Lucemburské dědičky

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Katerina
Královna
Příspěvky: 1771
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Lucemburské dědičky

Nový příspěvek od Katerina »

A začněme první - Eliškou Zhořeleckou , lucemburskou vévodkyní.
Eliška se narodila v listopadu 1390 na tvrzi Hořovice, kudy právě projížděli její rodiče : Jan Zhořelecký a Richardis (někdy uváděná též jako Kateřina :? ) Mecklenburská.

Otec, nejmladší syn císaře Karla IV. umírá mlád, za nevyjasněných okolností, když bylo Elišce okolo 6 let. Matka , když bylo Elišce zhruba 10 let, a tak se poručníkem malého sirotka stává strýc - Václav IV.
Ten jí také prohlásil nástupkyní v Lucembursku, ale byly zde ještě nárky dalšího strýce - Jošta, které bylo nutné odkoupit.

V roce 1409 se Eliška poprvé provdala - za Antonína Brabantského, ten však umírá velmi brzy, již v roce 1415 v bitvě u Azincourtu. Manželství sice nebylo bezdětné - bezpečně se uvádí syn Guillaume cca 1410, nicméně se nedožil dospělého věku a pak ještě některé prameny uvádějí další nejmenované dítě cca 1412, které také brzy zemřelo.

Eliška tedy byla v pohých 26 letech vdovou, a objevily se spekulace, či možnost provdat se za Vladislava II. Jagellonskéko. Ani jeden z budoucích manželů se, zdá se do svatby moc nehnal. Eliška měla dokonce prohlásit, že se jí do svatby nechce. (Bylo by určitě zajímavé znát motivy jich obou k takovému odmítnutí.)

Přesto nakonec k Eliščině druhému sňatku došlo - s Janem III. Bavorským. V 35 letech však ovdoví podruhé, a manželství zůstalo bezdětné.
Tady mě zaráží jedna věc - zahraniční zdroje uvádějí Jana Bavorského s titulem princbishop - a že byl původně biskup v Liege. Tak nevím, v tomto případě asi nemohlo jít o církevní hodnost ?

Lucemburské dědictví dostala jako odkaz od strýce Zikmunda v roce 1411, kdy jí bylo 21 let.
Eliška jako pravá příslušnice lucemburského rodu byla hodně zadlužená, to byl zřejmě jediný důvod, proč v roce 1441 uzavírá dohodu (prodej) s burgundským vévodou Filipem III. Dobrým. Podle této dohody měl vévoda převzít správu vévodství a po Eliščině smrti ho také získat. Burgunsdký vévoda - v rozporu se svým jménem samozřejmě dohodu nedodržel a po necelých 2 letech v roce 1443 na Lucembursko zaútočil a Eliška byla z Lucemburska vypovězena, umírá 7 let poté ve vyhnanství 2.8. 1451. Pohřbená je v Trevíru a její smrtí se uzavírá lucemburská dynastie též po přeslici, Zikmundem již předtím vymřela po meči.
Naposledy upravil(a) Katerina dne 08 dub 2008 12:37, celkem upraveno 1 x.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1771
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Alžbìta Lucemburská

Nový příspěvek od Katerina »

Tak druhá lucemburská dáma : narozená roku 1409 - dcera římského císaře a uherského krále Zikmunda Lucemburského a Barbary Cejlské - jeho druhé ženy.
Jelikož byl Zikmund Lucemburský nakonec posledním mužským Lucemburkem - byla dědičkou dokonce dvou království - českého a uherského. Vzhledem k tomu, že Zikmundovou matkou byla Eliška Pomořanská , byly zde i určité nároky na polský trůn.
Což mě přijde docela zajímavé - protože tím jakoby se opsal kruh zpátky k jejím příbuzným (předkům) Přemyslovcům - resp. posledním dvěma Václavům - kde tyto ambice tří korun byly také.
Provdali ji za Albrechta V. Habsburského - který tím pádem jako ikmundův dědic díky ní byl králem římským, uherským a českým.
Měli spolu 4 děti - první Jiří (kde se v Habsburko-lucemburské dynastii vzalo toto jméno je mi záhadou) , ten však zemřel mlád, dvě dcery Annu a Alžbětu a nám dobře známého Ladislava Pohrobka.
Roku 1442 Alžběta v Uhersku (Gyor) umírá , snad na nemoc, ale opět jako u mnoha posledních Lucemburků se objevují spekulace o otrávení.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1123
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Platonická láska umìlcova k Elišce

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

JM píše:...Z díla Jana van Eycka jsou některé fragmenty inspirovány Prahou, protože oba bratři Hubert i Jan byli s velkou mírou pravděpodobnosti členy této delegace francouzského královského dvora, která se na cestu do vzdálené Prahy vydala na podzim r. 1408…
Jak je všeobecně známo toto poselství ke králi Václavovi IV., které sestavoval vévoda Antonín Brabantský, bylo pověřeno 2 úkoly. Tím prvním a hlavním úkolem bylo přesvědčit krále Václava o účasti na koncilu v Pise a tím druhým, neméně závažným úkolem bylo přivezení 18tileté Václavovy neteře Elišky Zhořelecké vévodovi Antoine de Bourgogne za nevěstu.
Jan van Eyck, když uviděl překrásnou Elišku na vlastní oči, tak prý k ní zahořel tajnou a platonickou láskou.
A proto na dvou Janových obrazech inspirovaných jeho pobytem v Praze je zachycena líbezná tvář Elišky Zhořelecké, jako forma umělcova jinotaje. Tuto skutečnost potvrzuje mj. i znalec výtvarného umění, prof. VŠUP Vratislav J. Žižka...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1771
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Alžbìta Lucemburská

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem narazila na takovou zajímavost ze Zikmundova posledního pořízení , kterým ustanovil Alžbětu dědičkou českého a uherského království. V případě , že by neměla mužských dědiců, ale pouze dcery, měla si vybrat jedno ze dvou království a v něm vykonávat vládu a dokonce království odkázat svému ženskému potomstvu, což mě přijde opravdu zajímavé.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1123
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Alžbìta Lucemburská

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Mě na Alžbětě Lucemburské fascinuje především to, s jakou zaatostí hájila až do své smrti zájmy svého synáčka, narodivšího se po tátově smrti. Nejhorší pozice pro její plány byla v Uhrách, a to především v Dolních. Mimochodem tyto události jsou velice zajímavé také v souvislostech s vrcholným obdobím bratřického hnutí na Slovensku. Proč?

Po smrti Albrechta Habsburského (1439) převládl v Uhrách vliv polské strany, jejíž stoupenci plédovali za vytvoření polsko-uherské unie a jejichž kandidátem se stal polský král Vladislav III. Stoupenci královny vdovy Alžběty byli jen a pouze její příbuzní, přívrženci těchto příbuzných a významný magnát Horních Uher Pankrác ze Svätého Mikuláše (dnešního Liptovského). To věru nebyla jednoduchá situace a především nezáviděníhodná. Když se Alžbětě v únoru 1440 narodil syn, dala ho proklamovat za krále Ladislava V. a korunovat ve Stoličním Bělehradě. Budínský sněm však počátkem března zvolil králem Vladislava. Alžběta se proto pokusila uhájit pozici jmenováním Jana Jiskry z Brandýsa za svého hlavního kapitána, ale fakticky tak ovládala jen území Horních Uher spravované Jiskrou. Jan Jiskra z Brandýsa je také zajímavou postavou, která se tím, jak věrně sloužil Lucembursko-Habsburskému rodu vymyká veškerým dobovým zvyklostem. Už tenkrát byly korouhvičky, které za mrzký peníz... Nikoli tak Jiskra, který nejprve Alžbětě a pak i Pohrobkovi sloužil až do roztrhání těla a celé Horní Uhry udržel pod svojí kontrolou dlouho po smrti Alžběty a jejího syna, kdy politická situace v tomto středoevropském prostoru byla už zcela jiná z důvodu razantního nástupu dalšího významného hráče na politické scéně, a tím byli Hunyadyovci...

Alžběta umírá v r. 1442 a poručníkem jejího nezletilého sirotka pohrobka, kterému nebyly ještě ani 3 roky, se stává jeho strejda, císař Fridrich III. Habsburk. Ale to už je jiná story.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů