Středověk
Dnes je: 17. 10. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Rožmberka

  Zpět

  Perchta z Rožmberka

  Žil(a): ( * asi 1429 - † 2.květen 1476 ve Vídni)

  Popis:

  rodiče: Oldřich II. z Rožmberka a Kateřina z Vartemberka
  sourozenci: Jindřich IV. z Rožmberka, Jošt II. z Rožmberka, Jan II. z Rožmberka, Anežka z Rožmberka, Lidmila z Rožmberka
  manžel: Jan V. z Lichtenštejna

  Datum narození dcery Oldřicha II. z Rožmberka (slavného falzátora listin) Perchty neznáme. Narodila se zřejmě v rozpětí let 1425 - 1429 a měla dalších pět sourozenců.

  9. února 1449 byla Perchta zaslíbena Janovi z Lichtenštejna a o sedm měsíců později, 9. listopadu byl sňatek zpečetěn. Nevěsta odešla s manželem na jeho statkyv Mikulově, kde bohužel žila i tchýně Hedvika z Pottendorfu a švagrové Alžběta a Barbora.

  Perchtin otec, Oldřich z Rožmberka, který neměl v tu dobu peněz zrovna nazbyt, vyplácel přislíbené věno 1000 kop grošů ve splátkách a příliš pomalu a také tento faktor, kromě osobnosti manžela a zbytku lichtenštejnské rodiny, přispěl k neradostnému Perchtinu živobytí.

  Manželství nebylo zrovna šastné, příbuzní Perchtu týrali fyzicky i psychicky. Byla nucena zastavit své šperky a jako paní domu nedostávala od manžela peníze na vedení domácnosti a byla tak zadlužená u kupců, což jí jistě na štěstí nepřidalo.

  Dalo by se předpokládat, že děti by mohly být Perchtinou útěchou. Bohužel mladší syn zemřel jako malý a Perchtě zůstala pouze dcera Alžběta narozená r. 1450.

  Vysvobozením nešastné ženy se i přes intervenci Jiřího z Poděbrad nakonec stala v r. 1473 až Lichtenštejnova smrt. Ovdovělá Perchta pak nějakou dobu pobývala na rožmberských statcích a později s dcerou Alžbětou ve Vídni, kde bojovala alespoň o část lichtenštejnské pozůstalosti po manželovi. Neradostný osud zasáhl znovu, mladičká Alžběta v r. 1476 zemřela a zkroušená matka ji téhož roku následovala. Perchta zemřela 2. května 1476 a je pohřbena v kostele Panny Marie v klášteře skotských františkánů v rodinné lichtenštejnské hrobce.

  Z období let 1449 - 1470 se dodnes zachovalo 32 Perchtiných stížných i prosebných dopisů otci a bratrům s popisy neradostného života a manželství. Tento soubor dopisů je jedinečným svědečným dokumentem o tom, jak také mohl vypadat život středověké šlechtičny.

  "...Protož, milý pane, rač věděti, že jsem u veliké tesknosti a u veliké núzi. Protož, milý pane, prosím Tvé milosti, muož-li to býti, rač se k tomu přičiniti, a bych se mohla s tvú Milostí brzo shledati...Pakli se Tvé Milosti nezdá, rač ke mně Rúsa poslati, a mé bydlo ohlédá. Ale byla bych dávno k Tvé Milosti poslala, ale čekala jsem vždy polepšenie a nechtějíc toho tak na Tvú Milost vznésti... A milý pane, věřím Tvé milosti, že mě Tvá Milost toliko jim k vuoli poddá, ale a bych já také v tak veliké tesknosti nebyla, a proto jsem tak psala...nebo mi muoj Jindřich psal, ješto to věděno nebude. A prosím, rač jej sám čísti a žádnému ho neukazovati. Perchta z Rožmberga" (úryvek z dopisu otci)

  Napsala Acoma  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha