Chtel bych otevrit toto tema, i kdyz nevim, zda bude pro Vas zajimave.
Mikuláš z Potštejna (*1312 - + 1339) pochazel ze starobyleho rodu panu z Potstejna, kteri na prikaz krale kolonizovali a zabezpecovali hranici Vychodnich Cech. Byli to Drslavici, presneji Putovci, kterychzto predek byl kralovskym kastelanem hradiste pri Plzni. Jeho syn Oldrich se psal ze Žinkov a padl v boji v roce 1192 ve Svate Zemi, pocas Treti Krizove Vypravy. Oldrich mel syna Protivu, ten Putu a ten Procka. Procek z Potstejna, byl mocnym panem, druzcem Jidricha z Lipe. Ja bych chtel zde rozebrat, ony duvody, proc kralevic Karel Lucembursky, markrabe Moravske musel prijiti a hrad " povazovany za nedobytny v deviti tydnech dobiti a vez s panem, majetnikem hradu strhnouti " (Karluv Vlastni Zivotopis). Co hnalo syna Procka z Potstejna - Mikulase az tak daleko, ze musel prinest obet nejvetsi - vlastni zivot ? Proc nemyslel uz ani na konfiskaci majetku svych a deti sve a proc se markrabeti Karlovi postavil ?
Mikulasuv otec Procek byl mocnym panem ve Vychodnich Cechach. Patril mu mimo jine i hrad Litice, ktereho polovinu od panu z Potstejna ziskal kral Vaclav III. jako kralovske zbozi. Procek vsak klidu nemel. Jeho prava byla neustale porusovana tenkrate silnejicim mestanstvim, z kterych obzvlaste prazsky mestan Peregin Pus z Prahy porusoval prava Potstejnu, v jejich lesich kacel drevo na drevene uhli, ktereho pak v Kutne Hore se k tezbe stribra se uzivalo. Prave tento duvod byl, proc se pan nemohl domoci prava sveho na dvore kralovskem, v te dobe po smrti Premyslovce posledniho podobajiciho se spise zidlicce drevene. Na jedne strane neustale trapen protivenstvimi ze stran mestanstva, na strane druhe v bezmoci, kdyz vedel, ze druzec jeho Jindrich z Lipe jest mestanem Peregrinem Pusem na hrade Litice veznen spolu s Oldrichem z Vartenberka, Procek po korunovaci Jana Lucemburskeho silne proti mestanstvu na snemu Ceskem vystupoval. Tu byl i ukladne zavrazen, pry na pokyn prazskych to mestanu. Kdyz mlady Mikulas nemohl se domoci potrestani a spravedlnosti, vzal tuto do vlastnich rukou a pod zaminkou vylakal mestana Peregrina Puse, kde ho proklal mecem. Cin ten vsak nebyl bez odozvy a mlady Mikulas byl do kralovskeho vezeni jat a na svobode znacne omezen. Pozdeji vsak na primluvu svych pratel, pratel otce sveho propusten. Co se dalo pak nevime, vime vsak, ze cin ten - nepotrestani vrazdy jeho otce bylo zivotnim znakem zivota jeho. Na pravech svych byl zrovna tak omezovan jako otec jeho az jednoho dne vzkypela v nem zlc a jal se s mestany vyrovanat po svem. Sprvoti zamezoval tezbe drivi a kolonam s drivim smerujicim k milcum. Od mestanu vsak obzalovan byl, ze prepadaval jejich kolony bez priciny. Tito se u kralevice Karla, mladeho to vyhonka Premyslovskeho jali zalovati az na nem vymohli konfrontaci se zminenym panem. Mikulas markrabeti slibil vice karavan neprepadavati a pokoj nerusiti. Lec pote opet nestoudnosti mestanu, kteri kaceli v jeho lesich vyprovokovan byl a vratil se k stare pomste sve. Mestane tvrdili, ze ne kvuli drivi prepadaval karavany mestanu, ale ze pro mrzsky zisk toho ciniv. Tak musel kralevic Karel s vojskem prevelikym v roce 1339 k jeho hradu Potstejnu prijiti a hrad ten, pokladany za nedobytny v deviti tydnech dobyt a vez s panem, majetnikem hradu strhnout. Pan se obrnil ve vezi spolu s hrstou nejvernejsich. Karel musel vez dat podkopat. Pry tam byl prvne pri oblehani v Ceskych Zemich pouzit pusny prach.
Mikulas zemrel v sutinach hradu. Hrad ten pak kralevic Karel v roku 1341 ziskal listinou od Jeska syna Mikulasovho zbudovav v nem hranicni pevnost prevelikou, k jednim z nejvetsich hradu Ceskych to dodnes patricich.
---
Tak to byl pokus muj o psani ve vysperkovane cestine. Prominte mi za nepresnosti v mluve me i v datech - pokud tam jsou. Prosim opravte mne, jmena jsem psal jenom z hlavy.
Chtel jsem vzdat hold memu pribuznemu, protoze mnoho se pise o nem jen jako o " loupezivem rytiri " , ktery " kradl a loupil ", ale nikto z tvurcu ruznych stranek o nem si nedava za umysel udalosti osvetlit. On vubec nebyl loupezivym rytirem, byl clovekem chranicim sva prava, pravym rytirem. Co by jste udelali vy ?
Zadny poklad se nikdy nenasel i kdyz jeho postava inspirovala pozdejsi majitetel panstvi, jmenovite Jana Antonina d'Harbuval en Chamarre k prokopavani zamku. O tomhle psal i Alois JIrasek ve svem romanu " Poklad ".
Porusovani prav slechty tehdejsimi celebritami ze stran mestanstva bylo obvykle, spomenme jenom prepad klastera v Praze a zajati Ceskych Panu, kdy prazsti mestane je zajali a pozadovali pribuzenske snatky jejich deti se svymi. Upadek mravu byl vzdy, je to zajimave, ze pres to vse jsme porad tady

Hezky Novy Rok A. D. MMXII !!!