se věnoval studiím na italských universitách v Padově a Bologni, ve Francii v Montpellieru a v Paříži. Dosáhl tam takových znalostí, jak teologických, tak kanonického práva, že jej několikrát vybízel i francouzský král Karel V., aby se v Paříži stal universitním profesorem. Během svého života dosáhl 7. obročí.

  Po návratu z ciziny (1376) byl jmenován na míšeňského biskupa a zanedlouho se po svém strýci Janu Očkovi z Vlašimě stal dokonce třetím pražským arcibiskupem(1379-1396). Král jej navíc jmenoval do funkce nejvyššího zemského kancléře (1379-1384).

  Jeho strmému životnímu vzestupu učinila přítrž až velká morová epidemie r. 1380, které se nevyhnul ani on. Tisíce lidem se tato choroba stala zhoubnou; Jenštejn však téměř jisté smrti jako zázrakem unikl, ale poznamenalo to celý jeho další život. Předtím byl až přílišným idealistou a naplno si užíval života. Skládal traktáty a hymny, zajímal se o antické vzdělance, miloval hudbu, kterou i skládal, tanec, ale oddával se také turnajům a lovům. Po vyléčení z nemoci došlo k celkové přeměně jeho osobnosti. Vedl přísně odříkavý život, nořil se do mystiky a praktikoval na sobě sebemrskačství, až byl napomínán v zájmu jeho zdraví. Trpěl různými vizemi, které jsou někdy přirovnávány k pozdější Johance z Arku.

  Docílil však toho, že na arcibiskupských statcích bylo zrušeno jako „pohanský zvyk“ vymáhání tzv.odúmrtního práva na poddaných, o čemž později napsal svůj traktát i Jan Hus. Roku 1386 zavedl svátek Navštívení P. Marie, který byl pak slaven po celé zemi a docílil i toho, že za pár let jej slavila celá církev. Rázně však potíral cizí sekty a alchymisty. Trestal taktéž kněží, kteří se prohřešili. Myšlenkově byl spjat s družinou lidí kolem Jana ze Středy. V roce 1391 potvrdil založení kaple Betlémské a staral se o stavbu chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

  Druhou stránkou věci byly nepřátelské střety mezi Jenštejnem a mladým králem Václavem IV. Ty z části pramenily v Jenštejnově propapežské podpoře Urbana VI. (Bartoloměj Prignanus), který se otevřeně stavěl proti českým stoupencům avignonského vzdoropapeže, mezi něž náležel i sám Václav IV. Jan z Jenštejna římskému papeži věřil natolik, že přehlížel některé jeho intrikánství i nečestnost jednání vůči sobě. Jejich nepřátelství se stupňovalo celá 80tá léta, kdy byl Jenštejn nucen čelit i osobnímu nepřátelství králova milců, zejména Jana Čoucha ze Zásady a Zikmunda Hullera. Roku 1384 byl dokonce uvězněn na Karlštejně. Vyvrcholením jejich nepřátelství byl ovšem až spor o převedení kladrubského opatství na biskupství, což mělo umenšit arcibiskupovu moc. Výsledkem ale bylo (1393) utýrání k smrti Jenštejnova generálního vikáře Johánka z Pomuka (Jan Nepomucký), kterého nakonec kázal král vhodit v pytli do Vltavy. Říká se, že Jan z Jenštejna zahájil kultovní úctu sv. Jana Nepomuckého, která vyústila r. 1729 v jeho kanonizaci. Arcibiskup poznal, že náladový král je všeho schopný a začal se obávat i o svůj život. V letech 1393-1399 podnikl celkem tři cesty do Říma, ale ani u papeže se žádného dovolání nedomohl.

  Jan z Jenštejna se také ale vepsal do několika šlechtických sídel, která nechal nákladně přestavovat. Mezi ně patřil především rodový hrad Jenštejn(1375-1390) nedaleko Prahy. Během střetů s králem opustil Prahu a útočiště hledal na Roudnickém hradě a Helfenburku u ښtěka, které také nechával významně přestavovat. V neposlední řadě, na svoji dobu za značnou sumu, nechal přestavět i hrad Kyšperk zvaný též Supí Hora. Jeho druhý název ale nemá co dělat s jeho erbem s motivem dvou supích hlav. Pod jeho správu ale náležely i hrady jako Křivsoudov, na vězení přestavovaný hrad Hřídelík, či tvrz v Horšovském Týně. Tvrz Červenou Řečici obývali arcibiskupští purkrabí a samotní arcibiskupové sem nepříliš zajížděli. Jan z Jenštejna se tu však také párkrát ukázal. Po příjezdu z ciziny také přechodně pobýval ve Vlašimi (1376), kde býval poručníkem svých příbuzných. Do roku 1377 měl v zástavě i tvrz v Kralupech nad Vltavou. Společně s bratry držel hrad Červenou Horu (1379-1390).

  Při své poslední cestě do Říma zde již zůstal. Byl mu udělen (1399) titul latinského patriarchy alexandrijského. Rok na to zemřel, pochován v basilice sv. Praxedy.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)



  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
      1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha